Domácí kina

Chcete si z pohodlí domova naplno užít zážitek z akčního filmu, vysílaného koncertu či fotbalového utkání? Přesně pro vás je určeno domácí kino. Poradíme vám, jak vybrat domácí kino.

Z čeho se skládá domácí kino?

Domácí kina jsou komplexní audiovizuální systémy, díky kterým se při sledování televize budete cítit, jako byste právě seděli v kině. S domácím kinem si užijete spoustu zábavy, jelikož vám dokáže zprostředkovat nadstandardní kvalitu obrazu a vynikající prostorový zvuk s dokonalými basy. Základem pro domácí kino je televizor, případně dataprojektor s plátnem. Ten ale nebývá součástí kompletů – domácí kino se skládá z:

 • reproduktorů,

 • Blu-ray (CD/DVD) přehrávače,

 • zesilovače,

 • potřebné kabeláže a dalšího příslušenství (ovladače, držáky apod.).

Komplet, nebo po částech?

Domácí kino si můžete pořídit buď po jednotlivých částech, nebo v kompletu, který bude obsahovat vše potřebné. To je první věc, kterou byste si před koupí měli ujasnit. Sestavování domácího kina je náročnější časově a většinou i finančně. Na druhou stranu si domácí kino vytvoříte zcela dle svých představ a získáte více možností při jeho doplňování a obměňování.

Před koupí se nezapomeňte ujistit, zda jsou jednotlivé části kompatibilní. Komplety běžně nejsou přizpůsobeny k rozšiřování a reproduktory nemusí dosahovat tak vysokého výkonu. Jejich použití proto nemusí být ideální ve velkých prostorách.

Domácí kino: Jednotlivé komponenty

Ať už budete kupovat kompletní domácí kino, nebo každou část zvlášť, potřebujete znát jednotlivé komponenty.

Reproduktory k domácímu kinu

To, jaký prožitek budete mít z poslechu oblíbené hudby, filmů či seriálů, ovlivňuje počet reproduktorů. Základní systém domácího kina je soustava 2.1. Za tímto označením se skrývají 3 reproduktory – dva přední a jeden subwoofer (reproduktor basů). Vzhledem k počtu reproduktorů nemůžete očekávat plnohodnotný prostorový zvuk – prostorový efekt je vytvářen pomocí digitálního zpracování signálu. Domácí kino se systémem 2.1 poslouží méně náročným uživatelům. Hodí se rovněž do menších pokojů, kde není dostatek místa na více reproduktorů.

Autentického prostorového zvuku se dočkáte od systémů 5.1. Ty disponují celkem 6 reproduktory – třemi předními, dvěma zadními a subwooferem. Systémy 7.1 obsahují navíc ještě dva zadní reproduktory. Zajistí vám o něco lepší zvuk, nicméně počítejte s dalším zabraným místem. Nevýhodu představuje množství vedených kabelů, které je možné redukovat bezdrátovými reproduktory.

Alternativou ke zmíněným systémům jsou soundbary sdružující zesilovač, reproduktory a někdy i přehrávač do jedné podlouhlé lišty. Ta může být pověšena na zeď nebo postavena pod televizor. Podobně jako v případě systémů 2.1 se jedná spíše o kompromisní řešení, které vám sice výrazně vylepší zvuk oproti samotnému televizoru, ale nezajistí plnohodnotný prostorový efekt. Setkáte se i s dalšími typy soustav, například 3.1, 4.1 či 9.1. Reprosoustavy můžete pořídit buď stojanové (sloupové) nebo regálové.

Přehrávač (receiver) k domácímu kinu

Přehrávač je základní centrum domácího kina, ke kterému jsou připojeny ostatní součásti včetně televizoru, eventuálně projektoru. Hlavní rolí přehrávače je přijmout zvuk z televize, upravit jej a distribuovat do reproduktorů, které jsou součástí domácího kina. Kromě toho přehrávače mívají mechaniku na Blu-Ray (CD/DVD) a USB konektory, díky nimž lze připojit další externí zařízení.

Pokud vybíráte receiver zvlášť, tak myslete na to, aby disponoval minimálně stejným počtem kanálů jako vaše reprosoustava. Podobně pak maximální výkon přehrávače by měl zhruba odpovídat maximálnímu výkonu reprosystému.

Jednou z klíčových funkcí přijímače je dekódování vstupujícího signálu z připojených přístrojů. Za tímto účelem musí mít domácí kina potřebné dekodéry. Mezi ty nejznámější formáty patří Dolby Atmos či konkurenční DTS:X. Dolby Atmos má svůj původ ve skutečných kinech. Vyžaduje přesné rozmístění reproduktorů, ideálně alespoň v systému 5.1. DTS:X se dříve používal hlavně v hudbě. Jeho výhodou je, že nepotřebuje přesné rozestavení reproduktorů. K nejmodernějším zvukovým formátům patří například bezdrátový Dolby TrueHD nebo DTS-HD Master Audio.

Zesilovač

Další částí domácího kina je zesilovač. Ten má na starosti zesílení vstupního signálu zvuku. Díky tomu mohou reproduktory přehrávat zvuk hlasitě při zachování dostatečné kvality. Zesilovač může být součástí přehrávače, případně stojí samostatně. Samostatný zesilovač oceníte v situacích, kdy hledáte velmi hlasité a výkonné domácí kino. U základních domácích kin si vystačíte s integrovaným zesilovačem.

Kabeláž a další příslušenství

Součástí domácího kina jsou rovněž potřebné kabely, ovladače a další příslušenství. Většina starších a levnějších modelů je propojena systémem klasických kabelů. Hlavně u soustav s mnoha reproduktory to znamená velké množství kabelů, které musí vést přes váš obývací pokoj.

