Myčky nádobí

Myčka nádobí se během posledních let stala nedílnou součástí českých domácností. Aby ne – hromadu nádobí v dřezu a podrážděné ruce z přípravků na mytí nádobí si každý rád odpustí. Podívejte se, jak vybrat myčku nádobí.

Zvolte vyhovující typ myčky

Předtím, než se začnete zaobírat technickými parametry myček nádobí, je nejlepší širokou nabídku trochu zúžit. Podle možností domácnosti a konkrétních požadavků si zvolte typ myčky na nádobí. Existují tři základní typy.

Vestavná myčka nádobí

Vestavná myčka je určena pro zákazníky, kteří chtějí spotřebič zabudovat do kuchyňské linky. Spotřebiče jsou tomu adekvátně přizpůsobeny rozměry a umístěním ovládacího panelu. Výhodou je jednotný design v kuchyni – myčku překrývá deska ve stejné barvě, jako je zbytek kuchyňské linky, a na první pohled není vidět. Do této skupiny patří i tzv. polointegrované myčky, kterým krycí panel nezakrývá celou přední stranu a nechává odkryté ovládání.

Volně stojící myčka

Jak již název napovídá, volně stojící myčky stojí samostatně v prostoru. Není třeba jim jakkoliv uzpůsobovat rozmístění dalšího nábytku či spotřebičů. Především z toho důvodu je tento typ tím nejprodávanějším. Při výběru umístění myčky musíte myslet na to, aby byl zajištěn přívod vody, energie a napojení na odpad. Volně stojící myčky se obvykle vyrábějí v šířkách od 45 do 65 cm. Běžná výška je 85 cm, ale narazíte i na vyšší.

Stolní myčka na nádobí

Stolní myčka je menších rozměrů – většinou do 45 cm výšky a hodí se k umístění na kuchyňské lince. Uspokojí potřeby spíše méně náročných uživatelů. Její pořízení dává smysl pro jednotlivce nebo v domácnostech, kde se příliš nevaří. Kromě menší kapacity je nevýhodou také skutečnost, že vám myčka zabere místo na kuchyňské lince.

Rozměry a kapacita myčky nádobí

Spolu s typem myčky si ujasněte, jaké by měl mít spotřebič zhruba rozměry a kapacitu. S rostoucími rozměry roste i kapacita myčky. U kapacity se udává počet sad nádobí, který se do spotřebiče dá umístit najednou. Jako sada nádobí se chápe mělký, hluboký a dezertní talíř spolu s hrnkem, sklenicí a příborem. Mějte na paměti, že do sad nádobí nejsou nijak započteny hrnce či mísy, které vám v myčce zabírají nejvíce místa.

Úzké myčky s šířkou do 45 cm obvykle pojmou 8–10 sad nádobí, do modelů s šírkou okolo 60 cm se jich vejde 12–15. Kapacita malých stolních myček bývá 6 sad. Pro rodinu s dětmi lze doporučit široké myčky s kapacitou 12–15 sad, dvoučlenná domácnost si vystačí s kapacitou okolo 10 sad. Pro jednotlivce, na chalupu nebo do kanceláře často stačí i méně. Výška myček se u volně stojících modelů pohybuje mezi 85–93 cm, hloubka mezi 55–63 cm.

Spotřeba vody a energie

Spotřeba vody

Jedním z velmi sledovaných parametrů u myček je spotřeba vody. Výrobci se předhánějí ve vývoji, a tak se množství použité vody snižuje s každou novou generací myček. Spotřeba vody na jeden mycí cyklus může činit 6 litrů, ale také více než trojnásobek. Na druhou stranu i myčky, které spotřebují větší množství vody, jsou oproti ručnímu mytí 3–4× úspornější. 

Na energetickém štítku nebo v popisu produktu najdete informaci o spotřebě vody na jeden mycí cyklus, případně roční spotřebu vztahovanou běžně na 280 mycích cyklů/rok. Bez ohledu na konkrétní spotřebu vody platí, že nejúsporněji myjete, když je myčka plná.

Spotřeba elektrické energie

Spotřeba elektrické energie určí cenu provozu. Dnešní modely jsou méně energeticky náročné, než byly staré myčky na nádobí. Od prosince roku 2013 smějí být na trh dodávány jen myčky s třídou mytí A+ a vyšší, u malých myček do kapacity 10 sad a šířky 45 cm s třídou A a vyšší. Roční spotřeba úsporných modelů se pohybuje okolo 170 kWh. Informace o spotřebě vyčtete z energetického štítku. Mezi jednotlivými třídami je zhruba 20% rozdíl v roční spotřebě.

Nejlevnějšího provozu se dočkáte s myčkami A+++. Levnější pořizovací cenu, ale trochu dražší provoz vám přinesou myčky energetické třídy A++. Nejlevněji pořídíte myčky A+, nicméně v porovnání s předchozími dvěma třídami zaplatíte na energiích nejvíce.

