Vířivé bazény

Po náročném dni v práci skočit do vířivky a pořádně zrelaxovat? To nemusí být jen luxus pro vyvolené, vířivky se v posledních letech staly velmi dostupným zbožím. Víte, na jaké aspekty se při jejich výběru zaměřit? Přečtěte si, jak vybrat vířivku.

Proč si koupit vířivku

Důvodů, proč si lidé stále častěji domů pořizují vířivku, je celá řada. Mezi ty hlavní patří relaxační a zdravotní účinky. Pobyt ve vířivce slouží k celkovému uvolnění organismu, pozitivně působí na kardiovaskulární systém a pomáhá odbourávat stres či bolesti hlavy. Teplá vířící voda se doporučuje i při rehabilitacích po vážných úrazech a zraněních, protože napomáhá k dobrému prokrvení svalů a tkání. Uvádí se, že čtvrthodinový pobyt ve vířivce zvýší obsah kyslíku v krvi až o 10 %.

Ujasněte si pár základních věcí

Není vířivka jako vířivka. Existují různé typy, velikosti a technologie. Předtím, než začnete vířivku vybírat, si odpovězte na několik otázek.

  • Jak velký je prostor, kam vířivku plánujete umístit? Vyžaduje nějaký specifický tvar vany?

  • Jsou vybrané prostory uvnitř, nebo venku?

  • Budete vířivku chtít přesouvat, nebo bude mít stálé místo celý rok?

  • Kolik lidí maximálně bude ve vířivce v jeden okamžik? Hledáte vířivou vanu pro dva nebo pro celou rodinu a případné návštěvy?

  • Máte speciální požadavky na technologie, kterými je vířivka vybavena?

  • Jak velký máte rozpočet a s jakými náklady na provoz počítáte?

Typy vířivek podle konstrukce

Vířivky se rozdělují na dva základní typy – pevné a nafukovací vířivky.

Pevná vířivka

Bude-li vířivka stát celou dobu na jednom místě, pak je ideální koupit pevný typ. Má silnější konstrukci a celkově kvalitnější zpracování. Pevná vířivka může být zapuštěná do země, nebo být samostatně stojící. První varianta vám poskytne pohodlnější vstup do vody a obvykle působí elegantněji. Díky tomu, že vana nebude přemisťována, ji lze snáze vylepšit dalšími doplňky. Může se jednat o dekorativní obložení, praktický stolek, ale také o televizi nebo kontrolní panel s rádiem.

Pevná vířivka vám přinese lepší filtraci a delší životnost. Nicméně počítejte se složitější instalací a především vyšší pořizovací cenou.

Nafukovací vířivka

Hlavní výhodou nafukovacího typu je mobilita, tedy možnost složení a přemístění. V létě můžete mít vířivku na zahradě a v zimě si ji klidně přenést do interiéru. Stejně tak si ji s sebou přibalíte v létě na chalupu. Rozložení vířivky včetně instalace je velmi jednoduché a zvládnete jej bez pomoci odborníka. Vířivou vanu jen nafouknete, naplníte vodou a zapojíte do zásuvky.

Vířivka je lehká, ale díky vyztužené konstrukci dostatečně stabilní. Oproti prvnímu typu je její pořízení výrazně levnější.

Typy vířivek podle počtu osob

Počet osob jde ruku v ruce s velikostí vířivky. Kromě toho mu odpovídá úprava a velikost sedacích ploch. Mezi nejběžnější druhy patří vířivka pro 2, vířivka pro 4 a vířivka pro 6 a více osob.

Vířivka pro dvě osoby

Vířivka pro dvě osoby bývá cenově nejdostupnější. Může mít rozličná tvarová provedení – nejčastěji ovál, čtverec a obdélník. Objem vany se u tohoto typu pohybuje mezi 600–800 litry. Sedací plocha je zpravidla upravena tak, že oba lidé sedí naproti sobě, eventuálně vedle sebe.

Vířivka pro čtyři osoby

Nejprodávanější typ vířivek. Standardní objem vany se pohybuje okolo 800–1000 litrů. Pokud hledáte vířivku pro čtyři dospělé, mějte se na pozoru – některé vany jsou označeny kapacitou čtyř osob, ale v bližším popisu najdete, že se tím myslí dva dospělí a dvě děti. Taková vířivka nebude o mnoho větší než rozměrnější model pro dvě osoby. Navíc tomu budou ve většině případů uzpůsobeny sedací plochy. Tím, že se jedná o nejprodávanější typ vířivek, máte na výběr z široké škály výrobků.

