Outdoorové vybavení

Hodláte se vydat na výlet do terénu? Na to se musíte patřičně vybavit. Nevíte, co vše byste si měli vzít s sebou na takový pobyt? Rádi vám poradíme. Přečtěte si, jaké vybavení vybrat pro outdoor a camping.

Outdoor batohy a krosny

Základem pro outdoor a camping jsou odpovídající batohy a krosny. Do nich by se vám měla vejít většina potřebného vybavení. Při výběru outdoor batohu nebo krosny se zaměřte zejména na velikost batohu a vnitřní uspořádání kapes. Malé outdoor batohy mají objem menší než 20 litrů, ty největší mají i výrazně přes 50 litrů – objem velkých krosen se běžně pohybuje okolo 70–80 litrů.

Outdoor batohy a krosny by měly být odolné vůči mechanickému poškození. Vybírejte mezi batohy, které disponují propracovaným a nastavitelným zádovým systémem. Jen tak se vám bude batoh dobře nést i po několika hodinách cesty. Při nepřízni počasí využijete integrovanou pláštěnku, kterou natáhnete přes batoh. Některé outdoor batohy vám umožní přenášet i vaše malé děti.

Při dlouhých cestách s sebou musíte mít dostatečné zásoby pitné vody. Ty zaručí například outdoor batohy s možností pitného vaku. Pitný vak umístíte na příslušném místě batohu. Z vaku vede hadice s náustkem, která dosáhne až k vašemu obličeji. Vy tak nemusíte sundavat těžkou krosnu pokaždé, když se chcete napít. Udržovat pitný režim vám případně pomohou klasické outdoor lahve. Větší kapacitu lahve oceníte zejména při několikadenních pochodech. Setkáte se s plastovými outdoor lahvemi, ale vyšší odolnost vám přinesou hliníkové lahve.

Trekové hole

Trekové hole – i když se vám to na první pohled nemusí zdát – výrazně usnadní pohyb v terénu. Trekingové hůlky zajistí, že se vám outdoor batoh, který máte na zádech, bude zdát lehčí a navíc se díky nim budete v terénu lépe pohybovat. Hole se zapichují před tělem a slouží hlavně k udržení stability při chůzi s těžkým batohem.

Trekové hole jsou skládací. Nejčastěji jsou vyrobeny ze 3 sekcí, které se podle potřeby složí nebo vytáhnou. Setkáte se ale také s trekingovými holemi ze 2 či 4 dílů. Vícedílné trekové hole jsou skladnější, menší počet sekcí by vám zase měl poskytnout větší pevnost. Hole mají ve své nejkratší podobě obvykle 60–76 cm. Maximální délka se pohybuje mezi 135–145 cm, ale některé trekové hole se dají vytáhnout až do délky 150 centimetrů.

S pohybem v terénu pomáhají tzv. talířky, které naleznete na spodní části trekových holí. Talířky ve tvaru vločky jsou určeny na sníh, velké a pevné na bahnité podloží. Trekové hole by měly být hlavně pevné a lehké – proto se vyrábí ze sloučeniny aluminia nebo z pevnějšího karbonu. Samozřejmostí by měly být nastavitelné řemínky.

Mějte na paměti, že trekové hole nejsou vhodné pro nordic walking. Hole pro nordic walking jsou jednodílné a dole jsou zakončeny sešikmenou „botičkou“ navrženou pro ideální odraz pod úhlem. Nahoře jsou hole na nordic walking opatřeny rukavičkou, protože hůl se při pohybu ruky za tělem pouští. Na rozdíl od trekových holí se hole na nordic walking zapichují za tělem.

Stany

Co by to bylo za camping bez spaní pod širým nebem? Bez kvalitních stanů se venku neobejdete. Stany do přírody by měly být nepromokavé. Informaci o nepromokavosti vám udává vodní sloupec. Od hodnoty 2000 mm je tkanina schopna zadržet vodní sloupec o výšce 2 metrů.

Stany musíte vybírat podle toho, kolik lidí v nich bude přebývat. Na stanech je téměř vždy uvedeno, kolik lidí pojmou. Pokud stany toto označení nemají, počítejte s tím, že jedna osoba zabere zhruba 60 centimetrů na šířku. Rodina si obvykle vystačí se stanem pro 3 či 4 osoby. Jednotlivci si pořídí stan pro 1 osobu, naopak větší skupiny mohou vybírat mezi stany pro 6 nebo dokonce 8 osob. Při pořizování stanu nezapomeňte na moskytiéru, která vám dá ochranu proti všudypřítomnému hmyzu.

Impregnace neodmyslitelně patří k údržbě všech venkovních materiálů. Jedná se o speciální chemické sloučeniny, které mají za úkol zabránit průniku vody. Některé impregnace lze použít i na stany a zlepšit tak odolnost materiálu proti vodě. Vybrané prostředky chrání rovněž proti UV záření.

Spací pytle/spacáky

Pro přespání venku budete potřebovat spací pytle. Spací pytle se liší podle typu ročního období. Vyrábí se jak lehké letní spací pytle, tak spacáky do zimy. Populární alternativu představují třísezónní spacáky, které využijete od jara do podzimu. Spacáky mohou mít dva základní tvary – mumiový a dekový.

