Notebooky

Notebooky si mezi uživateli získávají stále větší oblibu. Díky mobilitě a přijatelné ceně se staly nepostradatelným pracovním nástrojem nejen pro manažery, studenty, grafiky či programátory. Jak se vyznat v široké nabídce notebooků? Poradíme vám, jak vybrat notebook.

Co od notebooku očekáváte?

Každý uživatel má odlišné potřeby a tomu musí odpovídat i výbava notebooku. Někdo vyžaduje, aby měl notebook vysoký herní výkon a kvalitní displej. Jiný uživatel zase bude chtít, aby měl notebook velkou výdrž nebo byl snadno přenosný. Vybírat notebook můžete také podle designu.

Notebooky se zkrátka vyrábí v mnoha variantách. Hned na začátku si tedy ujasněte, co od notebooku očekáváte, a z jakého důvodu ho primárně kupujete.

Na jaké parametry se při výběru notebooku zaměřit?

Notebooky mají celou řadu technických parametrů. Všechny z nich nutně znát nepotřebujete, důležité je, abyste se dokázali zorientovat v několika základních ukazatelích.

Velikost displeje

Velikost displeje určuje celkové rozměry i hmotnost notebooku. Notebooky s menší úhlopříčkou displeje budou snadno přenosné. Hůře na nich ale vynikne multimediální obsah. Při některých činnostech bude malý displej limitující, například při úpravě fotek či práci v grafických programech. Na druhou stranu notebooky s velkým displejem nejsou ideální pro časté přenášení.

Často voleným kompromisem jsou proto notebooky s úhlopříčkou displeje mezi 13 a 14 palci. Tato zařízení jsou velmi mobilní, ale disponují již poměrně velkým displejem. Notebooky s úhlopříčkou do 13" jsou perfektní pro časté přenášení. Pokud jste každou chvíli na cestách, budete díky těmto modelům mít svá data i multimédia neustále při sobě. Na delší práci se však notebooky s malou úhlopříčkou displeje nehodí. Do skupiny malých notebooků se řadí i populární netbooky a mini notebooky.

Velice rozšířené jsou notebooky s úhlopříčkou displeje 15,6", které již většinou mají klávesnici s numerickým blokem. Jejich velikost je stále únosná pro občasné přenášení. Notebooky s úhlopříčkou větší než 16" se hodí zejména pro domácí využití. Slouží spíše jako náhrada klasických stolních počítačů.

Rozlišení displeje a jeho povrchová úprava

Rozlišení displeje vám říká, kolik obrazových bodů (pixelů) je laptop schopen zobrazit. Větší rozlišení vytvoří ostřejší obraz. Zároveň ale s rozlišením rostou nároky na grafickou kartu a zvyšuje se spotřeba baterie. U notebooků by dnes mělo být minimem Full HD rozlišení  (1920 × 1080 pixelů). Lepší notebooky s větším displejem běžně pracují s rozlišením 2K a 4K.

Povrchová úprava displeje ovlivňuje jeho čitelnosti.

  • Lesklá: Má výraznější barvy a sytý obraz. Nehodí se na práci venku nebo na přímém slunci – v těchto podmínkách je čitelnost špatná.

  • Matná: Barevnost a sytost je trochu horší než u prvního typu, ale displej je lépe čitelný venku a na slunci.

  • Antireflexní: Kompromis mezi oběma variantami. Antireflexní úprava by měla zajistit kvalitní obraz, ale zároveň redukovat odlesky.

Procesor

Součástka, která se stará o chod všech procesů. Ne nadarmo se označuje jako mozek notebooku. Klíčový je především počet jader procesoru. Jádra jsou zodpovědná za výpočetní operace. Procesor s větším počtem jader bude rychlejší – více jader si úlohy mezi sebou rozdělí, a tím se zkrátí doba zpracování. Levné notebooky mají dvoujádrový procesor, výkonnější modely disponují čtyřmi jádry. Herní notebooky a další počítače s vysokými nároky na výkon se chlubí i osmijádrovým procesorem.

Dalším důležitým parametrem procesoru je jeho frekvence. Ta se uvádí v GHz a vyjadřuje počet instrukcí, které procesor zvládne vykonat za jednu vteřinu. S frekvencí tak roste i výkonnost procesoru. Obvyklé hodnoty základních frekvencí se pohybují mezi 1,6–3,3 GHz. Herní notebook se často pohybuje i okolo 5 GHz.

Operační paměť (RAM)

Operační paměť slouží k ukládání procesů a dočasných souborů. Čím je operační paměť větší, tím více toho laptop zvládne vykonávat najednou. Naprostý základ pro nenáročné uživatele jsou 4 GB. Počítejte ale s tím, že operační paměť v této hodnotě vás může limitovat v situacích, kdy zároveň poběží více programů. Většině uživatelů by mělo stačit 8 GB. Pokud ale sháníte laptop na úpravu videí a grafiky nebo herní notebook, doporučujeme ještě větší operační paměť. Nejvýkonnější modely v současnosti mají 64 GB RAM.

Pevný disk

Na pevný disk jsou ukládána veškerá uživatelská data. Setkáte se s dvěma základními variantami.

  • HDD disk: Klasický plotnový pevný disk. Je pomalejší, náchylnější na poškození, ale levnější.

  • SSD disk: Je rychlejší, odolnější a lehčí. Při stejné kapacitě bude dražší než HDD disk.

SSD disk je lepší volbou, když nepotřebujete velkou kapacitu pevného disku. Oproti HDD disku je mnohem rychlejší, což oceníte při každodenním používání. Pokud vyžadujete velkou kapacitu úložiště přímo v notebooku, pak můžete sáhnout po modelu, který obsahuje HDD i SSD disk. Tyto laptopy využívají výhod obou typů disků.

