Jak vybrat kompaktní digitální fotoaparát?

Digitální kompakty v posledních letech nezažívají nejlepší časy. Do značné míry byly z trhu vytlačeny chytrými telefony. Ne každý chce ale fotit na mobil, navíc ne všechny mobily pořizují fotografie, které byste si mohli dát do rodinného alba. Kompakty proto stále mají své místo na trhu mezi ostatními digitálními fotoaparáty. Přečtěte si, jak vybrat digitální kompakt.

Jaký účel má digitální kompakt plnit?

Stejně jako před výběrem jakéhokoliv jiného digitálního fotoaparátu si nejdřív ujasněte pár základních věcí.

  • Proč si digitální kompakt pořizujete? Kdy, za jakých podmínek a jak často jej hodláte používat?

  • Jaké máte požadavky na výslednou kvalitu fotografií? Plánujete je tisknout nebo si je jen chcete prohlížet na počítači?

  • Kolik jste ochotni do digitálního fotoaparátu investovat?

Odpovědi na tyto otázky vám před začátkem nakupování pomohou a ušetří spoustu času, který byste jinak strávili prohlížením kompletní nabídky.

Nejoblíbenější digitální kompakty

Digitální fotoaparát: Základní typy

Digitální fotoaparáty lze na základě konstrukčního hlediska rozdělit do tří skupin na:

  • kompaktní fotoaparáty/digitální kompakty,

  • kompakty s výměnným objektivem,

  • digitální zrcadlovky.

Digitální kompakty

Většina majitelů digitálních fotoaparátů fotí svoji rodinu, přátele, společné oslavy nebo momentky na dovolené. Nechtějí trávit čas nastavováním a seznamováním se s nejrůznějšími funkcemi. Zmáčknout tlačítko, vyfotit, maximálně nějaký objekt přiblížit zoomem. Ideálně na malém, lehkém a snadno přenosném zařízení. Všechny tyto požadavky perfektně splňují digitální kompakty.

Digitální kompakt má snadné ovládání, několik předem nastavených automatických programů a zoom v rozsahu, který je pro většinu uživatelů naprosto dostatečný (3–5×). Kompakty jsou ideální pro uživatele, kteří chtějí fotit a nijak se nestarat o to, jak funguje digitální fotoaparát. Narazíte však i na digitální kompakty, které fotografovi umožňují větší zásahy do nastavení. Zpravidla je uvidíte pod označením kompaktní fotoaparáty s manuálními funkcemi, případně pokročilé kompaktní fotoaparáty.

Do skupiny kompaktů se řadí i ultrazoomy vyznačující se možností několikanásobného přiblížení (klidně 10× a více). U nich musíte počítat s trochu většími rozměry – objektiv ale stále není odnímatelný.

Kompakty s výměnným objektivem

Kompakty s výměnným objektivem se snaží spojit výhody kompaktu a zrcadlovky. Objektiv je možné měnit za jiný, a tím dokonale přizpůsobovat digitální fotoaparát vašim potřebám. Oproti zrcadlovce je z konstrukce vypuštěné zrcátko, tudíž rozměry přístroje mohou být výrazně menší. Právě velikostí se kompakty s výměnným objektivem často přibližují klasickým kompaktům. S nápadem na tuto konstrukci přišla nejdříve firma Olympus a brzy ji následovali další výrobci.

Bezzrcadlovky, jak se tyto digitální fotoaparáty rovněž označují, umožňují zcela manuální režim focení, kdy je nastavení clony, času a citlivosti kompletně v rukou fotografa. K dispozici jsou samozřejmě další automatické a poloautomatické režimy. Kompakty s výměnným objektivem se hodí pro fotografy, kteří rozumí základům fotografování a zároveň kladou důraz na menší rozměry zařízení.

Digitální zrcadlovky

Pokročilejší fotografové nedají dopustit na digitální zrcadlovky. Ty získaly jméno od zrcátka, které je součástí přístroje a odráží obraz z objektivu do optického hledáčku. Fotograf díky tomu bez jakéhokoliv zkreslení či zpoždění vidí totéž, co objektiv. Hlavní výhodou zrcadlovek je vysoká kvalita fotografií a možnost přizpůsobit fotoaparát konkrétním situacím pomocí výměny objektivu. Zrcadlovky jsou někdy označovány písmeny DSLR podle anglického „Digital Single Lens Reflex“.

