Access pointy a routery

Domácnost bez internetu si již stěží dokážeme představit. Na domácí Wi-Fi jsou připojeny notebooky, tablety, mobilní telefony a další zařízení. Víte, jak zajistit, aby vaše připojení bylo rychlé a bezpečné? Vyznáte se ve světě, kde vládnou routery, antény a extendery? Poradíme vám, jak na domácí Wi-Fi.

Přehled základních pojmů: Routery, extendery, Access Point…

Ještě než si řekneme, jak vybrat router, je nutné vnést trochu pořádku do názvosloví. Podívejte se na přehled hlavních pojmů.

Router

Router (označovaný někdy jako směrovač) slouží k vybudování malé domácí sítě (LAN). K routeru je prostřednictvím ethernetového kabelu připojeno více zařízení. Od poskytovatele internetu máte k dispozici jednu IP adresu, kterou tato zařízení sdílí.

Wi-Fi router

Wi-Fi router má oproti klasickému routeru navíc ještě Wi-Fi modul. Díky tomu může propojení s ostatními zařízeními fungovat nejen na základě kabelů, ale také bezdrátově. Vzhledem k tomu, že dnes téměř všechny routery disponují Wi-Fi modulem, se termín router a Wi-Fi router často volně zaměňuje.

Modem

Router se někdy zaměňuje i s modemem. Ani tato slova však neoznačují totéž. Jak jsme si řekli, router vytváří domácí síť, zatímco úlohou modemu je realizace internetového připojení – například přes kabelové rozvody, mobilní LTE apod. Nicméně existují routery s integrovaným modemem, které vám zajistí připojení k internetu i vytvoření počítačové sítě.

Access Point/Přístupový bod

Access Point funguje jako řídící prvek bezdrátové lokální sítě (WLAN). Zjednodušeně se dá říct, že převádí v rámci jedné sítě data z kabelu do bezdrátového přenosu. Zejména ve větších prostorách se používá Access Point bez routeru.

Wi-Fi repeater, Wi-Fi extender

Jak Wi-Fi repeater, tak Wi-Fi extender se používá v situacích, kdy máte v určitých místech domácnosti slabší signál. Repeatery a extendery fungují jako zesilovač signálu Wi-Fi. Oba pracují na trochu jiném principu, ale jejich účel je stejný. Typicky se jedná třeba o zesilovač Wi-Fi do zásuvky.

Extender a repeater nejsou jedinými možnostmi, jak v domácnosti zesílit signál Wi-Fi. Pomůže i více routerů nebo tzv. systém mesh. Podívejte se, jak doma vylepšit signál Wi-Fi.

Pokud máte pocit, že je síťových prvků mnoho a je složité se v nich vyznat, určitě nejste sami. V názvosloví se občas stoprocentně neorientují ani technicky zdatní uživatelé. Situaci výrazně zjednodušuje skutečnost, že dnes není problém koupit Wi-Fi router, který funguje zároveň jako modem a Access point. Pořídíte i sety, které jsou doplněny o repeatery/extendery. Tyto víceúčelové routery v současné době naprosto dominují.

Na jaké parametry se u routeru zaměřit?

Vycházejme tedy z toho, že si stejně jako většina uživatelů zvolíte víceúčelový Wi-Fi router. Na jaké parametry byste se u routeru měli zaměřit?

Frekvence

Rychlost vašeho připojení výrazně ovlivňuje frekvenční pásmo, ve kterém je signál vysílán. Starší standard představuje 2,4 GHz pásmo, ten novější 5 GHz pásmo. Pásmo 5 GHz má vyšší přenosové rychlosti a je méně zatížené. Více se hodí pro streamování videí, hraní online her a další náročné úkony. Pásmo 2,4 GHz je vhodné pro méně náročnou činnost, jako surfování na internetu nebo komunikaci.

Ujistěte se, že zařízení, která chcete v síti provozovat, dané pásmo podporují. Především starší přístroje nemusí v 5 GHz pásmu komunikovat. Chytrým řešením může být dual-band router, který dokáže vysílat v obou frekvenčních pásmech.

Standard Wi-Fi

Wi-Fi má několik standardů, které se liší přenosovou rychlostí. Všechny dostupné routery dnes podporují standard 802.11a, 802.11b, 802.11g a 802.11n. Pro lepší přehlednost standardů se nedávno zavedly číselné třídy. Podle aktuálního označení by zmiňované standardy představovaly Wi-Fi 1–4 (Wi-Fi první až čtvrté generace). V posledních letech se rozšiřují Wi-Fi 5 (802.11ac) a Wi-Fi 6 (802.11ax). Wi-Fi 5. generace se teoreticky dostane až na přenosovou rychlost kolem 3 Gbps, Wi-Fi 6 dokonce na 11 Gbps.

Podporují-li routery nejnovější standardy Wi-Fi, je to pro vás a pro rychlost vašeho připojení jedině dobře. Zejména u Wi-Fi 6 ale zatím platí, že ne všechny mobilní telefony nebo notebooky, které připojíte do domácí sítě, umí na této bázi pracovat. U těch nejnovějších by to ale problém být neměl.

Wi-Fi router: Antény

Větší počet antén routeru zvýší dosah jen nepatrně, zajistí ale mnohem lepší stabilitu připojení. Používají se tři typy antén.

  • Směrové: Antény, které vyzařují do jednoho bodu. Hodí se pro připojení na dlouhé vzdálenosti, pro běžné účely nejsou příliš využitelné.

  • Sektorové: Pokrývají jen specifickou výseč úhlů (mezi 30° a 180°). Vhodné jsou například do rohových prostorů. Dokáží pokrýt větší souvislý prostor.

