Webkamery

Firemní videokonference, osobní videohovory přes Skype nebo natáčení videí. V těchto situacích a v mnoha dalších se vám bude hodit webkamera. Proč některé webkamery stojí několik stovek korun a jiné vás vyjdou na desítky tisíc? Podívejte se, na jaké parametry se při výběru zaměřit.

K čemu budete webkameru používat?

Webová kamera, neboli webkamera (někdy psána také zvlášť jako web kamera) je často součástí vybavení notebooků, netbooků, tabletů a dalších podobných přístrojů. Pokud tomu tak není a vy potřebujete prostřednictvím webkamery komunikovat, nezbývá vám, než si vybrat webkameru samostatnou. Stejně tak v případech, kdy vyžadujete kvalitnější obraz, který vám vestavěné webkamery často nezajistí.

Ještě než začnete prohledávat širokou nabídku webkamer, ujasněte si, k čemu chcete webkameru používat. Potřebujete se účastnit pracovních videokonferencí, ale váš notebook nemá webkameru? Plánujete natáčet videa na Youtube se svými tutoriály? Chcete si volat se svými blízkými a zároveň je při tom vidět? Nebo vlastníte penzion a svým potenciálním zákazníkům chcete přes webkamery online ukazovat, jaké je počasí ve vaší lokalitě? Webkamera nepatří mezi zařízení, u kterých byste museli při výběru sledovat velké množství technických parametrů. Nicméně několik základních byste rozhodně neměli nechat bez povšimnutí.

Rozlišení webkamery určuje kvalitu videa

Pravděpodobně tím nejdůležitějším parametrem, kterým byste se při výběru web kamery měli řídit, je její rozlišení. To v podstatě definuje kvalitu obrazu. Čím vyšší je rozlišení, tím kvalitnějšího obrazu se dočkáte. Lepší obraz se pochopitelně promítne v ceně. Zároveň počítejte s tím, že velmi vysoké rozlišení už musí jít ruku v ruce s výkonem počítače – většina PC ale dnes bez problémů zvládá obraz ve Full HD kvalitě.

Starší a nejlevnější modely pracují s rozlišením 640 × 480 px. Od tohoto rozlišení se už upouští a setkáte se s ním výjimečně. O něco lepší obraz mají webkamery s rozlišením 1024 × 768 px, nicméně opět jím disponují hlavně starší a levnější kamery. Naprostým standardem jsou webkamery s rozlišením 1280 × 720 px (HD). Ty vám s přehledem postačí pro účely pracovních a soukromých videohovorů.

Chcete-li přes kameru pořizovat videa a následně je sdílet třeba na Youtube, porozhlížejte se spíše po webkamerách s rozlišením 1920 × 1024 px nebo 1920 × 1080 px (Full HD). Nejlepšího obrazu se dočkáte u webkamer s rozlišením 4K (3840 × 2160 px), za které si ale výrazně připlatíte.

Rychlost snímání = počet snímků za vteřinu

Dalším údajem, který výrazně ovlivňuje kvalitu a plynulost videa, je rychlost snímání. Tato hodnota vám sděluje, kolik snímků je webkamera schopná udělat za jednu vteřinu. V popisu produktu naleznete tento údaj s označení FPS (z anglického frames per second, tedy snímky za sekundu). Lidské oko dokáže zaznamenat cca 25 snímků za sekundu, obraz s nižší hodnotou FPS se vám proto bude jevit jako trhaný. U webkamer je běžným standardem rychlost snímání 30 FPS. Takové webkamery jsou naprosto dostatečné pro běžné využití například při videohovorech.

Pro náročnější uživatele se více hodí modely schopné pořídit 60 snímků za sekundu. Rychlost snímkování se může lišit pro různá rozlišení. Ujistěte se, že vámi požadovaná hodnota FPS je dosahována při tom nejvyšším. Webkamera může dělat 60 FPS při HD rozlišení, ale už jen 30 FPS při Full HD rozlišení.

Snímač webkamery: CMOS vs. CCD

Snímky jsou pořizovány snímačem webkamery. Setkáte se s dvěma typy snímačů – CMOS a CCD. Snímačem CMOS jsou obvykle vybaveny levnější webkamery. Nevýhodou tohoto snímače je citlivost na světlo. Během používání za dobrého osvětlení odvede snímač výbornou práci. V horších světelných podmínkách bude kvalita obrazu horší. Výsledkem může být velmi tmavý obraz s výrazným šumem.

Snímače CCD bývají součástí dražších webkamer. Mají lepší světelnou citlivost a ostření. Ve špatných světelných podmínkách proto pořídí kvalitnější video než CMOS snímač.

Ostření může být automatické, ale i manuální

Webkamera musí nějakým způsobem zaostřit obraz. Standardně půjde o automatické ostření. Zařízení v takovém případě samo zajišťuje ostrý obraz, například při videohovoru zaostří vaši tvář, aniž byste se museli o cokoliv starat.