Digitální kompakty: Jaké parametry sledovat

Zaměřme se na první ze zmíněných skupin – na digitální kompakty. Jaké parametry při výběru kompaktního fotoaparátu sledovat? Bude jich o něco méně, než při výběru bezzrcadlovky či digitální zrcadlovky, při němž má fotograf na techniku obvykle vyšší požadavky, ale několik základních byste neměli opomíjet ani u digitálního kompaktu.

Rozlišení

Spodní hranice rozlišení dnes začíná okolo deseti megapixelů, což bohatě postačuje běžným uživatelům. Čím vyšší rozlišení kompakt má, tím větší formát fotografie budete moci zhotovit. Pokud se ale nechystáte tvořit plakáty o velikosti A2 a větší či tvořit výřezy, rozlišení nebude hrát zase až takovou roli. Jen pro představu – pro tisk fotografií do rodinného alba (rozměr 10×15 cm) jsou dostatečné 3 MPx, při tisku na formát A3 si bohatě vystačíte s 8 MPx.

Dejte si pozor –⁠ ne vždy vám větší počet pixelů zajistí lepší fotografii. Nejlevnější fotoaparáty zvyšují rozlišení softwarově, tzn. na úkor výsledné kvality fotografie. Jejich čipy jsou několikanásobně menší, než u těch ve vyšší cenové kategorii. Rozlišení je bezpochyby jeden z hlavních parametrů pro výběr digitálního fotoaparátu, ale mělo by jít ruku v ruce s ostatními ukazateli, například se zmiňovanou velikostí čipu. Zároveň počítejte s tím, že fotografie ve vyšším rozlišení vám zaberou více místa na paměťové kartě a posléze v počítači.

Digitální kompakty dnes běžně přesahují rozlišení 18 MPx. Některé starší a levnější modely se pohybují mezi 16–18 MPx nebo 14–16 MPx.

Velikost snímače

Jak bylo řečeno, pro výslednou kvalitu snímku je velmi důležitá velikost čipu. Tento prvek je na fotoaparátu jednou z nejdražších komponent a někteří výrobci proto nedávají do svých produktů větší snímače, než je nezbytně nutné. Pokud už u výrobku naleznete údaj o velikosti snímače, bývá „zašifrován“ – udává se velikost úhlopříčky ve zlomcích palce, například 1/2,5“.

Čím větší snímač, tím kvalitnější snímek. Větší čip totiž nashromáždí více dat, a tak bude výsledná fotografie méně zatížena šumem. Zde do hry vstupuje poměr mezi velikostí snímače a počtem pixelů. Čím je hustota bodů na ploše čipu větší (tzn. čím jsou obrazové body menší), tím má fotoaparát větší sklony k tvorbě šumu. Může tak nastat situace, kdy vám fotoaparát s menším rozlišením pořídí lepší snímek, než přístroj s vyšším rozlišením – právě z toho důvodu, že bude mít větší čip.

U digitálních fotoaparátů se stejným rozlišením je porovnávání o něco jednodušší. Například 10 MPx kompakt se snímačem 1/3“ vám vytvoří fotografie v horší kvalitě oproti 10 MPx fotoaparátu se snímačem o velikosti 1/2,5“. Digitální kompakty často disponují čipy o velikosti 1/2,5“ a 1/2,3“, narazíte ale rovněž na modely se snímačem 1/1,7“.

Zoom

Zoom neboli přiblížení je jedna z klíčových funkcí digitálního fotoaparátu. Umožňuje vám přiblížit vzdálené objekty a pořídit jejich snímek. Přiblížení je praktické zejména v situacích, kdy není možné k fotografovaným objektům či osobám jít blíže nebo když fotíte různé detaily.

Pozor, nezaměňujte optický zoom a digitální/elektronický zoom. Hovoříme o optickém zoomu, který výrazně nesnižuje kvalitu fotografie. Při vysokém zoomu však snímek bude nejspíš rozostřený – to kvůli přirozenému třesu ruky. V takovou chvíli vám nezbyde nic jiného, než využít stativ. Naproti tomu digitální zoom je přiblížení již pořízeného snímku. Jedná se v podstatě o výřez srovnatelný s tím, když budete fotografii přibližovat a ořezávat na počítači. S přibližováním pomocí digitálního zoomu značně klesá kvalita snímku.

