Doplňky stravy
Málokomu se podaří mít dostatečně pestrý jídelníček tak, aby jeho tělo získalo všechny potřebné vitamíny a minerály. V některých situacích či obdobích to skoro ani není možné. V tu chvílí dává smysl sáhnout po doplňcích stravy, které potřebné živiny nahradí.
Zdravá a pestrá strava je základ, ale…
Zdravá, pestrá a vyvážená strava našemu organismu dokáže zajistit veškeré potřebné živiny. Někdy ale strava nestačí, například v době zvýšené psychické a fyzické zátěže, v období zvýšeného výskytu infekčních onemocnění, po nemoci nebo když vám pracovní shon neumožňuje jídlo dostatečně plánovat a připravovat. Naštěstí existuje řada doplňků stravy, které vám chybějící živiny, vitamíny a minerály dodají.
Důležité je rozlišovat mezi doplňky stravy a léky. Léky obsahují látky s léčebnými či preventivními účinky, zatímco úkolem doplňků stravy je doplnit tělu živiny, které nedostává. Doplňky stravy prochází před uvedením do prodeje schvalovacím procesem Ministerstva zdravotnictví. Cílem je posoudit zdravotní nezávadnost. U léků se navíc posuzuje ještě jejich účinnost. Na kvalitu doplňků stravy dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Než začnete užívat doplňky stravy
Předtím, než začnete užívat vybrané přípravky, které vám dodají potřebné minerály a vitamíny, si vždy přečtěte příbalový leták. Ujistěte se, jaké je složení výrobku a jaké jsou účinné látky. V příbalovém letáku nebo přímo na obalu by mělo být uvedeno, kolik účinné látky doplněk stravy obsahuje. Díky tomu můžete svému tělu zajistit doporučenou denní dávku dané látky. Příbalové letáky bývají k dispozici i na internetu.
Ze složení také zjistíte, jaké další látky přípravek obsahuje – například barviva, sladidla, aromata apod. Podobné doplňky stravy díky tomu snadno porovnáte. Pokud si nevíte rady, neváhejte se obrátit na lékárníka nebo svého praktického lékaře. S ním konzultujte užívání doplňků stravy rovněž v případě, že dlouhodobě berete nějaké léky. Užitečné informace vám mohou přinést i různé studie, jejichž závěry se často dočtete ve vybraných časopisech, případně na internetu.
Rozdělení doplňků stravy
Doplňků stravy je celá řada a jejich účel se může výrazně lišit. Pro snazší zorientování ve velkém množství produktů jsou přípravky různě děleny.
Doplňky stravy podle formy
Podle toho, co je finálním výstupem zpracování, lze doplňky stravy rozdělit na:
-
tekuté: Nejčastěji se vyrábí v podobě roztoku nebo kapek. Mohou se přidávat do sklenice vody, ale i konzumovat přímo – například ve formě sirupu. Tekuté přípravky jsou pro své bezproblémové užití oblíbené hlavně u dětí. Hodí se ale také při bolestech v krku či ztíženém polykání. Výhodou tekutých doplňků stravy je snadná vstřebatelnost a vysoká koncentrace účinných látek. Ta je zajištěna zpravidla v malém objemu.
-
tvrdé: Nejčastěji se setkáte s přípravky ve formě klasických tablet. Ty jsou určeny k polykání, cucání nebo třeba k rozpuštění ve vodě. Patří sem i kapsle, které ale můžou mít obsah tekutý či sypký. Tvrdé skupenství je vhodné u doplňků stravy, kde se má účinná látka uvolňovat postupně. S výjimkou tablet určených k cucání a rozpuštění ve vodě nebývá příliš kladen důraz na chuť přípravku – vaše tělo se díky tomu vyhne nadbytečným sladidlům a aromatům.
-
práškové: Sem patří doplňky stravy ve formě prášku, granulátu či sypké směsi. Nejčastěji jde o vitamíny rozpustné ve vodě, některé se ale dají přimíchat například do jogurtu. Jsou populární zejména u sportovních přípravků podporujících výkon.
Do těchto skupin lze zařadit drtivou většinu doplňků stravy, výjimečně se setkáte i s jinými přípravky, například s mastmi nebo krémy.