Délka mycího cyklu

Délka mycího cyklu se spotřebou souvisí. Tím, jak se výrobci snaží dosáhnout co možná nejlepšího umytí současně s úsporou vody a energie, se prodlužuje mycí cyklus. Běžná doba mytí se pohybuje mezi 2–3,5 hodinami. Speciální ekologické programy mohou ale trvat ještě déle, klidně 4 hodiny. Naopak intenzivní mycí programy jsou kratší, ale za cenu výrazného zvýšení spotřeby energie a často i vody.

Hlučnost

Hlučnost myčky je parametr, který vás bude zajímat zejména v případech, kdy chcete myčku pouštět přes noc, nebo když máte kuchyni propojenou s obývacím pokojem. Rozdíly v hlučnosti myček přitom rozhodně nejsou zanedbatelné. Tiché myčky se budou pohybovat na úrovni hluku do 45 decibelů, přičemž výjimkou nejsou modely s hlučností 40 dB. Solidního uživatelského komfortu se dočkáte také u myček s hlučností 45–50 dB. Další skupinu tvoří modely s hlučností 50–55 dB.

Některé spotřebiče mohou vykazovat i 55 dB a více, maximální hranice snesitelnosti je u myčky zhruba 60 dB. Tzv. hranice komfortu ale činí přibližně jen 50 dB.

Specifické programy a funkce

Pokud váháte mezi několika myčkami a stále se nemůžete rozhodnout, mohou vám pomoci některé speciální funkce a programy, kterými konkrétní modely (ne)disponují.

  • Funkce Aquastop: Tato funkce má na starosti vnější ochranu spotřebiče. Zastavením přítoku vody dokáže například při prasknutí hadice zabránit tomu, že myčka přeteče a vytopí vaši nebo sousedovu domácnost. Systém je umístěný přímo na přívodní hadici. V případě úniku vody z přívodní hadice Aquastop myčku na nádobí vypne, odčerpá z ní vodu a uzavře přívodní vodovodní ventil.

  • Odložený start: Oblíbená funkce, díky které nastavíte čas, kdy má myčka začít pracovat. Obvykle je možné odložit start až o 24 hodin. Vy tak můžete třeba šetřit peníze za spotřebu energie tím, že mytí naplánujete do hodin účtovaných v rámci nízkého tarifu elektřiny.

  • Eco/eko program: Úsporný program, při kterém je spotřebováno méně vody i elektřiny. Nádobí se myje při nižší teplotě, většinou mezi 45–55 °C. Dochází k prodloužení mycího cyklu i na více než 4 hodiny.

  • Automatické otevření dvířek: Zajistí otevření dvířek myčky ihned po skončení mycího programu.

  • Dětská pojistka: V podstatě uzamknutí ovládacího panelu, díky kterému nemohou děti svojí manipulací myčku náhle vypnout/zapnout, měnit mycí cykly apod.

  • Program Green Intelligence: Podle toho, jak znečištěné je nádobí, efektivně přizpůsobí spotřebu vody, teplotu a délku mycího programu.

  • Zásuvka na příbory: Zásuvka, do které naskládáte příbory a vložíte je do myčky. Zabírá minimálně místa a zajistí perfektní umytí příborů.

  • Displej: Prvek, který vám usnadní ovládání. Na přehledném displeji se vám zobrazují možnosti a informace o mycích procesech.

Myčka na nádobí: cena

Na kolik vás myčka nádobí vyjde? Pokud chcete nejmodernější funkce, tichý chod a energetickou třídu A+++, tak rozhodně počítejte s částkou přesahující 10 tisíc korun. Ale i do 10 tisíc seženete solidní spotřebič, například třídy A++. Počítejte však s vyšší hlučností a menším počtem funkcí i programů. V této cenové kategorii se dá pořídit například myčka Beko nebo myčka Bosch.

Myčka nádobí v cenové kategorii od 10 do 20 tisíc korun vám již nabídne velmi vysoký standard. S rostoucí cenou se bude snižovat úroveň hluku i spotřeba. Naopak poroste počet zajímavých funkcí a programů. Seženete zde nejlepší výrobky v poměru cena/výkon. V této cenové kategorii si vybírá nejvíce zákazníků. Oblíbenou volbou u českých domácností jsou například myčka Whirlpool či myčka AEG.

Myčky za více než 20 tisíc korun jsou to nejlepší, co aktuálně na trhu můžete dostat. Nejvyšší energetická třída i nejnižší možná hlučnost by měly být za tuto cenu samozřejmostí. K tomu připočtěte nejmodernější programy a funkce.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (1568 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (55)
Způsob umístění
Hloubka
Šířka
Výška
Počet sad nádobí
Energetická třída
Hlučnost
Počet programů
Spotřeba vody na cyklus u programu Eco
Třída emise hluku
Spotřeba energie u programu Eco na 100 cyklů
Vlastnosti