Spací pytle na sobě mají speciální značku, která udává tři teploty okolního vzduchu. Prostřední údaj označuje teplotu, při které se ve spacáku budete cítit komfortně. Lehčí spací pytle mají tuto hodnotu okolo 15 stupňů, u zimních může být až pod nulou. Minimální teplotní údaj stanovuje teplotu, při které ve spacáku sice nezmrznete, ale o spánku nemůže být ani řeč. Ta maximální naopak označuje teplotu, od které vám ve spacáku začne být horko.

Podle těchto tří údajů poznáte izolační vlastnosti, kterými spacáky disponují. Některé spací pytle mohou používat k popisu čtyři různé teploty. Označují se také jako horní extrém, komfort, limit a spodní extrém.

Karimatky a matrace

Karimatky vám přinesou komfort nutný pro pohodlný spánek. Postarají se o dokonalou ochranu proti drobným kamínkům a terénním nerovnostem menšího charakteru, které by vás jinak při spánku obtěžovaly. Karimatky zastanou i funkci tepelné izolační podložky. Díky nim a spacákům vám nebude při mrazivých večerech zima.

Velice oblíbené jsou levné pěnové karimatky a samonafukovací karimatky, které se po otevření vzduchového ventilu automaticky nafouknou. Samonafukovací karimatka má ze zmíněných typů lepší izolační vlastnosti. Šířka nafukovací karimatky se nejčastěji pohybuje mezi 51–60 cm nebo mezi 60–70 cm. Dětem a ženám většinou postačí samonafukovací karimatka s délkou do 175 cm, vysocí jedinci zase ocení, že se vyrábí modely s délkou přes 190 cm. Do některých stanů se vám vejdou i velké nafukovací matrace.

Camping výbava na vaření

Zkušení outdoor nadšenci se neobejdou bez pomůcek na vaření. Při zakoupení toho správného camping vybavení se nemusíte nijak zvlášť omezovat a dosáhnete podobných výsledků jako doma v kuchyni. Naprosto nezbytný je kempingový vařič, který vám v kombinaci s plynovými kartušemi nahradí sporák.

Vaše oblíbená jídla můžete vařit a servírovat v campingovém nádobí. To je tvořeno nejen hrnci, talíři či hrnky na pití, ale také příbory. Všechny díly nádobí by měly být vyrobeny pokud možno z nerezového materiálu. Nejlepší je, když se jednotlivé díly campingového nádobí dají vkládat do sebe. Vše pak zabere velice málo místa. Podobné typy campingového nádobí zakoupíte nejčastěji v setech.

Nabídka tohoto segmentu je ze strany výrobců opravdu široká. Hodit se vám mohou i jídlonosiče nebo konvice. Nezapomeňte s sebou vzít nože na krájení pochutin. Nože se vyrábí v mnoha variantách. Buď si můžete pořídit klasické zavírací nože, nože lovecké nebo multifunkční nože, které jsou opatřeny například vývrtkou, pilníkem či třeba otvírákem na konzervy.

Povinnou campingovou výbavou jsou také vodní filtry a tablety na čištění vody. Často se jedná o kompletní soupravy pro čištění vody v přírodě, které obsahují mechanický vodní filtr a chemický čistič vody. S uskladněním jídla a nápojů pomohou chladicí boxy a tašky.

Camping výbava pro každodenní pohodlí

Abyste se při campingu cítili jako doma, chce to určitou úroveň pohodlí. Tu vám poskytne mimo jiné campingový nábytek. Za ten základní lze považovat stoly a křesla či židle. Oboje lze zakoupit i v praktických setech. Především na delších výletech oceníte skládací skříně. Zvýšené pohodlí a pocit domova vám zajistí deky, matrace a ručníky. Pokud se chystáte vyrazit na dlouhou dobu někam do divočiny, pak možná uvažujete o tom, že si pořídíte chemické WC.

Campingové svítilny a lampy

Elektřina nemusí být při campingu vždy po ruce. Zatímco doma si rozsvítíte jednoduchým stisknutím vypínače, ve stanu nebo za tmy uprostřed lesa musíte mít adekvátní výbavu. Za tímto účelem se prodávají campingové svítilny a lampy. Využít můžete například baterky, čelovky, lampy nebo lucerny.

Bez ohledu na typ svítidla si před koupí ověřte, jaký je jeho dosvit. Zatímco některé typy svítidel vám poskytnou dosvit do 25 metrů, ta nejlepší zařízení klidně na několik stovek metrů. Takový rozdíl už v přírodě opravdu pocítíte.

Camping: Potřeby pro přežití

Pobyt v přírodě s sebou může přinést i některé nepříjemné okamžiky. Stejně jako je důležité jim předcházet, je na místě na ně být připraven. Buzoly a kompasy by měly zajistit, že se ve volné přírodě neztratíte. Vyřešit nečekaná zranění a úrazy vám pomůže lékárnička určená k poskytnutí první pomoci.

Nejsnazší je, když pořídíte kompletní lékárničku se všemi potřebnými předměty. Můžete si je rovněž sehnat zvlášť a lékárničku si sestavit. V takovém případě nikdy nezapomeňte nepřilnavý obvaz, tkané a elastické obinadlo, trojcípý šátek, krém proti popáleninám, gumové rukavice, antiseptické ubrousky, pinzetu, náplasti a nůžky. Není od věci k této výbavě přidat několik základních léků například proti horečce nebo zažívacím potížím.

V některých situacích vás může zachránit nabitý mobilní telefon a včasné přivolání pomoci. Hodit se vám budou alternativní zdroje energie jako powerbanky či solární nabíječky.

Zobrazit více

Populární produkty