Narazíte ale i na webkamery, které mají klasické manuální ostření. V praxi to znamená, že musíte nastavit čočku ručně. Většinou tak činíte prostřednictvím otočného regulátoru nebo prstence na webkameře. Jestliže často měníte vzdálenost snímané osoby či objektu od webkamery, pak pro vás tento způsob ostření nebude příliš pohodlný, protože s každou změnou vzdálenosti budete muset opět ručně zaostřovat.

Potřebujete integrovaný mikrofon?

Váš výběr ovlivní také otázka mikrofonu. Podle vašich potřeb posuďte, zda má webkamera mít integrovaný mikrofon. Ten můžete mít zabudovaný rovněž přímo v notebooku. Případně jím může být opatřen headset, který používáte. Přesto se vám webkamera s mikrofonem může hodit. Výhoda je zřejmá – zařízení je plně soběstačné, kompaktní a mobilní.

Počítejte ale s tím, že kvalita zabudovaných mikrofonů ve webkamerách není nijak valná. Pro soukromé i firemní videohovory by však měla být plně dostačující. Pokud jsou vaše požadavky na kvalitu mikrofonu vyšší, je lepší zainvestovat do externího mikrofonu.

Další funkce a vlastnosti webkamery

Pomyslným jazýčkem na vahách při vybírání webkamery může být některá z funkcí, jíž zařízení (ne)disponuje. Zaujmout vás může funkce přisvícení, která díky LED diodám dokáže pro video zajistit lepší světelné podmínky. Tuto funkci oceníte, hlavně pokud víte, že webkameru budete používat v prostředí s horším osvětlením. Infra přisvícení vám umožní záznam nejen za zhoršených světelných podmínek, ale také za tmy. Noční vidění využijete, například když webkamera slouží pro sledování prostoru.

Pro některé uživatele bude pohodlné dálkové ovládání webkamery. S ním dokážete zaostřovat, zoomovat či zapnout přisvícení bez toho, aniž byste se webové kamery dotkli nebo otevírali ovládací prvky v počítači. Funkce zaostření na obličej vám přijde vhod, jestliže se při pořizování záznamu budete pohybovat. Webkamera s touto funkcí bude vždy ostřit na váš obličej. Chcete-li přímo do webkamery připojit headset, pak je nutností výstup na sluchátka v podobě 3,5 mm jack konektoru.

Způsob uchycení webkamery

Zdánlivě banální parametr, který ale pro některé uživatele může být velmi podstatný. Každá webkamera disponuje určitým mechanismem, který umožní její uchycení, případně samotné používání. Setkáte se se dvěma variantami řešení. Webkamera může být opatřena praktickým klipem, díky němuž ji připevníte například na rám monitoru. Toto řešení oceníte zejména při videokonferencích, kdy potřebujete hledět do kamery i na monitor.

Druhou možnost představují webové kamery se stojánkem. Přístroj pak jednoduše položíte na stůl nebo na jinou rovnou plochu. Tato varianta se vám bude hodit především u nahrávání multimediálního obsahu. Některé webkamery mohou spojovat oba způsoby uchycení. V těchto případech je stojánek většinou odnímatelný. U uchycení nejde ani tak o to, jaký způsob je lepší, či horší, ale jaký lépe vyhovuje vašim potřebám.

Cena webkamery: pár stovek korun i desítky tisíc

Netřeba si nalhávat, velmi důležitým aspektem je i samotná cena. Webkamery do 500 Kč jsou určeny pro nenáročné uživatele. Kvůli menšímu počtu snímků za sekundu vám nemusí zaručit zcela plynulý obraz. Podobně množství funkcí je u těchto webových kamer omezené. Webkamery od 500 do 1000 Kč reprezentují zlatou střední cestu. Tyto přístroje by měly zaznamenávat obraz minimálně v HD kvalitě, ale narazíte už i na zařízení podporující Full HD.

Webkamery za cenu od 1000 do 4000 Kč jsou pro náročnější uživatele požadující kvalitnější obraz. Full HD by mělo být za tuto cenu standardem, podobně jako 60 FPS. Kromě toho nabízejí podobné webkamery zajímavé funkce.

Webkamery za více než 4000 Kč představují to nejlepší, co je na trhu k dostání. Kvalita obrazu ve 4K, všesměrové mikrofony nebo bezdrátová technologie Bluetooth. Tyto modely uspokojí požadavky profesionálů.

Nechce se vám pořizovat webkameru? Pro některé účely ji můžete nahradit i jinými zařízeními, přečtěte si o tom více.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (603 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (147)
Rozlišení
Zobrazit více možností (19)
Uchycení
Připojení
Vlastnosti