Cyklistika

Nákupem jízdního kola příprava na výlet zdaleka nekončí. Helmy na kolo, cyklistické tretry, světla, tachometry, cyklobrašny a další cyklistické doplňky patří k nezbytné výbavě každého cyklisty. Poradíme vám, jak vybrat cyklovýbavu.

Výbava na kolo: Bezpečnostní prvky i praktické vychytávky

Cyklistické příslušenství, označované také jako cyklodoplňky, výbava na kolo, cyklistické potřeby nebo zjednodušeně věci na kolo, skrývá širokou škálu zboží. Dají se do něj zařadit jak naprosto nezbytné bezpečnostní prvky, tak praktické vybavení, které je možná postradatelné, ale pravidelní cyklisté na něj nedají dopustit. Do první skupiny lze určitě zařadit helmy na kolo či světla na kolo, do té druhé třeba tachometry, brašny na kolo nebo cyklistické lahve. Podívejte se na základní vybavení na kolo.

Helmy na kolo

Helma na kolo je hlavním bezpečnostním prvkem, bez kterého by neměl vyjet žádný cyklista. V případě osob mladších 18 let je povinnost nosit cyklistickou přilbu dokonce daná zákonem. Správně zvolená a nasazená helma vás může při pádu či nehodě ochránit před vážnými zraněními nebo dokonce smrtí.

Jak vybrat helmu na kolo

Cyklistická helma vám má především padnout. Ani sebelepší přilba nemusí stoprocentně splnit účel, pokud vám nesedí její velikost. Setkáte se s helmami různých tvarů a velikostí. To nejlepší, co tedy můžete udělat, je výrobek vyzkoušet. Velikost se udává tradičně písmeny S, M, L atd., případně číselným údajem, který značí obvod hlavy v centimetrech. Většina helem je opatřena regulačním kolečkem, díky kterému můžete upravit velikost vnitřního okruží a přesně dosáhnout požadovaného rozměru.

Kromě velikosti se zaměřte na to, aby přilba na kolo nebyla příliš těžká. Zejména při delších vyjížďkách poznáte každou desítku gramů. S lehčí helmou budete šetřit svoji krční páteř. U běžných cyklohelem by hmotnost neměla překročit 300 gramů, odlehčené kusy se mohou pohybovat klidně pod 200 gramy. Kvůli robustnější konstrukci budou těžší speciální přilby na freeride, BMX nebo modely určené na krátkou jízdu po městě.

Odrazky na kolo

Do povinné výbavy cyklisty patří odrazové a reflexní prvky. Bílá odrazka má být umístěna vpředu, červená vzadu a oranžové boční odrazky najdete na paprscích kola a obou stranách pedálů. Přední a zadní odrazka může být nahrazena odrazovým materiálem podobných vlastností. Jeho plocha však nesmí být menší než 2000 mm2 a musí být umístěn v podobných místech.

Světla na kolo

Světla na kolo vám umožní dobře vidět za šera a ve tmě. Přední světla na kolo mají bílou barvu a upínají se na řídítka. Některá z nich umístíte rovněž na helmu, což vám usnadní jízdu těžkým terénem. V takových situacích je přední světla nejlepší kombinovat a použít jak osvětlení na řídítkách, tak na přilbě. Zadní světlo na kolo se nejčastěji uchycuje za sedlovku, ale občas to jde také na batoh či oblečení.

Jak vybrat světla na kolo

Vedle mechanismu upevnění by vás při výběru osvětlení na kolo měla zajímat především svítivost, typ napájení, módy svícení a přibližná výdrž na jednu sadu baterií. Pro bezpečnou jízdu v noci hledejte přední světlo se svítivostí alespoň 250 lumenů. Se svítivostí úzce souvisí dosvit a šířka světelného paprsku. Zdrojem energie jsou baterie – u základních světel se používají jednorázové vyměnitelné baterie, u lepších modelů baterie nabíjecí. Světla na kolo koupíte zvlášť nebo v praktických setech.

Boty na kolo

Boty na kolo mají své zastánce i odpůrce. Faktem je, že myslíte-li to s jízdou na kole vážně, cyklistickým tretrám se nevyhnete. Boty na kolo vám jízdu značně usnadní. S největší pravděpodobností nebudou pohodlné jako vyšlapané tenisky, ale zato maximalizují přenos energie při šlapání do pedálů.

