Stolní počítače

Počítač je v dnešní době nezbytným pomocníkem pro většinu z nás. Využíváme jej v práci i během volného času. Víte, jaká PC sestava odpovídá vašim požadavkům? Vybrat ten správný stolní počítač není nic jednoduchého. Poradíme vám, jak vybrat PC sestavu.

Pro práci, na zábavu nebo kvůli hraní her?

V první fázi je třeba si ujasnit, k čemu budete stolní počítač primárně používat. Podle toho budete volit adekvátní PC sestavu a zohledňovat jednotlivé komponenty. Menší rozdíl bude mezi počítačem pro práci a na sledování filmů, ale dost podstatně se od nich bude lišit například herní PC sestava. Předtím, než začnete stolní počítač vybírat, si odpovězte na pár základních otázek.

  • Za jakým účelem PC sestavu kupujete? Chcete hrát nejmodernější hry, vykonávat běžnou kancelářskou práci nebo jen surfovat na internetu a tu a tam koukat na filmy?

  • Jste nějak výrazně limitováni cenou či prostorem?

  • Zajímá vás jen výkon nebo hledíte i na design?

  • Potřebujete počítač propojit s dalšími zařízeními nebo přehrávat obsah ze speciálních médií?

PC sestava: Základní typy

Podle způsobu využití se PC sestavy rozdělují na několik základních typů.

PC sestava pro domácnost

PC sestava se základními komponenty, která má sloužit převážně k surfování na internetu, sledování seriálů či filmů a hraní jednoduchých, graficky nenáročných počítačových her. Tyto požadavky často splňuje i PC sestava do 10 000 korun nebo PC sestava do 15 000 korun. Uživatelé těchto stolních počítačů nemají výrazné požadavky na výkon, stačí jim plynulý a ideálně tichý provoz.

Kancelářská PC sestava

Kancelářská PC sestava je vytvořena pro pohodlné používání internetu a práci s kancelářskými aplikacemi. Ve většině profesí opět není kladen žádný speciální důraz na výkon. Uživatelé ve firmě ocení tichý a bezproblémový chod, majitelé zase nízkou spotřebu, protože PC sestava bude zapnutá po desítky hodin týdně.

Profesionální PC sestava

Stolní počítače přizpůsobené potřebám některých profesí. Může to být například PC sestava na úpravu fotek, PC sestava pro grafiku nebo stolní počítač pro editory videí. V porovnání s předešlými typy vyžaduje uživatel vysoký výkon, který zvládne práci s grafickými programy, editaci 4K videa nebo složitější operace ve Photoshopu. Mezi klíčové komponenty profesionálních PC sestav patří procesor, grafická karta a operační paměť.

Herní PC sestava

PC sestava herní je tvořena na míru počítačovým hráčům. Ti si na nich užijí ty nejmodernější počítačové hry, které jsou velice náročné na grafiku. Herní PC sestava bude oproti těm základním a kancelářským dražší, odměnou vám však bude daleko větší výkon využitelný nejen při hraní her. Na vysoké úrovni musí být grafika, operační paměť, procesor, ale také chlazení, protože PC pracuje dlouhou dobu na maximální výkon. Herní počítače se často odlišují svým designem – některé části mohou být speciálně osvětlené, průhledné či v netradičních barvách.

PC sestava: Typy podle konstrukce

Další časté rozdělení, které zohledňuje typ konstrukce počítače.

Desktop PC

Desktop je označení pro klasickou konstrukci stolního počítače. Základem PC sestavy je počítačová skříň, ve které se nachází hlavní součástky. Tato skříň je standardně ukládána pod stůl či do speciálních polic ve spodní části stolů. K PC skříni je připojen monitor, reproduktory, klávesnice, myš a další doplňující výbava. Desktop je nejlepším řešením, pokud vám jde o výkon. Do PC skříně se vejdou kvalitnější součástky, které lze navíc v případě potřeby měnit. Nevýhodou je, že skříň zabere relativně dost místa.