  • Všesměrové: Pro domácí prostory jednoznačně nejpoužívanější antény. Vysílají signál v maximální šířce 360°. Zvládnou signálem pokrýt velkou oblast.

U některých routerů lze počet antén rozšířit, eventuálně připojit externí anténu. Kompaktní Wi-Fi routery mají anténu zabudovanou uvnitř. Poté sice přicházíte o možnost výměny či rozšíření, ale z pohledu designu získáváte praktičtější a hezčí zařízení do interiéru. Router s integrovanou anténou bude mít slabší dosah signálu, ale v menších bytech to nijak nepocítíte.

Wi-Fi router: Možnosti připojení

Důležitým faktorem při výběru routeru je konektivita. Wi-Fi routery by měly disponovat porty pro LAN, WAN a vstupy pro síťové kabely. Porty LAN (ethernetové konektory) slouží k připojení zařízení pomocí kabelů. Jejich počet by měl odpovídat počtu přístrojů, které chcete tímto způsobem k routeru připojit. Těch nebývá mnoho, protože se rozšířilo bezdrátové připojení. Na druhou stranu připojení kabelem bude stabilnější a rychlejší. Obvykle má router 4–5 LAN portů.

WAN konektor má za úkol propojení Wi-Fi routeru se zdrojem internetu. Prostřednictvím síťových kabelů je možné dále šířit síť. Kvalitnější routery budou mít GLAN konektory. Ty plní stejnou funkci jako LAN porty, ale mají desetkrát větší přenosovou rychlost (až 1 Gbps). Wi-Fi router často disponuje USB konektory, přes které připojíte například disk či tiskárnu. Další vstup může být určen pro externí anténu.

Wi-Fi Router: Zabezpečení

Domácí síť je nutné zabezpečit, aby cizí lidé neměli přístup k datům, která v ní proudí. Existují tři typy zabezpečení – WEP, WPA a WPA2. Dostatečnou ochranu vám v současné době poskytne jen posledně jmenované WPA2 zabezpečení. Zbylé dva druhy jsou snáze prolomitelné, hlavně nejstarší WEP dokáží překonat i méně schopní hackeři. Spolu se zabezpečením chrání vaše data ještě šifrování. To může probíhat pomocí TKIP nebo AES protokolu. První protokol je zastaralý a pro útočníky nepředstavuje překážku. Nejúčinnější úroveň zabezpečení vám zajistí kombinace WPA2-AES.

Pokročilým způsobem zabezpečení je filtr MAC adres. MAC adresu má každé zařízení (chytrý telefon, notebook atd.) unikátní. Vy pomocí MAC adres snadno stanovíte, kdo se smí do domácí sítě připojit. Nedílnou součástí zabezpečení je rovněž výběr správného hesla.

Relativně standardní součástí Wi-Fi routeru je WPS (Wi-Fi Protected Setup). Díky WPS připojíte vybraný přístroj k síti stisknutím tlačítka na routeru. Vaše návštěva tak nemusí zadávat heslo, když se chce připojit k vaší domácí Wi-Fi.

Wi-Fi routery: Další parametry a funkce

Při výběru se nezapomeňte ujistit, jaký typ internetového protokolu Wi-Fi router podporuje. Půjde buď o IPv4 nebo novější IPv6. IPv6 má větší množství dostupných IP adres, nabízí více možností a poskytuje silnější zabezpečení.

Podpora VPN (Virtual Private Network) u Wi-Fi routeru vám umožní vzdáleně přistupovat k interním systémům. Tato funkce se hojně využívá ve firemních kruzích při práci z domova.

S funkcí QoS (Quality of Service) získáte možnost regulovat přijímání signálu u jednotlivých zařízení v síti. To oceníte v situacích, kdy jeden přístroj v síti svým provozem zpomaluje provoz těch ostatních – například počítač, který neustále stahuje velký objem dat. Takovému zařízení přidělíte jen určitou šířku pásma, čímž se sníží dopady na celou domácí síť.

Některé uživatele budou zajímat rozměry a vzhled routeru. V tomto ohledu však nečekejte žádný zásadní souboj výrobců. Velikostně jsou zařízení velmi podobná. Barvám dominují obligátní bílá, černá a šedá barva. Celkovému dojmu z designu Wi-Fi routeru většinou pomůže, když je anténa integrovaná. Přestože výrobci pracují i na vzhledu routerů, nijak nepřekvapí, že to u podobného typu zboží rozhodně není prioritní.

Wi-Fi routery: Cena

Základní router pořídíte za několik stovek korun, ty nejlepší určené převážně pro firmy stojí klidně přes 100 tisíc korun. U domácí Wi-Fi nemusíte utrácet příliš, ani ti nejnáročnější uživatelé za router ve většině případů nezaplatí více než 2–3 tisíce korun.

Pokud u vás doma slouží internet výhradně k tomu, abyste si jednou za čas přečetli zprávy a napsali pár vět s přáteli, pak se nemusíte výběrem Wi-Fi routeru nijak extra zabývat. Poslouží vám v podstatě jakýkoliv model do 1000 korun. Především u nejlevnějších routerů ale počítejte s menším dosahem a nižší přenosovou rychlostí. Wi-Fi routery za 1000–2000 korun se chlubí vyšší přenosovou rychlostí, lepším dosahem a konektivitou.

Routery za více než 2000 korun by měly podporovat Wi-Fi 6, a tím pádem i nejvyšší možnou přenosovou rychlost. Poskytnou vám vysokou stabilitu a výbornou konektivitu. Co se týče výrobců, důvěřujte prověřeným značkám. K těm populárním patří router Mikrotik, Asus router nebo router ZyXel.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (3597 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (120)
Typ zařízení
Zobrazit více možností (6)
Frekvenční pásmo
Počet LAN konektorů
WiFi třídy
Vlastnosti