Jak vybrat boty na kolo

Kromě výběru správné velikosti se ujistěte, zda se jsou zvolené boty na kolo kompatibilní s vašimi pedály. U MTB bot by tomu tak většinou být mělo, protože zde převládá standard SPD. V rámci silničních a rekreačních treter se ale vyrábí několik různých systémů, které se liší rozměrem, velikostí a počtem upevňovacích děr.

Brašny na kolo

Brašny na kolo slouží jako úložný prostor, do kterého vložíte mobil, klíče, svačinu nebo některé náhradní díly. Existuje mnoho různých typů brašen. Rozdělují se podle svého umístění na:

  • tašky na řídítka,

  • podsedlové brašny,

  • brašny do rámu,

  • brašny na nosič,

  • brašny na sedlovku.

Jak vybrat brašnu na kolo

Váš výběr ovlivní zejména vaše požadavky na celkový objem brašny. Pokud nejezdíte na dlouhé výlety, ale jen na krátké vyjížďky, bude vám stačit do brašny vložit základní nářadí, náhradní duši, montpáky, mobil a svačinu. Na to vám bohatě poslouží kombinace podsedlové brašny a brašny do rámu. Objem obou z nich se bude pohybovat okolo jednoho litru. Více se vám toho vejde do brašen na sedlovku, jejichž objem bývá okolo 10 litrů. Plánujete-li vícedenní cyklovýlet a potřebujete prostor pro spacák, stan a náhradní oblečení, nezbyde vám nic jiného než koupit brašnu na nosič. Ta disponuje objemem až 70 litrů.

Zároveň s objemem cyklobrašny se zaměřte na způsob upínání. Obvykle brašnu na kolo připevníte pomocí suchých zipů či plastovými upínacími zámky. Každý způsob má své výhody – brašny se suchým zipem budou lehčí, taška na kolo s upínacími zámky zase bude lépe držet ve své poloze. Hlavně si u brašny ověřte, jestli pasuje právě na vaše kolo. Problémy nastávají například u celoodpružených a dámských kol. Příjemným bonusem je voděodolnost brašny na kolo. Budete díky tomu lépe připraveni na nečekanou průtrž mračen.

Dětská sedačka na kolo

Mezi další cyklodoplňky patří dětská sedačka na kolo. S ní vezmete na výlety i své malé děti. Dětské sedačky na kolo se rozlišují na přední a zadní – podle toho, zda jsou namontovány před, nebo za jezdce.

Jak vybrat dětskou cyklosedačku

Sedačka na kolo dopředu se využívá na kratší přejezdy. Kvůli nízké zádové opěrce dítě nesedí tak pohodlně oproti zadním cyklosedačkám. Kromě toho mívají přední modely nižší váhový limit, zpravidla do 15 kg.

Zadní dětské sedačky na kolo unesou i děti s hmotností přes 20 kg. Větší opěrka poskytuje dětem lepší oporu zad a vyšší pohodlí. Její rozměry mohou být větší, protože vzadu nijak nijak nebrání ve výhledu cyklisty. Nevýhodou je omezený výhled dítěte a skutečnost, že na něj rodič nevidí. Některé cyklosedačky jsou také polohovatelné.

Rozhodněte se, jestli chcete samonosný model, nebo sedačku, jež se montuje na nosič. Nedá se vyloženě říct, jaký typ je lepší, ale musíte tomu přizpůsobit výběr. Samonosné cyklosedačky se připevňují na sedlovou trubku. Je tedy nutné vybrat upínací mechanismus, který na tuto trubku půjde připevnit. Zároveň hlídejte, aby uchycení dětské sedačky na kolo nepřekážely lanka a bowdeny. U druhého typu musíte zajistit, aby byl nosič kompatibilní se sedačkou.

Stále nevíte, jakou cyklosedačku zvolit? Podívejte se na další informace o výběru dětské sedačky na kolo.

Tachometr na kolo

Pokud zrovna pořizujete cyklistické doplňky, pak určitě zvažujete nákup tachometru. Tachometr na kolo již dávno neslouží jen k měření rychlosti a ujeté vzdálenosti. Dnes mají tachometry řadu pokročilých funkcí včetně GPS navigace. I proto se setkáte s označením cyklocomputer.

Jak vybrat tachometr na kolo

Podle způsobu propojení se snímačem se cyklocomputery dělí na drátové a bezdrátové. Zjevnou výhodou bezdrátových tachometrů je absence kabeláže a snazší montáž na kolo. U levnějších modelů bezdrátových cyklocomputerů vám ale hrozí nechtěné napojení na snímač cizího kola, které jede blízko vás. Lepší tachometry to řeší kódovaným signálem. Pro drátové cyklocomputery hraje nižší cena.