Vířivka pro šest a více osob

Vířivky pro šest osob a více jsou největší a nejdražší. Objem vany bývá mezi 1000–1400 litry. Vzhledem k objemu vody je nutné počítat s pomalejším ohřevem v porovnání s předchozími typy. U takto velkých van musíte při vybírání vhodného prostoru ještě více myslet na to, aby byl dostatečný prostor kolem vířivky – například pro manipulaci s termokrytem. Jeden metr z každé strany by měl stačit.

Další typy vířivek

Setkáte se i s dalšími typy vířivých van. Podle místa určení se rozlišují venkovní vířivky a vířivky do interiéru (vnitřní vířivky). Pro masážní podložky se někdy používá výraz vířivka do vany. Specifickým typem je stále populárnější koupací sud. Koupací sudy jsou dřevěné kádě válcového tvaru určené k relaxaci. Mohou být doplněny o trysky, které ze sudu udělají plnohodnotnou vířivku.

Umístění vířivky

Umístění vířivky je důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Uvědomte si, že vířivka s vodou a osobami hravě překoná hmotnost 1000 kilogramů. Zejména při umístění uvnitř je potřeba mít jistotu, že podlaha takovou zátěž unese. Není proto vůbec od věci výběr místa konzultovat s odborníkem.

U vířivky nafukovací musíte zajistit, aby prostor, na kterém vana bude položena, byl vyrovnaný a hladký. Drobné nerovnosti vyřeší speciální podložka, která zároveň ochrání plášť před ostrými předměty. Kolem vířivky by měl být na podlaze neklouzavý materiál. Předejdete tím možným úrazům při vystupování z vany. Nezapomeňte, že místnost by měla být dobře odvětraná a schopna zvládat vysokou vlhkost. Vyhýbejte se materiálům, které jsou náchylné k plísni. Vhodným řešením jsou například kachličky, které se velice snadno udržují.

Vedle zmiňovaných aspektů zohledněte ještě zapojení do elektřiny a přítok a odtok vody. U pevných vířivek místo vybírejte i s ohledem na případné servisování – technik by měl být schopný bez problémů přistoupit ke všem částem vířivé vany.

Tvar vířivky

Tvar vířivky je důležitý nejen s ohledem na vybraný prostor, ale rovněž na vaše pohodlí. Vnitřní uspořádání ovlivňuje, jak komfortně a v jaké poloze budete moci relaxovat. Při volbě tvaru vany berte v úvahu i výšku lidí, kteří budou vířivku využívat. Velmi rozšířený je oválný tvar, se kterým se setkáte napříč velikostmi. Běžný je i čtvercový a obdélníkový tvar, u větších vířivek navíc ještě oktagonální.

Vnitřní prostor se liší uspořádáním sedacích ploch, jejich tvarem nebo rozmístěním trysek. V tomto ohledu jsou podstatné hlavně osobní preference. Některé modely mají vnitřní část pevně formovanou, jiné měkkou. Druhá varianta vám dává větší možnost přizpůsobení podle vašich požadavků.

Materiál vířivky

Materiál ovlivňuje životnost, možnosti použití, komfort i případnou manipulaci. Je pochopitelné, že materiály se výrazně liší u pevných a nafukovacích vířivek. U mobilních van je kladen důraz na měkkost při zachování odolnosti, pružnost a nízkou hmotnost. Pevné vířivky by měly být především tvrdé, odolné a disponovat vysokou životností.

Nafukovací vířivky se nejčastěji vyrábí z těchto tří materiálů.

  • RhinoTech: Někdy označován jako Premium PVC. Skládá se z několika vrstev. Uvnitř najdete PVC, výztuhy a laminátové tkaniny. Vnější strana je obalena pláštěm, který chrání před mechanickým poškozením, ale také mrazem či UV zářením. RhinoTech se hodí i do chladnějšího počasí. Nemusíte tedy mít obavy vířivku používat venku při nízkých teplotách.

  • Laminované PVC: Systém složen ze dvou vrstev těžkého PVC a textilu mezi nimi. Ochrana proti UV záření není samozřejmostí, ale u novějších modelů bývá součástí příměsí horní vrstvy PVC. V porovnání s RhinoTech je tato varianta kvalitativně horší. Výhodu představuje nižší cena.

