Fitness

Posilování, cvičení a fitness výživa se staly neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Činky, posilovací stroje, běžecké pásy, rotopedy… způsobů, jak se udržovat fit existuje celá řada. Poradíme vám, jak vybrat fitness potřeby.

Kategorie fitness potřeb je opravdu široká. O každé z nich by se dalo hovořit hodiny a popsat mnoho stránek. Většině rekreačních sportovců ale bude stačit přehledné rozdělení a základní informace o jednotlivých zařízeních. Podívejte se na nejpoužívanější fitness potřeby a podle čeho je vybrat.

Rotopedy a cyklotrenažéry

Rotopedy a cyklotrenažéry vlastní skoro každá posilovna či fitness centrum. Stroje si ale můžete pořídit i k sobě domů – své využití najdou nejen za nepříznivého počasí. Rotopedy a cyklotrenažéry optimálně zatěžují srdce, zvyšují vitální kapacitu plic a podporují odbourávání tuků. Cvičení na těchto strojích je zaměřeno na spodní část těla. Zpevníte a vytvarujete zejména stehenní, lýtkové, hýžďové svaly, ale také břišní svalstvo.

Rotoped

Rotoped vybírejte podle své výšky a váhy – zjistěte si, jaká je nosnost a polohovací škála zvažovaného modelu. Podle toho, co od rotopedu očekáváte, budete nahlížet na další parametry. Pro aktivního sportovce bude vhodný jiný rotoped, než pro člověka, co stroj pořizuje v rámci rekonvalescence.

Levné rotopedy disponují manuálním ovládáním rychlosti a většinou mají pouze funkce měření času, vzdálenosti a rychlosti. Dražší modely vám dokážou změřit spálené kalorie, aktuální tepovou frekvenci, tělesný tuk a mnoho dalších údajů.

Ergometr

Ergometry na první pohled vypadají stejně jako rotopedy. Kromě toho nabízejí i velice podobné funkce. V čem se tedy ergometry liší? Ergometry disponují jiným brzdným systémem – mají tzv. indukční brzdu. Ta je ovládána počítačem, který automaticky upravuje zátěž podle zadaných hodnot. V závislosti na zvoleném programu či hodnotě (tou může být například tepová frekvence) ubírá, nebo přidává zátěž tak, abyste v konečném výsledku dosáhli požadované tréninkové hodnoty.

Ergometr tak de facto plní funkci fitness trenéra, kterého by vám mohla závidět leckterá posilovna. Ergometry pochopitelně dokáží monitorovat základní hodnoty jako puls, vzdálenost, rychlost nebo čas. Při výběru ergometru se zohledňují podobné vlastnosti jako při výběru rotopedu.

Cyklotrenažér

Cyklotrenažéry jsou vhodné pro sportovně založené uživatele. Tyto přístroje jsou v rámci přípravy využívány i u cyklistů, protože nejlépe simulují skutečnou jízdu na kole. Oproti rotopedům nabízejí daleko přesnější a citlivější nastavení zátěže. Robustní a pevná konstrukce poskytuje vyšší stabilitu a umožňuje nastavení vyšší maximální zátěže či jízdu ve stoje. Cyklotrenažéry jsou dokonce běžně vybaveny SPD pedály, takže na nich můžete jezdit v cyklistické obuvi.

Eliptické trenažéry

Eliptické trenažéry jsou velmi populární zejména mezi ženami. Je to způsobeno intenzivním zatížením stehen, boků a hýždí, tedy partií, na které se při posilování ženy často zaměřují. Eliptické trenažéry vám ale pomohou procvičit a zpevnit celé tělo. Vše jedním tréninkem, klidně bez nutnosti navštěvovat posilovnu. Stejně jako dříve zmíněné fitness doplňky dokáží i eliptické trenažéry zlepšit fyzickou kondici a podpořit spalování tuků.

Kromě toho, že cvičením na eliptických trenažérech zapojíte svalové partie celého těla, je pohyb na nich plynulý a beznárazový – eliptické trenažéry tak nezatěžují klouby.

Jak vybrat eliptický trenažér?

Při výběru se zaměřte na nosnost a maximální doporučenou výšku uživatele. Dále je třeba vzít v potaz další vlastnosti jako například délku kroku, styl ovládání zátěže nebo brzdný systém. Ten může být u levných modelů páskový, nejčastěji se však používá magnetický brzdný systém. U nejmodernějších modelů je brzda indukční (elektromagnetická).

Neméně důležité jsou konkrétní funkce počítače – zkrátka co vše vám přístroj změří a spočítá.

Běžecké pásy

Běžecké pásy patří mezi velmi využívané fitness stroje – najdete je snad v každé posilovně. Cvičení na běžeckém pásu má pozitivní vliv na krevní tlak, krevní oběh, zvyšuje vitální kapacitu plic, spaluje tuky, posiluje svalové partie celého těla a zdokonaluje motoriku. Běžecké pásy při cvičení značně šetří vaše klouby – nedochází k tak tvrdým nárazům jako v případě běhu například po asfaltu.

Vybírejte podle uživatele běžeckého pásu

Pokud kupujete běžecký pás domů, je třeba vždy vybírat podle toho, kdo a jakým způsobem na něm bude běhat. Některé běžecké pásy se hodí pro kondiční běhání na spalování tuku, jiné pro zpevnění svalstva či pro běžecký trénink aktivního profesionálního sportovce.

Nutné je zohlednit váhu i výšku uživatele. Ani těžší jedinci však nemusí mít obavy – maximální nosnost mnoha modelů se pohybuje mezi 150–200 kg.