Doplňky stravy podle toho, komu jsou určeny
Velmi časté a jednoduché dělení vycházející z toho, pro koho jsou vitamíny a minerály určeny. Na trhu se setkáte s:
-
doplňky stravy pro muže: Přípravky určeny dospělým osobám mužského pohlaví, které zohledňují specifické potřeby mužského organismu. Může jít o vitamíny na vlasy či přípravky podporující potenci a tvorbu spermií.
-
doplňky stravy pro ženy: Produkty určené pro dospělé ženy. Budou reflektovat konkrétní ženské potřeby, jako například vitamíny pro těhotné, vitamíny pro kojící, vitamíny na pleť apod.
-
doplňky stravy pro děti: Přípravky vhodné pro ty nejmenší. Může jít o vitamíny pro děti nebo jiné produkty, které podporují růst a vývoj dítěte. Vždy se řiďte pokyny v příbalovém letáku, od jakého věku jsou vitamíny pro děti určené.
-
doplňky stravy pro seniory: Jsou přizpůsobeny potřebám starších lidí. Oblíbené jsou například vitamíny na imunitu nebo vitamíny na klouby.
-
doplňky stravy pro sportovce: Pro osoby se zvýšenou fyzickou námahou. Může jít třeba o přípravky zajišťující dostatečný příjem proteinů, sacharidů či aminokyselin – například produkty značky Extrifit nebo Nutrend.
Doplňky stravy podle fáze zdravotních potíží
Dělení, které zohledňuje, v jaké fázi zdravotních problémů se má daný produkt užívat. Na trhu najdete:
-
preventivní přípravky: Obsahují vitamíny, minerály a jiné živiny, které mají pomoci předcházet konkrétním zdravotním potížím, například nachlazení.
-
doplňky reagující na již existující zdravotní problémy: Do této kategorie patří například vitamíny na vypadávání vlasů, proti bolestem hlavy nebo křečím.
-
produkty pro celkovou péči o zdraví: Doplňky stravy, které obecně podporují fungování lidského organismu, typicky regeneraci či spánek.
Doplňky stravy podle konkrétního účelu
Pokud řešíte konkrétní zdravotní problém, nebo mu chcete preventivně předcházet, můžete vybírat doplňky stravy přímo na míru. Na trhu najdete například:
-
doplňky stravy na podporu imunity: Zajišťují větší odolnost organismu proti nemocem.
-
přípravky při nachlazení a chřipce: Doplňky stravy, které vám mohou pomoci zmírnit projevy některých běžných nemocí. Patří sem produkty na bolest hlavy, ucpaný nos či kašel.
-
doplňky na paměť a pro správnou činnost mozku: Doplňky stravy podporující soustředění a výkon nervové soustavy. Může se jednat například o přípravky obsahující ginkgo.
-
klouby: Produkty cílící na bezbolestnou činnost pohybového aparátu, často podporují tvorbu kolagenu.
-
detoxikaci: Doplňky stravy zaměřené na očistu organismu, většinou podporující správnou činnost jater nebo střevní mikroflóry.
-
hubnutí: Přípravky podporující redukci váhy, které mohou ovlivňovat spalování tuků či chuť k jídlu.
-
růst vlasů: Různé vitamíny na vlasy, které podporují jejich růst a zabraňují třepení a vypadávání.
Několik rad na závěr, jak užívat vitamíny a minerály
-
Doplňky stravy, vitamíny a minerály vám nikdy zcela nenahradí pestrou stravu a zdravý životní styl. Na ten byste se ve svém životě měli zaměřit primárně, protože jde o nejlepší způsob, jak předcházet zdravotním problémům.
-
Při výběru doplňků stravy spoléhejte na ověřené výrobce. Vyhněte se produktům neznámého původu a ujistěte se, že produkt splňuje evropské normy a prošel schvalovacím procesem Ministerstva zdravotnictví České republiky.
-
V ideálním případě konzultujte užívání doplňků stravy se svým praktickým lékařem. Ten by měl mít povědomí o vašem celkovém zdravotním stavu i konkrétních potížích, které vás trápí.
-
Nepřekračujte doporučenou denní dávku přípravků. Vaše tělo totiž přebytečnou dávku stejně nepřijme a vyloučí ji nezužitkovanou. Často navíc nepříjemným způsobem – předávkování může být doplněno zvracením nebo silným průjmem. Výjimečné nejsou ani kožní alergie, bolest hlavy nebo v horším případě kolaps, srdeční slabost či otrava organismu.