Čističky vzduchu a zvlhčovače

Patříte mezi alergiky, jste často nemocní nebo míváte podrážděnou sliznici? Čistička vzduchu může vaše problémy vyřešit či je výrazně zmírnit. Ale i ostatním uživatelům čističky pomohou s dýcháním kvalitnějšího vzduchu. Ne nadarmo si čističky vzduchu nachází cestu do stále více českých domácností. Jak vybrat čističku vzduchu?

Čistička vzduchu: Proč si ji pořídit

Vzduch, který dýcháme, není tak čistý, jak by se mohlo zdát. Obzvlášť pokud bydlíte ve městě. Alergeny, prach, smog, roztoči nebo zárodky plísní – škodlivin, které mají potenciál vám znepříjemnit život, je celá řada. Některé osoby jsou k těmto částicím citlivé více, některé méně. Ale asi se shodneme na tom, že pro lidský organismus není dobré tyto látky ve velkém množství vdechovat.

Zatímco venku se těmto látkám nevyhnete, doma si můžete vybudovat prostředí, ve kterém jsou omezené na minimum. Pomůže vám s tím čistička vzduchu. Čističky vzduchu filtrují vzduch v místnosti a zbavují jej nejrůznějších nečistot.

Čističky vzduchu a podobné přístroje

Není čistička vzduchu jako čistička vzduchu. Názvosloví občas komplikují další zařízení, která mají podobnou funkci.

  • Čistička vzduchu: Jak název napovídá, úkolem čističky je vzduch čistit. To znamená zbavit ho polétavých částic. Všechny modely si poradí s prachem a pylem. O tom, jestli zachytí roztoče, bakterie, viry nebo zápach rozhodují příslušné filtry, kterými je čistička vzduchu vybavena.

  • Zvlhčovač vzduchu: Cílem zvlhčovače vzduchu není jej čistit, ale udržovat úroveň vlhkosti v ideálních hodnotách.

  • Pračka vzduchu: Pračka vzduchu je termín používaný pro diskové zvlhčovače. V těchto zařízeních se otáčejí plastové disky, které jsou z části ponořené do vody. Voda z disků je za pomoci ventilátoru odpařována do vzduchu. Disky jsou vlhké a nabité statickou elektřinou, takže se na ně lepí drobné nečistoty, jež se spláchnou do nádrže s vodou. Díky tomu vás i pračky vzduchu zbaví velkých částic prachu nebo pylových zrnek.

  • Ionizátor vzduchu: Ionizátor má podobnou funkci jako čistička vzduchu, ale pracuje na jiném principu. Nečistoty nezachytává do filtru, ale neutralizuje je. Činí tak prostřednictvím záporných iontů, které vypouští do prostředí. Ty k sobě přitahují kladně nabité ionty (prach, alergeny) a navážou se na ně. Částice nabydou na hmotnosti a přestanou létat ve vzduchu. Spadnou na elektrostatickou sběrnou destičku či na zem, odkud je snadno vysajete.

Čistička vzduchu: Klíčové otázky na začátku výběru

Důležité je ujasnit si, který ze zmíněných přístrojů hledáte. Vzhledem k tomu, že jsou zařízení velice podobná, setkáte se s jejich kombinacemi. Oblíbená je například čistička vzduchu se zvlhčovačem. Předtím, než s vybíráním čističky vzduchu začnete, je nejlepší odpovědět si na pár otázek.

  • Jaké nečistoty má čistička vzduchu zachytávat?

  • Jak velká je místnost, do které čističku vzduchu pořizujete?

  • Budete v této místnosti také spát nebo pracovat?

  • Jaký je váš rozpočet?

Čistička vzduchu: Na jaké parametry se zaměřit?

