Transcend 16GB JetFlash 790K, USB 3.0 (3.1 Gen 1) flash disk, černo/modrý The capless JetFlash 790 USB 3.1 Gen 1 Flash drive utilizes a retractable USB connector to shield your data while in transit - simply push at the colored slider to slide the connector out. The JetFlash 790 sports the USB 3.1 Gen 1 interface with up to 16 GB capacity. This combination of blazing fast data transfer rates and substantial storage space make it easier than ever to store, carry and share all your digital files... Celý popis
Koupit za 639 Kč- Od nejoblíbenějších
- Od nejlevnějších
- Od nejdražších
96 %
Transcend Jetflash 790 (USB 3.1) 16GB
Doprava:
79 Kč
639 Kč
Koupit za 639 Kč
85 %
Transcend JetFlash 790 16GB USB 3.1 Gen 1 , cerny TS16GJF790K
Doprava:
89 Kč
525 Kč
Koupit za 525 Kč
93 %
Transcend JetFlash 790K 16GB TS16GJF790K
Doprava:
89 Kč
Skladem
507 Kč
Koupit za 507 Kč
97 %
Transcend JetFlash 790K 16GB (TS16GJF790K) TS16GJF790K
Doprava:
79 Kč
Skladem
489 Kč
Koupit za 489 Kč
96 %
Transcend JetFlash 790K 16GB (TS16GJF790K) TS16GJF790K
Doprava:
zdarma
Skladem
471 Kč
Koupit za 471 Kč
Popis
Transcend 16GB JetFlash 790K, USB 3.0 (3.1 Gen 1) flash disk, černo/modrý
The capless JetFlash 790 USB 3.1 Gen 1 Flash drive utilizes a retractable USB connector to shield your data while in transit - simply push at the colored slider to slide the connector out. The JetFlash 790 sports the USB 3.1 Gen 1 interface with up to 16 GB capacity. This combination of blazing fast data transfer rates and substantial storage space make it easier than ever to store, carry and share all your digital files wherever you go.
Key Features
USB 3.1 Gen 1 interface
Capless design with slide-out USB connector
Lightweight and compact
Lanyard / keyring loop
Exclusive Transcend Elite data management software
Specification:
Dimensions (Max.): 63.6 mm x 21.2 mm x 10.6 mm (2.5" x 0.83" x 0.41")
Weight (Max.): 4.9 g (0.17 oz)
Color: Black
USB Type: USB Type-A
Connection Interface: USB 3.1 Gen 1
Capacity: 16 GB
Note
Speed may vary due to host hardware, software, usage, and storage capacity.
Certificate : CE/FCC/BSMI
Warranty: Five-year Limited Warranty
Operating System:
Microsoft Windows 7
Microsoft Windows 8
Microsoft Windows 10
Mac OS 9.0 or later
Linux Kernel 2.4.2 or later
The capless JetFlash 790 USB 3.1 Gen 1 Flash drive utilizes a retractable USB connector to shield your data while in transit - simply push at the colored slider to slide the connector out. The JetFlash 790 sports the USB 3.1 Gen 1 interface with up to 16 GB capacity. This combination of blazing fast data transfer rates and substantial storage space make it easier than ever to store, carry and share all your digital files wherever you go.
Key Features
USB 3.1 Gen 1 interface
Capless design with slide-out USB connector
Lightweight and compact
Lanyard / keyring loop
Exclusive Transcend Elite data management software
Specification:
Dimensions (Max.): 63.6 mm x 21.2 mm x 10.6 mm (2.5" x 0.83" x 0.41")
Weight (Max.): 4.9 g (0.17 oz)
Color: Black
USB Type: USB Type-A
Connection Interface: USB 3.1 Gen 1
Capacity: 16 GB
Note
Speed may vary due to host hardware, software, usage, and storage capacity.
Certificate : CE/FCC/BSMI
Warranty: Five-year Limited Warranty
Operating System:
Microsoft Windows 7
Microsoft Windows 8
Microsoft Windows 10
Mac OS 9.0 or later
Linux Kernel 2.4.2 or later
Parametry
| Výrobce | Transcend |
| Kapacita | 16 GB |
| Rozhraní | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) |
| Rychlost při čtení | 90 MB/s |
| Rychlost při zápisu | 12 MB/s |
| Konektor | USB-A |
| Počet konektorů | s jedním konektorem |
| Úroveň rychlosti | rychlé |
| Hmotnost | 5 g |
| Barva | černé |
| Výška | 11 mm |
| Délka | 64 mm |
| Šířka | 21 mm |
| Konstrukční provedení | zasouvací |
| LED indikátor | ano |
| S okem na poutko | ano |
| Úroveň odolnosti | se standardní odolností |