Prakticky každý digitální kompakt je dnes vybaven přinejmenším trojnásobným optickým zoomem, fotoaparátů s menším než 3× zoomem je minimum. Spíše se setkáte s digitálními kompakty s 3–5× zoomem a 5–7× zoomem. Některé modely disponují i vyššími hodnotami, například 7–10× optickým zoomem. Pokud se ani s tímto nespokojíte, budete se muset poohlédnout v kategorii ultrazoomových přístrojů, které představují to nejvyspělejší, co kompakty v tomto ohledu mohou nabídnout.

Stabilizace obrazu

Stabilizace obrazu je funkce, která do určité míry kompenzuje třes rukou a dokáže předejít rozmazanému (rozostřenému) snímku. Tuto funkci využijete nejčastěji ve zhoršených světelných podmínkách. Nejlevnější digitální fotoaparáty stabilizují elektronicky. Tato funkce spočívá v digitální úpravě při pořízení snímku – například ve zvýšení citlivosti nebo zkrácení expozičního času. Problém je v tom, že tento zásah s sebou přináší zvýšení šumu, snížení ostrosti a celkově horší kvalitu fotografie.

Účinnější je tzv. optická stabilizace, kterou používají některé kvalitnější modely. Princip optické/mechanické stabilizace spočívá v kompenzaci chvění prostřednictvím protipohybu snímače či optického systému.

Paměťová karta

Při kupování digitálního fotoaparátu nezapomeňte na paměťovou kartu. Na ní se ukládají snímky, protože většina kompaktů nemá vlastní úložiště. Kartu byste měli volit s ohledem na to, jak kvalitní (a tím pádem i velkou) fotografii přístroj pořizuje. Když budete vědět, jak zhruba velký bude jeden snímek, můžete snadno zvolit paměťovou kartu adekvátně ke svým potřebám.

Poměrně široká sbírka fotek z běžného kompaktu se vám vejde na kartu s kapacitou 4–8 GB. Jestliže máte v plánu vyjet na delší dobu mimo civilizaci nebo víte, že se vám nebude chtít fotografie promazávat a ukládat do počítače, vyplatí se vám zainvestovat do paměťové karty s vyšší kapacitou. Před koupí karty si ověřte, zda je kompatibilní s vaším přístrojem.

Napájení

Existují dvě koncepce, jak se výrobci vypořádávají s napájením kompaktů. Prvním z nich jsou speciální akumulátory, které nejsou univerzální, ale jsou vyvíjeny pro jeden typ fotoaparátu nebo konkrétní řadu. Výhodou je jejich nižší hmotnost a zpravidla vyšší kapacita. Tento způsob napájení je obvyklý pro většinu digitálních kompaktů.

Druhou možností napájení jsou tužkové baterie. Jejich výhodou je, že pokud vám náhle dojdou, můžete je zakoupit v nejbližším obchodě. Tužkové baterie se využívají u těch nejlevnějších přístrojů.

Další parametry a funkce digitálních kompaktů

Pokročilejší uživatele bude zajímat světelnost digitálního fotoaparátu. Ta se označuje písmenem f a číslem, například f/3,5. Čím nižší číslo, tím více světla objektiv propouští (= tím lépe a rychleji bude digitální fotoaparát fotit). U kompaktů s možností zoomu se setkáte s označením světelnosti v určitém rozsahu (například f/3,5–6,5) v závislosti na přibližování.

Důležitým aspektem při rozhodování může být kvalita pořizovaného videa. V současné době není problém sehnat digitální fotoaparát, který zaznamená videa ve 4K rozlišení. Ovlivnit výběr mohou další specifické funkce, jako třeba NFC, Wi-Fi nebo dotykový displej.

Digitální kompakt: Cena

Na kolik vás digitální kompakt vyjde? Nemusí to být příliš, nejlevnější kompakty seženete klidně do dvou tisíc korun.

Solidní zařízení, které postačí pro účely většiny běžných uživatelů, koupíte od 4 do 8 tisíc korun. V této cenové kategorii seženete digitální fotoaparát Canon či digitální fotoaparát Sony.

Vyšší střední třída s lepšími parametry a funkcemi se pohybuje od 8 do 13 tisíc korun. Digitální kompakty s cenovkou vyšší než 13 tisíc korun se hodí pro pokročilé uživatele.

Podívejte se na několik tipů na digitální fotoaparáty s nejlepším poměrem cena/výkon.