Jinak vás u tachometrů budou primárně zajímat nabízené funkce. S počtem funkcí roste i cena zařízení. Proto se zamyslete nad tím, jaké funkce jsou pro vás opravdu nezbytné. Ty nejlepší cyklocomputery běžně pracují se signálem GPS a dokáží vám na displeji zobrazit podrobné mapy. Kromě funkcí budete vybírat mezi dotykovým a tlačítkovým ovládáním. Alternativu představuje nákup sporttesteru, který paralelně využijete při běhání, plavání a dalších sportech.

Vybavení na kolo: Další cyklodoplňky

Váš výlet na kole zpříjemní a usnadní další cyklodoplňky. Jako při každé sportovní aktivitě je podstatné dodržovat pitný režim. S tím vám pomohou cyklistické lahve, do kterých si přelijete vybraný nápoj. Lahve na kolo se tradičně vyrábějí v objemu 0,3–1 litr. Velikost záleží čistě na vás a délce vašich výjezdů. Tradiční je umístění na spodní část rámu, ale košík na lahev lze připevnit i na sedlovou trubku. Znamená to, že můžete vozit dvě lahve, což oceníte na výletech s malými dětmi. Kdyby ani dvě lahve nestačily, pořiďte si camelbagy – pitné vaky do batohu, jejichž objem činí několik litrů.

Brýle na kolo vás chrání nejen před slunečním zářením, ale také před létajícím hmyzem, zásahem větví a různými nečistotami poletujícími ve vzduchu. I proto by cyklobrýle nebo sportovní brýle měly být nedílnou součástí vybavení na kolo. Cyklistické brýle zlepší vaši viditelnost za slunečního svitu, ale i v mlze či za soumraku. Podmínkám musíte přizpůsobit zorníky brýlí – tmavé zorníky se hodí do slunečného počasí, rozjasňující do mlhy a čiré při horší viditelnosti. Proto se zorníky u cyklobrýlí dají obvykle měnit. Dražší variantou jsou fotochromatické brýle, jejichž zorníky se zabarvují podle světelných podmínek.

Cyklistické blatníky brání nečistotám či vodě, která odlétá od kol, dostat se k cyklistovi, respektive na jeho oblečení. Pozornost věnujte hlavně velikosti blatníků, způsobu upínání a jejich nastavitelnosti a odnímatelnosti. Blatníky se rozdělují na přední a zadní. Koupíte je i v praktických sadách.

Větší variabilitu úchopu vám přinesou rohy na kolo. Jedná se o kolmé nástavce, které se připevňují na konce řídítek. Díky jinému uchopení dáte odpočinout unaveným rukám nebo můžete efektivněji pracovat se svým těžištěm – například při stoupání.

Cyklopříslušenství: Nářadí, náhradní díly a lékárnička na kolo

Bohužel ne každý cyklovýlet proběhne bez komplikací. Nenechte se překvapit a buďte připraveni na to, že nějaký defekt může nastat. Řešením není mít na nosiči celou dílnu, ale spoléhat na to, že se nic nemůže přihodit, také není ideální. Základní nářadí na kolo a náhradní díly by měl vozit každý. Co patří do potřebného minima?

Rozhodně s sebou přibalte pumpičku na kolo. Malé teleskopické hustilky nezaberou skoro žádné místo a jednoduše je upevníte na rám kola. Spolu s pumpičkou využijete při výměně poškozené duše sadu lepení, montážní páky a samozřejmě náhradní duši. Hodit se vám bude malá sada multifunkčního nářadí, která stačí na základní opravy kola. Řada jezdců vozí řetězovou spojku, malou ampulku s olejem, pevnou pásku nebo kousek měkkého drátku. Záleží především na typu vyjížďky – při jízdě po městě na nákup toho není třeba tolik jako při vícedenní expedici v terénu.

Nezapomínejte ani na své zdraví. Do brašny vložte malou cyklolékárničku pro první pomoc. Měla by určitě obsahovat náplasti, obvazy, resuscitační roušku, škrtidlo, dezinfekci a izotermickou fólii. Nejsnazší je koupit hotovou cyklolékárničku, která obsahuje všechny zmíněné a mnohé další potřeby, jež vám zajistí ošetření menších ran a oděrek, případně pomohou při čekání na lékařskou pomoc.

Zobrazit více

Populární produkty