Stolní hry

Člověče, nezlob se!, Dostihy a sázky nebo Osadníci z Katanu. Tyto stolní hry nejspíš znáte, i když se neřadíte mezi milovníky společenských her. Stolní hry vám přinesou spoustu zábavy a prověří vaši paměť či logické myšlení. Jak vybrat stolní hru?

Nejprve si ujasněte pár základních věcí

Stolních her je opravdu nespočet. Každý rok vycházejí nové tituly, přičemž popularita těch klasických neklesá ani po několika desetiletích. Věděli jste, že jedna z nejznámějších deskových her Člověče, nezlob se! byla uvedena na trh již v roce 1914? Její původ přitom sahá až do 7. století. Abyste se v široké nabídce stolních her neztratili, odpovězte si na začátku výběru na několik základních otázek.

  • Pro koho stolní hru vybíráte? Kolik je dotyčnému let a jaký typ společenské hry ho potěší?

  • Kdo další bude hrát a jaký předpokládáte obvyklý počet hráčů?

  • Jaký je hlavní účel stolní hry? Má zpestřit večírek nebo zlepšovat dovednosti vašich dětí?

  • Jaká doba hraní je pro vás ideální? Hledáte spíše kratší stolní hru, kterou odehrajete do 15–20 minut, nebo se vyžíváte v několikahodinových maratonech?

Stolní hry: Typy podle charakteru hry

Podle toho, co je základem či hlavní pomůckou, se rozlišuje několik skupin stolních her.

Deskové hry

Pojem deskové hry se někdy volně používá pro všechny stolní hry. Správně by se ale jako deskové hry měly označovat jen ty, které se přímo odehrávají na herní desce. Klasickým příkladem jsou Monopoly nebo Osadníci z Katanu. Deskové hry tvoří významnou část stolních her. Většinou jsou dražší a jejich herní doba je delší.

Vybíráte deskové hry? Prohlédněte si tipy na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie.

Karetní hry

Základem hry jsou karty. Nemusí jít nutně o ty mariášové či na kanastu, karty jsou často vytvořeny jen pro danou hru. Výhodou je skladnost karet, proto jsou oblíbené na cestách. Karetní hry jsou cenově velmi dostupné a jejich doba hraní je spíše kratší.

Karetní hry vychází i z populárních filmů. Přečtěte si recenzi o Marvel Champions.

Kostkové hry

Stolní hry, které se odvíjejí od házení kostkou. Kostky mohou být doplněny dalšími pomůckami. Značný podíl na výsledku hry má u kostkových her náhoda, strategie a postup jednotlivých hráčů je mnohdy upozaděn.

Figurkové hry

Pro figurkové hry jsou klíčové miniaturní postavičky, které mají například podobu válečníků či robotů. Oblíbeným zaměřením je svět fantasy a sci-fi. Hraní se zde prolíná se sběratelstvím figurek. Za tyto společenské hry si připlatíte.

Elektronické hry

Společenské hry, ke kterým je nutný zdroj energie. Součástí hraní může být práce s displejem, interaktivními tabulkami či časovačem. Patří sem třeba interaktivní hry pro děti.

Stolní hry: Typy podle zaměření

Rodinné hry

Stolní hry, které zabaví děti, ale i jejich rodiče a prarodiče. Cílem je příjemně strávený čas všech členů rodiny. Rodinné hry mají jednoduchá pravidla a často výrazný prvek náhody. Vybírejte je tak, aby i nejmladší hráč mohl vyhrávat.

Hry pro děti

Stolní hry pro předškolní a školní děti. Mají za úkol rozvíjet specifické schopnosti a dovednosti dítěte, trénovat jeho paměť či logické myšlení. Při výběru zohledňujte doporučené věkové omezení.

Vědomostní a vzdělávací hry

Tyto společenské hry testují vaše vědomosti. Obvykle mají kvízový charakter a jsou založeny na soutěžení hráčů. Otázky mohou být všeobecné, nebo zaměřené na konkrétní tmatiku.

Párty hry

Společenské hry, jejichž cílem je pobavit skupinu přátel během oslav a dalších setkání. Z toho důvodu jsou většinou určeny pro větší počet hráčů. Některé z nich vám umožní hrát ve dvojicích a týmech. Párty hry jsou nenáročné na strategii a mají snadná pravidla. Velmi rozšířenou párty hrou jsou například Activity.

Logické hry

Do této skupiny patří hry, během nichž vše závisí na konkrétních hráčích, jejich představivosti a logice – vliv náhody je v podstatě eliminován. Jedná se o různé rébusy, hádankové hry, labyrinty, únikové hry apod.

RPG hry

Zkratka RPG je odvozena z anglického „role playing game“. Do češtiny se tento termín překládá jako „hra na hrdiny“. Hráč vystupuje za nějakou postavu, která ovlivňuje jeho chování během hry. RPG hry mají složitější pravidla, proto jeden z hráčů někdy vystupuje jako vypravěč, který zároveň dohlíží na průběh hry. Hry na hrdiny patří k těm časově náročnějším. Mezi ty nejoblíbenější patří Dračí doupě.

Strategické hry

Rozhodujícím faktorem těchto stolních her je strategie hráčů, jejich taktizování a promýšlení každého tahu. Prvek náhody zde nehraje žádnou roli nebo je minimalizován. Jde o časově náročné hry s komplikovanými pravidly.