Kapacita disku určuje, kolik programů, fotek, videí a jiných souborů můžete uložit. U HDD disků se pohybuje zhruba mezi 512 GB a 2 TB. Kapacita SSD disků bývá nižší, zpravidla 256 nebo 512 GB.

Grafická karta

Grafická karta má na starosti zpracování grafických výstupů na displeji. Značná část notebooků má tzv. integrovanou grafickou kartu. Ta je umístěna v procesorovém pouzdře a pracuje s operační pamětí. Integrované grafické karty spotřebují méně energie, ale mají nižší výkon – ten postačuje na kancelářskou práci či běžné přehrávání multimédií.

Herní notebooky a další laptopy vyžadující vysoký grafický výkon jsou opatřeny dedikovanými nebo herními grafickými kartami. Tyto karty pracují s vlastní grafickou pamětí. Výkonový potenciál ovlivňuje paměť grafických karet. Zatímco levnější modely pracují s 1 GB paměti, ty nejlepší operují klidně s 8 GB.

Výdrž baterie

Důležitý faktor zejména u notebooků pořízených k pravidelnému přenášení a cestování. Pro porovnávání jednotlivých laptopů sledujte výrobcem udávanou dobu výdrže, případně recenze uživatelů. Pro většinu uživatelů bude maximálně dostatečné, když baterie po plném nabití vydrží mezi 6–8 hodinami. Počítejte s tím, že uváděných hodnot notebook dosáhne spíše při kancelářské práci se sníženým jasem, než při hraní graficky náročných her.

Konektivita

Při výběru notebooku nezapomínejte ani na konektivitu. Typ a počet konektorů přizpůsobte svým potřebám.

  • USB konektory: Slouží k připojení externích disků, myši či klávesnice.

  • HDMI konektor: Nejpoužívanější konektor pro přenos obrazu a zvuku. Využijete jej například při připojení notebooku k televizoru či projektoru.

  • DisplayPort: Konektor pro přenos zvuku i obrazu ve vysokém rozlišení.

  • 3,5 mm audio konektor (jack): Pro připojení sluchátek, mikrofonu nebo některých reproduktorů.

  • Čtečka paměťových karet: Pro rychlý přenos dat z jiných zařízení, například z fotoaparátu.

  • Bluetooth: Bezdrátové rozhraní zajistí připojení Bluetooth reproduktorů, myši či sluchátek.

Cena notebooku

Ceny notebooku se pohybují od několika tisíc až k částkám, které vysoko přesahují 100 tisíc korun. S cenou poroste výkon notebooku, kvalita displeje i konstrukce nebo velikost úložiště.

Notebooky do 8000 korun

Notebooky za méně než 8000 korun poslouží velmi nenáročným uživatelům. Hodí se pro surfování na internetu a jednoduchou kancelářskou práci. Budou disponovat základní pamětí a pomalejším procesorem. Displej bude menší s horším rozlišením. Do této skupiny spadá rovněž řada netbooků. V této cenové kategorii pořídíte například notebook Lenovo.

Pohybujete se na hraně této kategorie? Podívejte se na nejlepší notebooky do 10 tisíc korun.

Notebooky do 15 000 korun

Notebook v cenové kategorii od 8 do 15 tisíc korun bude stačit uživatelům, kteří převážně vykonávají činnost kancelářského charakteru. Tato zařízení zvládnou i základní práci s multimédii. Neočekávejte dlouhou výdrž či perfektní zpracování, na druhou stranu už byste měli bez problémů sehnat notebook s 8 GB operační paměti a solidní patnáctipalcový displej. Do 15 000 korun seženete třeba notebook Acer nebo notebook Asus.

Notebooky do 25 000 korun

Notebooky s cenovkou od 15 do 25 tisíc korun mohou uspokojit i pokročilejší uživatele. V této kategorii již narazíte na kousky s 16 GB operační paměti. Vybírat budete i ze sedmnáctipalcových notebooků. Procesor a grafická karta už jsou na solidní úrovni. Do určité míry budete v této cenové kategorii stále nuceni v některých parametrech dělat větší kompromisy. Mezi 15–25 tisíci korun pořídíte například notebook HP nebo notebook Dell.

Projděte si tipy na nejlepší notebooky do 20 000 korun.

Notebook do 40 000 korun

Notebooky od 25 do 40 tisíc korun se hodí pro náročnější uživatele. Tyto modely poslouží náruživým hráčům, grafikům či fotografům. Za podobné peníze dostanete laptop se svižným výkonem, solidním úložištěm i výdrží. Může to být klidně notebook Apple.

Notebook za více než 40 000 korun

Notebooky nad 40 tisíc korun představují to nejlepší, co je na trhu k dostání. Najdete zde vlajkové lodě všech významných značek, vychytané herní notebooky i počítače vhodné pro náročnou práci. Očekávat můžete nejvyšší rozlišení displeje, perfektní kvalitu zpracování a maximálně rychlý výkon.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (2843 produktů)
Cena
Úhlopříčka displeje
Velikost operační paměti
Procesor
Výrobce
Kapacita SSD
Operační systém
Počet jader procesoru
Grafická karta
Druh grafické karty
Výdrž baterie
Rozlišení displeje
Hmotnost
Kapacita HDD
Frekvence procesoru
Typ panelu
Produktová řada
Barva
Materiál šasi
Počet slotů operační paměti
Modelový rok
Obnovovací frekvence displeje
Poměr stran
Počet USB 2.0
Počet USB 3.2 Gen 1 Type-A (USB 3.0)
Počet USB 3.2 Gen 2 Type-A (USB 3.1)
Počet USB-C
Verze Bluetooth
Verze WiFi
Jazyk klávesnice
Vlastnosti