Vzduchový výkon

Klíčový parametr, který musí být v souladu s velikostí místnosti, v níž budete čističku vzduchu používat. Vzduchový výkon se udává v metrech krychlových za hodinu (m3/h). Jak velký vzduchový výkon je adekvátní pro danou místnost, zjistíte z jednoduchého vzorce:

plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2,5 = potřebný vzduchový výkon v m3/h

U alergiků nahraďte hodnotu 2,5 číslem 4. Vzduchový výkon čističky vzduchu musí odpovídat součinu objemu místnosti a čísla 2,5 nebo 4. Například v místnosti s plochou podlahy 30 m2 a stropem vysokým 3 metry, by měla mít čistička vzduchu výkon 225 m3/h (30 × 3 × 2,5). Čistička vzduchu pro alergiky dokonce 360 m3/h (30 × 3 × 4).

Hlučnost

Čistička vzduchu poběží významnou část dne, možná i přes noc. Hluk, který vydává nesmí být příliš na obtíž a v noci vás nesmí budit. Na hlučnost myslete rovněž v případě, kdy čističku vzduchu pořizujete do pracovny, kanceláře či jiné místnosti, kde se musíte soustředit. Vyřešit tento problém může čistička vzduchu s možností regulace výkonu.

Hladina hluku by neměla překročit 50 decibelů. Při nočním provozu nebo v kanceláři počítejte spíše 30 dB. Hlučnost čističky vzduchu se z velké části odvíjí od vzduchového výkonu. S výkonem roste i hlučnost zařízení.

Příkon a spotřeba energie

Konečnou spotřebu ovlivňuje četnost používání, nastavení výkonnostních stupňů či typy použitých filtrů. Nicméně není se čeho bát, čistička vzduchu nepatří mezi velké energetické žrouty. Obvykle se příkon čističky pohybuje mezi 30–60 W. Spotřeba přístroje se dá přirovnat ke spotřebě žárovky.

Hmotnost a rozměry

Parametry, které vás budou zajímat, zejména když čističku vzduchu chcete přemisťovat mezi více pokoji. Výrobci se snaží uspokojit všechny skupiny zákazníků. Narazíte na menší kompaktní zařízení na kolečkách, díky kterým je snadno přemístíte podle potřeby, i na rozměrné čističky. Ty budou vynikat výkonem, ale nepůjde s nimi lehce manipulovat. Některé čističky vzduchu váží až kolem 10 kilogramů.

Konkrétní funkce čističky vzduchu

S výběrem čističky vzduchu vám pomohou jednotlivé funkce, kterými přístroje disponují.

  • Regulace výkonu a proudění vzduchu: Možnosti regulace vám umožní nastavit intenzitu a směr proudění vzduchu.

  • Časovač: Díky časovači si nastavíte, jak dlouho má filtrace vzduchu probíhat. Čističky vzduchu většinou mají pár přednastavených režimů na několik hodin provozu.

  • Senzor kvality vzduchu: Čistička vzduchu dokáže monitorovat, jaká je kvalita ovzduší. Na základě toho reguluje svůj výkon nebo vás informuje, jak dlouho bude čištění trvat.

  • Displej: Malý zabudovaný displej vám poskytne všechny potřebné informace. Zobrazuje například teplotu vzduchu, jeho vlhkost, zbývající čas čištění apod.

  • Dětská pojistka: Funkce, která zamkne ovládací panel. Vy nemusíte mít obavu, že si s nastavením začnou hrát vaše malé děti.

  • Noční režim: Přednastavený režim, který sníží hluk čističky vzduchu (standardně na úroveň maximálně 30 dB). Současně s tím často zhasne displej a vypnou se informační diody.

  • Dálkové ovládání: Základní nastavení a ovládání zvládnete na dálku, aniž byste museli mačkat tlačítka přímo na čističce vzduchu.

  • Odložený start: Odložený start vám umožní spustit zařízení třeba za dvě hodiny. Potěší v situacích, kdy chcete, aby čistička vzduchu začala pracovat v době vaší nepřítomnosti.

  • Senzor znečištění filtru: Při výměně filtru se nemusíte spoléhat na pravidelné intervaly, navíc s rizikem, že na ně zapomenete. Nehledě na to, že zanesení filtru zdaleka není rovnoměrné v čase – výrazné výkyvy přinese rekonstrukce, práce na silnici před domem a mnohé další. Proto vybrané čističky vzduchu disponují indikátorem, který vám sdělí, že nastal čas na výměnu.