Dále sledujte šířku běžecké plochy, stupeň odpružení, ale také sílu a materiál pásu, po kterém běháte (materiál významně ovlivňuje jeho životnost). Ověřte si, jaké informace o cvičení vám poskytne počítač běžeckého pásu, a zda vám tyto funkce postačí.

Steppery

Steppery slouží pro efektivní zpevnění a zeštíhlení hýždí, boků, stehen i břišních svalů. Zároveň – pokud stepper disponuje gumovými úchyty – procvičujete a zpevňujete i horní část těla (pak se jedná o tzv. rotační steppery). Na rotačním stepperu můžete provádět nejen klasické kroky, dřepy, ale i bicepsové zdvihy a další náročnější cviky.

Stepper má často na své konstrukci připevněný LCD displej, který vám zobrazuje:

  • celkový počet kroků,

  • počet kroků za minutu,

  • čas,

  • spálené kalorie,

  • vzdálenost, kterou jste urazili,

  • tepovou frekvenci.

Při výběru se zaměřte na výšku kroku, který udává rozsah zapojení svalů nohou, hýždí a boků, použitý počítač či způsob vytváření odporu – o to se starají tlumiče nebo magnetická brzda. U rámu je důležitá jeho tuhost a konstrukce, obě tyto vlastnosti určují celkovou nosnost stepperu.

Činky a posilovací stroje

Činky

Činky jsou nestárnoucí klasika. Při vhodném použití se hodí v podstatě pro každého – jak pro dámu, která se chce udržet fit, tak pro kulturistu, který buduje svalovou hmotu. Základem jsou jednoruční činky různých hmotností. Ta je buď pevně daná, nebo ji lze pomocí závaží na činky podle potřeby upravovat. Takové činky bývají k dostání i v setech.

Činky se liší také použitým materiálem. Nejdelší životnost vám nabídnou slitiny oceli. Plastové a pogumované činky zase vítězí cenou či komfortem.

Oblíbené jsou rovněž obouruční činky. Jedná se o kombinaci delší osy a závaží. S pomocí obouručních činek jste schopni posílit téměř všechny svalové partie. Jestliže to s posilováním myslíte vážně, pak vám přijde vhod i stojan na činky.

Posilovací stroje

Posilovací stroje tvoří základní výbavu fitness center, ale pořídit si je můžete i domů. Samozřejmě ne každý má dostatek místa a prostředků na pořízení desítek různých posilovacích strojů, ale po několika vybraných může sáhnout většina amatérských sportovců.

Chcete-li multifunkční stroj, na kterém budete moci posilovat svaly celého těla, kupte si posilovací věž. Posilovací věže se vyrábějí v různých variantách, ale vždy vám nabídnou kombinaci hned několika strojů. Pro cviky na břicho nebo s činkami je ideální posilovací lavice.

Pomůcky na posilování

Alternativou posilovacích strojů může být cvičení s vlastní vahou na podložce nebo s pomocí některých pomůcek. Mezi ty nejznámější patří například posilovací guma, posilovací pružiny, míč na cvičení, medicinbal, ale i obyčejné švihadlo. Mnoho pomůcek najde své využití při aerobiku a dalších formách aerobního cvičení.

Podívejte se na výběr nejlepších pomůcek pro cvičení doma.

Doplňky k fitness

Při sportování, cvičení a používání posilovacích strojů využijete řadu doplňků. Sportovní hodinky vám poskytnou detailní informace o podaném výkonu. Navíc s nimi můžete lépe přizpůsobit své sportování tak, abyste dosáhli vysněného cíle. Typickým příkladem může být udržování tepové frekvence ve spalovací zóně.

Méně mozolů a komfortnější posilování vám zajistí rukavice na fitness. Vzpěrači a silovější fitness nadšenci nedají dopustit na magnesium, které se nanáší na dlaně a prsty – magnesium zamezuje pocení dlaní a zpevňuje pevnost a jistotu vašeho úchopu. S některými zdravotními potížemi pomohou rozličné bandáže, tejpy a obinadla.

Bez údržby se samozřejmě neobejdou ani některé stroje. Jestli jste si pořídili běžecký pás, počítejte s tím, že prostor mezi samotným pásem a deskou, po které klouže, bude nutné promazávat. Slouží k tomu speciální oleje ve spreji, které díky přiložené trubičce snadno nanesete do těchto míst.

Fitness výživa

Ruku v ruce s cvičením, ať už doma nebo v posilovně, jde fitness výživa. Přece jenom, když každý den zvedáte činky nebo jezdíte na rotopedu, tak je škoda vše pokazit špatnou či nevhodnou stravou. Fitness výživa může napomoci jak k nabrání svalové hmoty, tak k dodání potřebných minerálních látek vašemu tělu. Slouží také k ochraně svalové hmoty – například před poškozením svalů či kloubů při námaze.

Pro nabrání svalové hmoty se používají různé proteinové a sacharidové nápoje. Sportovní výživa výrazně napomáhá nejen k nabrání svalové hmoty, ale i ke zkrácení času potřebného na regeneraci po fitness tréninku. Naopak na prodloužení doby, po kterou je sval schopen pracovat pod vysokou zátěží, je určen kreatin a kreatinové doplňky. Významnou roli při tréninku a regeneraci hrají rovněž aminokyseliny. Při cvičení je dobré pít iontové nápoje, které dodají vašemu tělu potřebné látky a postarají se o obnovu energetických zásob.

Zobrazit více

Populární produkty