Postřehové hry

Společenské hry oblíbené u mladších hráčů. Vítěz musí prokázat rychlou reakci, ale i paměť, početní dovednosti či logické uvažování. Ke známým postřehovým hrám se řadí například Dobble.

Dovednostní hry

Během těchto stolních her musí hráč prokázat konkrétní dovednosti. Může jít o balancování, stavění do výšky atd. Vaši zručnost otestuje například hra Jenga, při které se snažíte z dřevěných špalíků postavit co nejvyšší zeď.

Kouzlo souboru her

Nemůžete se rozhodnout pro jednu stolní hru? Možná vás zaujmou soubory her, které obsahují jednu hrací sadu použitelnou pro více účelů. Může jít například o sadu kostek a figurek, ke kterým je v balení připojeno více hracích desek. Vy si díky tomu zvolíte deskové hry podle nálady, aktuálního počtu hráčů nebo množství volného času. Soubory her oceníte, když cestujete na dovolenou, potřebujete šetřit místem a zároveň nechcete hrát jednu hru stále dokola.

Stolní hry: Základní parametry

Jen podle samotných typů stolních her výrazně zúžíte širokou nabídku a budete vybírat z užší skupiny výrobků. Na jaké další parametry se při výběru zaměřit?

Doporučený věk hráče

Zejména u stolních her, které budou hrát děti, je důležité sledovat doporučený věk hráče. Tomu je přizpůsobena nejen obtížnost hry, ale také úprava materiálu nebo velikosti jednotlivých částí. Některé hry jsou určeny již pro děti od 2–3 let. Řadu her by měly hrát až děti školního věku a výjimkou nejsou ani stolní hry od 18 let, které mohou být spojené s konzumací alkoholu.

Počet hráčů

Počet hráčů je jedním z hlavních kritérií. Váš výběr do značné míry ovlivní, jestli hledáte společenské hry pro dva nebo hry, které zabaví více než deset hráčů. Deskové hry standardně počítají s 2–6 hráči. U delších her pro větší počet hráčů zvažte, zda je vhodné, aby během partie někdo vypadával. Pokud bude muset dotyčný dlouhou dobu čekat, než zbytek osazenstva dohraje, akorát jej odradíte od dalšího hraní.

Řadu her si vychutnáte i zcela sami. Jedná se především o logické a dovednostní typy her. Naopak některé stolní hry počítají až s 16 nebo 20 hráči.

Doba hraní

Doba hraní vám poskytne informaci o časové náročnosti, ale poslouží také jako indikátor celkové složitosti hry. U nejjednodušších her se jedna partie odehraje za 5–10 minut, složitější deskové hry zaberou i 2–3 hodiny. Při jejich koupi byste si měli být jisti, že vy i další hráči po tuto dobu udržíte pozornost. Na cestování do vlaku a autobusu volte spíše kratší hry, které trvají cca 15–20 minut.

Pokud hledáte společenské hry, které zpříjemní večer s rodinou nebo přáteli, pak je ideální délka jedné partie 30–60 minut. Doba hraní, která je u hry uvedena, bývá vždy orientační. Přesný čas se bude odvíjet od konkrétní hry, jejího tempa a počtu hráčů.

Jazyk

Předtím, než hru koupíte, se ujistěte, že je zpracovaná v požadované jazykové verzi, tedy nejčastěji v českém jazyce. Některé novější hry ještě nemusí mít kompletní českou verzi a mohou být v původním jazyce. U některých her, kde se obejdete bez psaného textu a znáte pravidla, to není podstatné, ale jinde vám může absence češtiny pořádně znepříjemnit situaci.

V kamenných prodejnách byste na hru bez české instruktáže narazit neměli, ale při nákupu na internetu se to přihodit může. Prodejce bude na tuto skutečnost upozorňovat – důkladně si přečtěte popisky, případně e-shop kontaktujte a tuto skutečnost si ověřte.

Je hra dělaná na rozšíření?

Některé tituly jsou vydány v základní verzi a rovnou počítají s tím, že ke hře budou vydávána rozšíření. V rámci doplňovacích edicí získáte nové karty, postavy či příběhy. I bez nich půjde hru hrát, ale možná vás za chvíli omrzí. Rozšiřující verze naopak nedokáže fungovat samostatně bez základní hry. Tato praxe je běžná hlavně u strategických a RPG her.

Stolní hry: Cena

Cena stolních her je velice různorodá. Nejlevnější společenské hry koupíte do 100 korun. Jde především o karetní a jednoduché deskové hry. Za tuto cenu zvládnete pořídit i nestárnoucí klasiku Člověče, nezlob se! Na moderní a propracované stolní hry si připravte až několik tisíc korun. Zejména u strategických her se pohybujete v těchto sumách. Při pohledu na cenu nezapomeňte zohlednit, zda jde o částku konečnou, nebo budete v blízké budoucnosti dokupovat doplňky a rozšíření.

Není ale třeba zbytečně utrácet. Velký výběr společenských her vám nabídne cenové rozmezí 500–1500 korun. V této relaci seženete deskové hry pro celou rodinu i zábavné párty hry.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (22907 produktů)
Cena
Věk od
Počet hráčů
Zobrazit více možností (84)
Rok vydání
Výrobce
Typ
Značka
Délka hry
Série
Vlastnosti