Budujete chytrou domácnost? Čistička vzduchu může být její součástí.

Čistička vzduchu: Typy filtrů

Filtr je klíčová součást čističky vzduchu zodpovědná za zachycování nečistot. Podle toho, jakých částic se chcete zbavit, musíte adekvátně filtr zvolit. Obvyklá je kombinace více různých filtrací – čistička vzduchu je poté efektivní v boji proti rozličným typům nečistot. Nejlepší čistička vzduchu, nebo lépe řečeno čistička vzduchu s největším záchytem nečistot, má klidně 7 různých filtrací.

Setkáte se například s prachovým filtrem či uhlíkovým filtrem, který eliminuje zápach. Antibakteriální filtr útočí na bakterie a viry, vodní filtr na prach a mikroby. Elektrostatický filtr pracuje na principu magnetismu a odstraňuje ze vzduchu pevné částice, alergeny, bakterie, viry a plísně. Jedním z nejoblíbenějších je HEPA filtr, který zachytává prach, pyl, plísně, bakterie, zvířecí alergeny, roztoče a kouř. HEPA filtr se pyšní garantovanou účinností 99,97 %. Poradí si i s velmi malými částicemi o velikosti 300 nanometrů.

Jako filtr poslouží také UV lampa, která vzduch pomáhá sterilizovat, když likviduje bakterie, viry, plísně a další škůdce organického původu. Jak bylo zmíněno, v praxi dochází ke kombinování filtrů. Rozšířená je kupříkladu kombinace HEPA filtru s uhlíkovým filtrem. Tyto dva mohou být doplněny prachovým filtrem, jenž funguje jako předfiltr. Zachytí velké částice prachu a tím sníží zanesení dalších filtrů.

Čistička vzduchu: Kam ji umístit

Aby čistička vzduchu plnila svoji funkci, musíte ji správně umístit. Vzduch z čističky by měl proudit do míst, kde se zdržujete nejvíce. Zároveň má mířit do volného prostoru, vzduch nesmí narážet na žádné překážky. Nevhodné je, když vzduch proudí příliš nízko – u některých modelů vám to znemožní postavit je na zem. Nedoporučuje se ani umístění u oken nebo dveří. V ideálním případě by čistička vzduchu měla být někde mezi dveřmi a okny a vypouštět vzduch zhruba ve výšce pasu, aby mohl cirkulovat.

Nezapomínejte, že místnost musí být v době filtrace vzduchu vždy uzavřena. Otevřeným oknem by dovnitř létaly další nečistoty. Větrejte před zapnutím čističky vzduchu.

Čistička vzduchu: Cena

Kolik pořízení čističky vzduchu ukrojí z vašeho rozpočtu? Cena závisí především na vzduchovém výkonu a úrovni filtrace. Základní čističky vzduchu se dají koupit do 4 tisíc korun. Figuruje mezi nimi i populární čistička vzduchu Ionic-CARE. Pokud sháníte čističku do větší místnosti a požadujete lepší filtraci, počítejte spíše s částkou mezi 5–10 tisíci korun. Nejlepší čističky vzduchu stojí více než 10 tisíc korun.

Při nákupu zohledňujte spotřebu a náklady spojené s výměnou filtrů. Dopředu si ověřte, na kolik vás náhradní filtry vyjdou, a jaká je předpokládaná doba jejich výměny. Životnost filtrů by měla být při běžném používání zhruba jeden rok, ceny se pohybují v řádu několika stovek korun za kus. Konkrétní sumy se liší v závislosti na filtrech a výrobcích. Proto si tuto informaci před koupí raději zjistěte.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (1279 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (259)
Druh
Typ zvlhčovače
Doporučená plocha místnosti
Kapacita vodní nádržky
Hlučnost
Hmotnost
Příkon
Vzduchový výkon
Barva
Počet rychlostí
Typ filtru
Doporučený prostor
Vlastnosti