Matrace

Průměrná doba spánku se u dospělého člověka pohybuje mezi 6–8 hodinami. Znamená to, že až třetinu života strávíte v posteli. Matrace je jedním z hlavních aspektů, který ovlivňuje kvalitu vašeho spánku. Poradíme vám, jak vybrat matraci.

Proč je výběr kvalitní matrace důležitý?

Matrace má zásadní vliv na váš spánek a na to, jak se budete cítit během dne. Bolí vás ráno záda nebo klouby? Často se budíte a večer nemůžete usnout? Všechno z toho může být způsobeno špatně zvolenou či proleželou matrací.

Na matraci se nesnažte za každou cenu ušetřit – jde skutečně o investici do vašeho zdraví. Pokud sáhnete po kvalitním výrobku, vydrží vám mnoho let. Předtím, než se zaměříme na konkrétní parametry, které byste měli sledovat, uveďme si několik základních pravidel pro výběr matrace.

 • Matraci vybírejte individuálně. Měla by být maximálně přizpůsobena osobě, která na ní bude spát dlouhodobě. Matrace musí být zvolena adekvátně výšce, hmotnosti, ale například i oblíbené poloze, ve které dotyčná osoba spí. Platí to i pro manželské postele – místo jedné velké matrace je lepší pořídit dvě menší, které odpovídají požadavkům a proporcím jednotlivých osob. Povrch lůžka můžete sjednodit lehkou krycí matrací.

 • Spíše než v sortimentu supermarketů hledejte ve specializovaných obchodech. Matrace u těchto prodejců bývají kvalitnější a personál vám dokáže lépe poradit s výběrem. Levné matrace ze supermarketů můžete využít k občasnému přespání, například v pokoji pro hosty.

 • Matrace vám vydrží dlouho, ale není nesmrtelná. Jako optimální doba, po které byste ji měli vyměnit, se uvádí zhruba sedm let. Jestliže jste vybrali matraci dobře a adekvátně se o ni starali, může vám bez problémů sloužit více než deset let. Vysloužilou matraci poznáte jednoduše – bude proleželá, změkčená nebo jinak deformovaná. Tyto vady se většinou projevují hlavně v bederní části, kde je matrace zatížena nejvíc.

 • Nezapomínejte na to, že matrace by měla být na kvalitním roštu – jeho vliv na váš spánek rozhodně není zanedbatelný. Výběr roštu nepodceňujte, bude vám sloužit ještě déle než matrace. Vhodně zvolený rošt vám může prodloužit životnost matrace až o třetinu.

Tvrdost matrace

Stěžejním parametrem u matrací je jejich tvrdost. Prodejci rozdělují matrace nejčastěji do čtyř kategorií od velmi měkkých až po extra tvrdé. Někdy se setkáte i s více kategoriemi tvrdosti – většinou jsou v tomto dělení zahrnuty i nepříliš vhodné extra měkké matrace. Volbu tvrdosti matrace ovlivňuje především tělesná hmotnost a nejčastější poloha při spánku.

Obecně platí, že lidé s nižší hmotností mohou spát na měkčí matraci, naopak těžším jedincům zajistí dostatečnou oporu tvrdší matrace. Tu byste měli zvolit, také pokud trávíte většinu spánku v poloze na zádech. S měkkou matrací by se vaše páteř nemusela nacházet v přirozené poloze – typicky například v bederní oblasti. Jestliže spíte převážně na boku, můžete pokukovat po měkkčích matracích. Střídáte během spánku všechny možné polohy nebo spíte na břiše? Volte matrace ze středu této škály. Samozřejmě s ohledem na vaši hmotnost.

Pro ženy a starší osoby bývají na základě těchto pravidel vhodnější měkčí matrace, pro muže ty tvrdší. Mezi nejprodávanější stupně tvrdosti patří 2 a 3, které vyhovují nejpočetnějším skupinám. Základní dělení podle tvrdosti rozlišuje čtyři typy matrací.

 • Velmi měkké (T1): Ideální pro lidi s tělesnou hmotností do 70 kg. Matrace jsou velmi přizpůsobivé a nevytváří vůči tělu protitlak. Ocení ji také starší, hůře pohybliví a osoby, které trápí bolesti kloubů. Hodí se spíše pro spaní na boku.

 • Měkké (T2): První ze dvou nejoblíbenějších stupňů. Člověk spící na této matraci by měl vážit mezi 70–100 kg a spát převážně na boku nebo střídat polohy.

 • Tvrdé (T3): Tyto matrace unesou osoby do 120 kg. Jsou ideální pro spánek na břiše, střídání poloh i spaní na zádech. Spolu s předchozím stupněm nejpopulárnější úroveň tvrdosti.

 • Velmi tvrdé (T4): Matrace, které volí zejména lidé s hmotností přesahující 120 kilogramů. Pro ostatní budou již nepohodlné.

Rozměry matrace

Matrace by měla odpovídat rozměrům postele. Když se bude na roštu pohybovat ze strany na stranu, nebo bude na nějakém místě prohnutá, ztratí své vlastnosti a vy záhy pocítíte bolesti zad. Měníte-li starou matraci, změřte si před nákupem té nové všechny rozměry.

Odolnost a pohodlí by měla zajistit matrace s tloušťkou minimálně 15 centimetrů. Tenčí modely nemusí mít dostatečnou kvalitu, rychleji se proleží a neposkytují tělu potřebnou podporu. U seniorů se doporučuje ještě tlustší matrace, protože se z ní lépe vstává. Šířka závisí na konkrétní posteli, pro jednolůžka se obvykle používá matrace o šířce 90 cm. U dvoulůžka mohou mít jednotlivé matrace na šířku 80 centimetrů. Výjimkou nejsou ani modely o 70 centimetrech.

