Elektrické zubní kartáčky

Elektrické kartáčky jsou mnohem účinnější než ty klasické, proto si s nimi čistí zuby stále více lidí. Víte, na jaké parametry se při výběru zubního kartáčku zaměřit? V následujícím textu vám poradíme, jak vybrat elektrický kartáček.

Klasické zubní kartáčky vs. elektrické zubní kartáčky

Při výběru kartáčku na zuby se nejdříve rozhodněte, zda zvolíte manuální, nebo elektrický zubní kartáček. Zatímco s klasickým kartáčkem se při čištění zubů dostanete zhruba na 600 pohybů za minutu, elektrický kartáček jich za vás za stejný čas udělá až několik desítek tisíc. S elektrickým kartáčkem proto vyčistíte zuby mnohem účinněji a za vyvinutí menšího úsilí. Těžko hledat lepší argument, proč elektrické kartáčky používat.

Ostatně rostoucí počet uživatelů elektrických kartáčků hovoří za vše. V tomto textu se klasickými kartáčky vůbec zabývat nebudeme a zaměříme se na modernější a efektivnější elektrické varianty.

Elektrické kartáčky: Otázky, které byste si před výběrem měli položit

Elektrický zubní kartáček není žádné složité zařízení, které by disponovalo řadou funkcí. Jeho role je prostá a jednoznačná. Přesto se jednotlivé modely trochu liší – je tedy vhodné, když si na začátku výběru odpovíte na pár základních otázek.

  • Pro koho je zubní kartáček určen? Pro dospělého, nebo pro dítě?

  • Vyhovuje dotyčnému podlouhlá či kulatá hlavice kartáčku?

  • Musíte zohledňovat nějaká specifika? Například citlivé zuby či dásně, rovnátka apod.

  • Očekáváte od kartáčku doplňkové funkce? Jaké to jsou?

  • Kolik jste ochotni za elektrický kartáček zaplatit?

Elektrické kartáčky: Typy

Elektrické zubní kartáčky lze rozdělit do dvou základních skupin na sonické a oscilační.

Sonické kartáčky

Sonické kartáčky mají podlouhlou a neotáčivou hlavici, která se pohybuje ve vymezeném rozsahu směrem nahoru a dolů. Fungují na bázi vysokofrekvenčního stírání. Sonické kartáčky současně s pohybem vhání do mezizubních prostor a podél linie dásní vodu, díky čemuž dobře čistí i hůře přístupná místa. Technika čištění je velmi šetrná, proto se doporučují také uživatelům s citlivými zuby a dásněmi.

Při čištění na sonické kartáčky nemusíte vyvíjet žádný tlak. Bylo by to naopak kontraproduktivní – sonický kartáček má při silném tlaku nižší účinnost. Oproti druhému typu je jejich pořizovací cena většinou vyšší. Totéž platí pro výměnné hlavice. Na druhou stranu se můžete těšit z delší výdrže baterie.

Oscilační kartáčky/Rotační kartáčky

Základní rotační kartáčky napodobují krouživé pohyby rukou. Čištění probíhá otáčivými pohyby hlavice o 90° tam a zpět. Novější kartáčky kombinují rotace a vertikální pulzy. Pro tyto modely se vžil termín oscilačně-rotační kartáčky. Technika čištění je méně šetrná, proto se oscilační kartáčky hodí spíše pro zákazníky, kteří netrpí žádnými problémy spojenými se zuby a dásněmi. Uživatelé se dočkají efektivnějšího odstraňování zubního plaku. Hlavice oscilačních a oscilačně-rotačních kartáčků je zpravidla kulatá.

Technologie iO jako budoucnost?

Novinkou je technologie iO, za kterou stojí jeden z největších hráčů na trhu – firma Oral-B. Fungování je založeno na magnetických vibracích a nachází se někde na pomezí sonické a oscilačně-rotační technologie. Elektrické kartáčky s technologií iO jsou poháněny magnetickým lineárním motorkem.