Novější zařízení umožňují propojení jednotlivých reproduktorů pomocí některé bezdrátové technologie – typicky přes Bluetooth. Přehrávač a zesilovač však stále budete muset napájet ze sítě, takže se kabelů zcela nezbavíte. To se vám může podařit u některých nejdražších modelů. Zcela bezdrátové domácí kino reprezentují reproduktory, které mají receiver, zesilovač a napájecí baterii. Tento systém ale zatím není příliš rozšířený.

Na jaké parametry se u domácího kina zaměřit?

Výkon

Jeden z hlavních parametrů domácího kina, jenž vám napoví, která soustava bude hrát hlasitěji. Výkon domácích kin se běžně pohybuje mezi 200–600 Watty. Údaj uvádí součet všech reproduktorů. Kvalitní systémy vhodné pro ozvučení velkých místností se chlubí výkonem přes 1000 W. Pro většinu uživatelů maximálně postačí zařízení s výkonem mezi 500–1000 W. V menších obývacích pokojích panelových domů perfektně splní svoji funkci i domácí kina s výkonem do 200 W.

Při porovnávání jednotlivých domácích kin je nutné rozlišovat, zda se jedná o maximální, nebo RMS výkon. Maximální výkon udává nejvyšší možný výkon soustavy v krátké době. Bude-li zařízení delší dobu udržováno při maximálním výkonu, může dojít k jeho poškození. Naproti tomu RMS výkon (označovaný také jako nominální či sinusový) je nejvyšší výkon, který je domácí kino schopné udržet po celou dobu hraní. RMS výkon je, na rozdíl od toho maximálního, standardizovaný napříč všemi výrobci. Pro vzájemné srovnání se tedy hodí mnohem více.

Rozměry a hmotnost

Zejména v menších obývacích pokojích budete řešit rozměry a hmotnost domácího kina. Před koupí zvažte, jaké jsou prostorové možnosti vaší domácnosti a kam soustavu plánujete rozestavět. Jde především o velikost reproduktorů, s ostatními částmi by problém být neměl. Reproduktory se rozměrově výrazně liší – ty nejkompaktnější mohou mít okolo 20–30 cm, naopak největší sloupové reproduktory měří často přes metr.

Hmotnost reproduktorů vás bude zajímat v situacích, kdy se některý z nich chystáte umístit na zeď nebo nějakou menší polici. Velké sety domácích kin dohromady váží až 30 kilogramů. Vyšší hmotnost reproduktorů není nijak na škodu, spíše naopak – robustní a stabilní reprák bude méně rezonovat. Vy se tím pádem dočkáte čistšího zvuku.

Materiál

Materiál, ze kterého je domácí kino vyrobeno, má vliv na životnost, funkci nebo na to, jak vám soustava designově zapadne do místnosti. Levnější modely bývají v plastovém provedení. Nemusí jít nutně o nekvalitní přístroje, dejte si však pozor, aby byl plast pevný a dostatečně přiléhal. Kvalitnější domácí kino bude vyrobeno převážně z kovu. Kovové provedení se vyznačuje vyšší odolností a má lepší vlastnosti pro reprodukování zvuku.

Některé dražší modely využívají při výrobě reproduktorů dřevo. Tento klasický materiál se vám odmění výborným zvukem a dlouhou životností. Bez ohledu na materiál by reproduktory měly mít pevnou a stabilní konstrukci. V opačném případě budou při vyšší hlasitosti rezonovat a zkazí vám celkový dojem z poslechu.

Funkce

Stále nevíte, jaké domácí kino vybrat? Pomoci s výběrem vám mohou i konkrétní funkce, kterými zařízení disponuje.

 • 3D: Populární funkce, díky které si přehrávač poradí s filmy ve 3D. Nezapomeňte, že tento formát musí zároveň podporovat váš televizor/projektor.

 • Bluetooth: Tato bezdrátová technologie umožňuje propojení s dalšími zařízeními, například chytrým telefonem či tabletem.

 • Wi-Fi: Přes Wi-Fi můžete své domácí kino připojit k domácí síti či využívat různé internetové služby.

 • FM tuner: V domácím kině s FM tunerem si bez problémů naladíte své oblíbené rádio.

 • DVD přehrávač: Součástí přehrávače bude mechanika, ve které přehrajete obsah na DVD.

 • Blu-ray: Domácí kino obsahuje přehrávač uzpůsoben na přehrávání Blu-ray disků.

 • Ovládání přes mobilní aplikaci: Některé přístroje můžete ovládat prostřednictvím příslušné aplikace, kterou si nainstalujete do svého smartphonu.

 • USB port: Důležitý pro připojení externích zařízení (například USB disků) s přehrávačem.

Domácí kino: Cena

V jakých cenových relacích se domácí kina pohybují? Levné domácí kino do menších pokojů koupíte za několik tisíc korun, na ty nejlepší kousky si připravte částku v řádech desetitisíců korun. Do 5 tisíc korun seženete základní soustavy s menším výkonem i menším počtem reproduktorů. Nemůžete očekávat žádný zázrak, ale v porovnání se zvukem přímo z televizoru si výrazně polepšíte. V menších obývacích pokojích, kde nemáte dostatek prostoru na rozestavění mnoha reproduktorů, jde o nejlepší možné řešení.

Kvalitní zařízení s vysokou kvalitou zvuku, klidně v soustavě 7.1 či 9.1 pořídíte okolo 10 tisíc korun. Za tuto cenu dostanete například domácí kino Samsung nebo domácí kino LG. Na ty nejdražší sestavy se špičkovým prostorových zvukem a nejmodernějšími funkcemi si připravte více než 20 tisíc korun.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (31 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (14)
Počet reproduktorů
Celkový výkon
Vlastnosti