Délka matrace by měla zhruba o 20 centimetrů přesahovat výšku konkrétní osoby. Nejčastěji se setkáte s matracemi o délce 190 cm, 195 cm a především 200 cm. Na jednolůžka zákazníci standardně vybírají matrace 90×200 cm. Pokud hledáte jednu matraci pro manželskou postel, pak mezi nejčastější rozměry patří matrace 180×200 cm. Populární jsou také matrace 160×200 cm a matrace 140×200 cm. Ty najdou své uplatnění u užších typů manželských postelí.

Materiál matrací

Matrace se vyrábí z rozličných materiálů. Každý z nich má trochu odlišné vlastnosti i využití.

Latexové matrace

Latexové matrace jsou měkčí, většina z nich vykazuje tvrdost 1 nebo 2. Jejich výhodou je vysoký komfort a elasticita. Výborně se přizpůsobí tvaru těla. Kromě toho vynikají poměrně vysokou životností. Nevýhodou je nižší prodyšnost matrací. Není tak vhodné je pořizovat do vlhčího prostředí. Latexové matrace se příliš nehodí na pevnou desku, lamelové rošty jsou pod ně ideální.

Pružinové matrace

Pružinové matrace byly velmi oblíbené v minulosti. Negativní zkušenosti spojené s uvolněnými pružinami však způsobily odklon od tohoto typu matrací. Přestože dnes většina pružinových matrací již zabraňuje protlačení pružin na povrch, ztracenou popularitu si zatím nezískaly zpět. Pružinové matrace se výborně přizpůsobí tělu, jsou pružné a vysoce prodyšné. S lamelovými rošty příliš dohromady nejdou, s pevnými naopak ano.

Pěnové matrace

Pěnové matrace jsou populární pro svoji univerzálnost. Mohou být vyráběny z různých druhů pěn, díky čemuž se dokáží přizpůsobit jakémukoliv typu roštů. Vyrábějí se ve všech tvrdostech. Liší se podle typu pěny.

 • PUR matrace: Polyuretanové modely patří k nejprodávanějším na trhu. Jsou vyráběny v mnoha variantách tvrdosti a mají dlouhou životnost. Hodí se i pro lidi s vyšší hmotností. Nejsou ale příliš prodyšné.

 • Matrace ze studené (HR) pěny: Mají větší póry než modely z PUR pěny. Matrace jsou proto prodyšnější a ještě elastičtější.

 • Matrace z paměťové (líné) pěny: Perfektní pro lidi, co trpí bolestmi zad či se sklony k otlačeninám. Paměťová pěna mění tvrdost podle teploty, ideálně se tak přizpůsobí lidskému tělu.

 • Matrace z BIO pěny: Nejmodernější z uvedených typů. Jejich výroba je nejvíce ekologická, základním výrobním prvkem jsou přírodní oleje. Matrace vynikají ortopedickými vlastnostmi a odolností vůči plísním a mikrobům.

Další typy matrací

Při výběru můžete narazit na další typy matrací. Na místě je seznámit se alespoň s několika dalšími pojmy.

 • Sendvičová matrace: Matrace, jejíž výplň je složena ze dvou různých materiálů. Zpravidla jde o kombinaci pěn, například líné a studené.

 • Zdravotní matrace: Matrace s certifikátem, který garantuje splnění určitých požadavků z oblasti zdravotnictví. Může jít například o hygienické nebo hypoalergenní matrace.

 • Ortopedická matrace: Zaručuje stabilní oporu pro pátěř.

 • Dětská matrace: Matrace přizpůsobená pro ty nejmenší. Přečtěte si, jak vybrat dětskou matraci.

 • Matrace pro seniory: Tyto matrace je nutné vybírat s ohledem na případné zdravotní problémy a možná budoucí omezení. Platí, že čím vyšší matrace, tím lépe – hrana matrace by měla seniorovi sahat po hýždě. Jedině tak nebude při vstávání zbytečně namáhat kyčle. Pro seniory se hodí matrace měkčí, s nižším protitlakem na tělo. Vhodné jsou například matrace z líné pěny.

Zónování matrace

Určité druhy matrací mají po své délce několik pevných zón. Tato místa mají rozdílnou tvrdost a poskytují různou oporu podle potřeb jednotlivých částí těla. Kvalitní matrace bude disponovat vysokým počtem zón – typicky sedmi. Minimální počet zón bývá 3. Existují rovněž matrace s 5 zónami.

Jak se o matraci starat?

Koupí matrace to nekončí. Chcete-li zajistit správnou funkčnost a dlouhou životnost, je potřeba věnovat nějaký čas pravidelné údržbě. Matrace nikdy nebude rovnoměrně zatížena, proto ji otáčejte a převracejte. Výrazně tím zpomalíte deformaci v nejvíce zatížených místech. Mělo by stačit, když tak učiníte zhruba jednou za měsíc. Jestliže jste na matraci v noci spali, pak ji neotáčejte ráno – mohla by se zapařit. Každý se v noci trochu potí, matrace musí nejprve vyschnout.

Pravidelné větrání matrace zase zabrání množení mikroorganismů a vzniku plísně. Důležité je i časté praní ložního prádla a potahu matrace. Právě potah matrace vám údržbu značně usnadní. Pokud nebyl součástí balení, rozhodně si jej pořiďte dodatečně. Do matrace se díky potahu nebude dostávat prach. Kromě toho ji neznečistíte. Případné čištění je poněkud komplikované, protože dovnitř matrace se nesmí dostat voda.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (5080 produktů)
Cena
Rozměr
Zobrazit více možností (145)
Výška
Zobrazit více možností (44)
Tvrdost matrace
Typ matrace
Nosnost matrace
Výrobce
Počet zón
Vlastnosti