Čištění spočívá v oscilačně-rotačním pohybu s mikrovibracemi. Magnetické vibrace zajistí odstranění plaku a nečistot i z těžko přístupných míst. Technologie je šetrná k dásním a citlivým zubům. Chod motorku je navíc v porovnání s ostatními kartáčky velmi tichý.

Elektrické kartáčky: Důležité parametry

Jak už bylo naznačeno, u elektrických kartáčků není nutné se zdlouhavě probírat jednotlivými parametry a funkcemi. Ve chvíli, kdy zvolíte typ, který vám více vyhovuje, máte z poloviny hotovo. Přesto se najde několik parametrů, na které byste se měli zaměřit.

Počet kmitů za minutu

Počet kmitů určuje, kolik stěrů dokáže hlavice elektrického kartáčku vykonat za jednu minutu. Čím více kmitů, tím je čištění zubů účinnější. Základní elektrické kartáčky zvládají okolo 10 tisíc kmitů za minutu, ty nejlepší klidně až pětkrát tolik.

Způsob napájení

Některé (zejména starší) modely čerpají energii z tužkových baterií. Tento způsob již není příliš obvyklý, jednoznačně převažují elektrické kartáčky, které nabijete ze sítě. Na druhou stranu bateriový kartáček se vám hodí na cestách, když víte, že nebudete mít přístup k elektřině. Mívá velmi dlouhou výdrž, navíc není problém s sebou mít balení náhradních tužkových baterií.

Obvykle mají elektrické kartáčky na zuby vlastní akumulátor. Životnost zabudovaného akumulátoru činí zhruba 4–5 let. Kartáček dobíjíte v dokovací stanici, kam jej můžete odkládat po vyčištění zubů. Po maximálním nabití vám akumulátor vydrží u lepších modelů i několik týdnů.

Elektrický kartáček: Cena výměnných hlavic

Každý elektrický kartáček má výměnnou hlavici, kterou po určité době používání budete muset vyměnit. Počítejte s tím, že bez ohledu na to, jaký typ zubního kartáčku zvolíte, spotřebujete asi 4–5 výměnných hlavic za rok. Cena výměnných hlavic se pohybuje v řádu stovek korun (cca od 100 do 300 Kč/kus). Náhradní hlavice nejsou univerzální, výrobci je přizpůsobují pouze svým elektrickým kartáčkům. Většinou se hlavice liší rovněž u jednotlivých modelů v rámci jedné značky, eventuálně pasují jen na část z nich.

Dopředu si tedy ověřte, jaké náhradní hlavice k vybranému kartáčku koupíte a kolik stojí. Tyto výdaje máte s kartáčkem po celou dobu jeho životnosti. Je dobré vědět, na kolik vás výměna vyjde a zda jsou hlavice snadno dostupné v každé drogerii, nebo je musíte objednávat po internetu. Výrobci náhradní hlavice prodávají také ve větších, cenově zvýhodněných baleních. Při dlouhodobém užívání se vám jejich koupě rozhodně vyplatí.

Hmotnost a ergonomie

Elektrický kartáček budete držet v ruce několikrát denně a používat pár let. Měl by vám ideálně padnout do ruky a neměl by být příliš těžký. Lépe se vám bude manipulovat s lehčím modelem. Zejména dříve vyrobené kartáčky byly v porovnání s těmi dnešními výrazně těžší. Co se týče rozměrů, tak žádné zásadní rozdíly napříč nabídkou nejsou.

Elektrický kartáček: Speciální funkce

Jaké konkrétní funkce vás u elektrického zubního kartáčku mohou zaujmout?

  • Časovač: Funkce, kterou dnes disponují skoro všechny elektrické kartáčky. Časovač vás signálem upozorní, že jste dosáhli optimální délky čištění zubů. Některé vám po kratších časových úsecích sdělí, že se máte přesunout k dalším zubům. Signál časovače je u zubních kartáčků nejčastěji vibrační nebo akustický.