  • I-Beam struktura: Specifický systém, který využívá vnitřních vzduchových komor jako výztuhy.

U pevných vířivek je to jednodušší, dominantním materiálem je akryl. Jen zřídka se aplikují jiné syntetické materiály. Navrch se přidává obkladová vrstva, která lépe vypadá a ladí s okolím. Obvykle jde o dřevo nebo plast. Kvalita akrylu se liší – vyhýbejte se proto produktům bez řádné certifikace. Zejména akryl vyrobený v Číně ne vždy splňuje běžné standardy.

Trysky vířivky

Jsou to právě trysky, co odlišuje vířivku od klasického bazénu. Trysky se rozdělují na vodní a vzduchové. Ty vodní se dají dále dělit na více druhů, například přímé, rotační či pulzní. Vodní trysky mají na starost uvolnění svalů. Vzduchové trysky vytváří bubliny, které masírují vaši pokožku.

Ideální je, aby vířivka disponovala pokud možno co největším počtem trysek (jejich počet se pohybuje okolo stovky) a především kombinací několika druhů. Kromě toho si všímejte, do jaké míry lze regulovat výkon trysek a jakým způsobem jsou přichyceny ke konstrukci.

Filtrace a udržování kvality vody

Odpočinek ve vířivce si rozhodně neužijete, když bude voda nazelenalá a páchnoucí. Před těmito nepříjemnostmi vás ochrání kvalitní filtrace. Ta by měla být schopna přefiltrovat celý objem vířivky alespoň jednou za hodinu, ty nejlepší filtrace to zvládnou i dvakrát za hodinu. Zjednodušeně se dá říct, že čím vyšší výkon filtrace, tím lépe. Čištění vody je ještě důležitější než v bazénu, protože mikroorganismy se v teplé vodě množí rychleji.

Filtrace může být kartušová, nebo písková.

  • Kartušová filtrace se skládá z čerpadla a kartušové vložky. Je levnější, ale zároveň náchylnější k poruchám a náročnější na údržbu. Kartušovou filtraci je nutné čistit. Nevyhnete se ani výměně vložek. Tento typ filtrace se užívá u většiny vířivek.

  • Písková filtrace dokáže vyčistit větší množství vody. Písek stačí měnit jednou za 2–3 roky, tudíž ušetříte čas spojený s údržbou. S pískovou filtrací se hojně setkáte v klasických bazénech. Nevýhodou je vyšší cena, proto na ni narazíte spíše v dražších vířivkách.

Jestliže vířivka běží celoročně, pak je na místě několikrát do roka vodu kompletně vyměnit. K udržování kvality vody přispívají chemické přípravky, například chlorové tablety či kyslíkové přípravky. Oproti bazénům se používají prostředky s nižším obsahem chloru. Pomocí papírových nebo elektronických testerů kontrolujte hodnotu pH – měla by být mezi 6,5–7,4.

Vířivky: Cena a náklady na provoz

Ceny vířivek se výrazně liší. Základní nafukovací modely (většinou pro dvě osoby) se dají sehnat do 15 tisíc korun. Za tuto cenu může být vaše například populární vířivka Bestway. Zajímavější vířivky pořídíte okolo třiceti tisíc korun. Dočkáte se u nich většího počtu trysek, vyššího výkonu při ohřevu, kvalitnější filtrace a pevnější konstrukce.

Pevné vířivky jsou celkově dražší. Počáteční investice se šplhá klidně nad sto či dvě stě tisíc korun. Vynikají kvalitním materiálem, perfektními tryskami a filtrací, dlouhou životností nebo doplňkovými funkcemi. Přehrávání hudby a pouštění filmů na obrazovce přímo ve vířivce není žádnou výjimkou.

Nezapomínejte, že vířivka vás bude stát nezanedbatelnou částku rovněž na provozu. Do něj patří náklady na vodu, chemické prostředky, filtry nebo aromatické oleje. Největší položku tvoří spotřebovaná elektřina. Částka zaplacená za elektřinu závisí na objemu vířivky, četnosti jejího využívání a vašem tarifu. Obvyklé náklady se pohybují okolo 1–3 tisíc korun měsíčně.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (194 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (21)
Tvar
Konstrukce
Rozměry
Objem vody
Počet osob
Trysky
Počet trysek
Rychlost ohřevu vody
Výkon ohřevu
Materiál
Barva
Vlastnosti