  • Senzor tlaku: Elektrický zubní kartáček s touto funkcí rozliší, když při čištění vyvíjíte přílišný tlak na své zuby. Zvukově či rozsvícením světýlka vás upozorní, abyste trochu ubrali na síle. Senzor tlaku je běžný hlavně u oscilačních a oscilačně-rotačních kartáčků. Pokud se senzorem řídíte, tak zvyšujete životnost výměnných hlavic a především šetříte své zuby a dásně.

  • 3D čištění: Režim, ve kterém elektrický kartáček dělá speciální pulzační pohyby, jež zvyšují schopnost odstraňování zubního plaku.

  • Další režimy čištění: Kromě 3D čištění může kartáček disponovat i jinými režimy čištění, jako například režimem pro bělení zubů, pro citlivé zuby či pro masáž dásní.

  • Bluetooth: Bezdrátový systém, přes který propojíte elektrický kartáček a chytrý telefon. V příslušné aplikaci uvidíte podrobnosti a statistiky o vaší zubní hygieně. Tato funkce se dospělým může jevit jako postradatelná, ale některé aplikace byly na míru vytvořeny pro naše nejmenší. Děti jsou prostřednictvím různých her a odměn motivovány k čištění zubů a za pomoci zábavných metod se naučí, jak tuto činnost vykonávat správně.

Podívejte se, jaké další funkce poskytují nejmodernější elektrické kartáčky. Zubní kartáček Colgate se speciálním snímačem vám prozradí, jak čisté jsou vaše zuby.

Elektrický kartáček: Časté otázky

  • Mohou elektrické kartáčky používat i děti?

Elektrické kartáčky by neměly používat děti do 3 let. Poté volte dětský elektrický kartáček, který má menší hlavici a je uzpůsoben menším zoubkům. Stejně jako u klasických kartáčků počítejte s tím, že děti potřebují s čištěním zubů pomoci. Zhruba od 10 let můžete dětem dát elektrické kartáčky pro dospělé. Stále však volte modely s jemnými hlavicemi.

  • Jsou elektrické kartáčky vhodné pro osoby s rovnátky?

Elektrické kartáčky se hodí také pro osoby s rovnátky. Dokonce jsou v rámci zlepšení jejich dentální péče doporučovány. Je ale nutné vybírat šetrné kartáčky, které nijak nepoškodí zámečky rovnátek. Ideálním řešením je sonický zubní kartáček.

  • Čím elektrické kartáčky doplňovat, aby byla zajištěna komplexní péče?

Další atributy péče o zuby se nijak nemění. Určitě neopomíjejte čištění mezizubními kartáčky a dodržujte pravidelné kontroly u zubního lékaře. Od věci není ani používání ústní sprchy.

Elektrický kartáček: Cena

Na kolik vás elektrický kartáček vyjde? Nejedná se o žádnou závratnou investici, základní elektrické kartáčky pořídíte do 1000 korun. Neočekávejte u nich žádné nadstandardní funkce. Za tuto cenu se bude jednat spíše o oscilační kartáček. Mezi 1000–2000 korun najdete oscilační i sonické kartáčky. Ty dražší již budou mít více režimů a některé doplňkové funkce, například senzor tlaku.

Od 2 do 4 tisíc korun koupíte špičkové elektrické kartáčky, které budou vynikat šetrností a překypovat nadstandardními funkcemi. Tato suma vám stačí na populární elektrické kartáčky Philips Sonicare nebo ETA Sonetic. Na ten nejlepší elektrický kartáček mějte připraveno ještě o něco víc. Nejdražší modely stojí přes 7 tisíc korun.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (1004 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (124)
Typ
Napájení
Počet stěrů za minutu
Počet kmitů za minutu
Výdrž akumulátoru
Počet čistících programů
Vlastnosti