Mini PC

Mini PC jsou miniaturní, snadno přenositelné desktopy. Jejich hlavní výhoda tkví právě v mobilitě – můžete je díky tomu připojovat k různým monitorům a dalším zařízením. Mini PC vám poslouží pro nenáročnou kancelářskou práci nebo multimediální zábavu. V porovnání s klasickými desktopy jsou cenově dostupnější, ale méně výkonné.

All-in-one PC

All-in-one PC jsou elegantním řešením tam, kde řešíte nedostatek prostoru a zároveň od počítače neočekáváte žádný závratný výkon. Všechny komponenty, které by byly umístěny v počítačové skříni, jsou integrovány přímo v monitoru. Výkon all-in-one PC nijak neoslní. Lepší modely cílí spíše na firmy a profesionály než na hráče. Desktop za stejnou pořizovací cenu vám téměř vždy nabídne větší výkon. Monitory vybraných all-in-one modelů se dají ovládat dotykově.

PC sestava: Důležité parametry

Poté, co si vyberete preferovaný typ PC sestavy, se můžete vrhnout na porovnávání konkrétních parametrů. U stolních počítačů je jich celá řada. Vybrali jsme pro vás pár nejpodstatnějších.

Procesor

Nelze začít jinde než u procesoru. Procesor je pravděpodobně nejdůležitější součástí PC sestavy. Má na starosti chod veškerých procesů a přímo ovlivňuje výkon celého počítače. O výkonu samotného procesoru vám nejvíce řekne jeho frekvence. Ta se uvádí v GHz a specifikuje počet instrukcí, které dokáže procesor vykonat za jednu vteřinu. S rostoucí frekvencí se bude zvyšovat rychlost procesoru. Základní frekvence procesoru se pohybuje obvykle mezi 1,6–3,8 GHz. Nejvýkonnější procesory mohou jít ještě výš.

Hráče bude zajímat rovněž maximální frekvence – ta se pohybuje o něco výš než základní a udává, jakého maxima dokáže procesor dosáhnout v průběhu kratšího časového úseku. Vysoká maximální frekvence vám usnadní hraní počítačových her.

Kolik jader by měl mít procesor?

Nejdůležitější část procesoru představují jádra. Jejich počet rozhoduje o tom, jak rychle bude procesor zpracovávat data. Na běžnou kancelářskou práci vám bude stačit stolní počítač s dvoujádrovým procesorem. Herní PC sestava by měla obsahovat procesor s minimálně čtyřmi jádry.

Operační paměť

Operační paměť RAM slouží k dočasnému ukládání dat a spuštěných procesů. Její nedostatek se může projevit zejména při práci se složitými programy, případně když běží více programů najednou. Naprostým minimem by měly být 4 GB RAM. Tato operační paměť vám postačí pro nenáročné úkony. Pokud spouštíte více programů najednou, poohlížejte se po PC sestavách s 8 GB RAM. Herní PC sestava by měla mít operační paměť alespoň 16 GB RAM. Ty nejlepší stroje se chlubí 32 GB či dokonce 64 GB RAM.

Grafická karta

Grafická karta je zodpovědná za výpočty grafických operací. Rozhoduje o tom, v jaké kvalitě se vám zobrazí obraz na monitoru. Její výkon je klíčový hlavně u hraní počítačových her nebo při práci s videi a v grafických programech. Rozlišují se dva typy grafických karet – integrované a dedikované.

  • Integrované grafické karty jsou zakomponovány přímo v procesoru či v základní desce. Tyto grafické karty nemají vlastní operační paměť. Jejich výkon v posledních letech roste, takže kromě kancelářské práce často vystačí i na multimédia a hraní těch nejjednodušších her.

  • Dedikované grafické karty jsou zcela samostatné jednotky. Budete díky nim schopni spustit programy a hry náročné na grafiku. Například u herní PC sestavy se bez dedikované grafické karty neobejdete. Pokud hledáte vysoký grafický výkon, tak si ověřte, jak velká je paměť grafické karty. Ta se obvykle pohybuje v řádu jednotek GB. Čím vyšší paměť grafické karty, tím lépe bude zvládat složité operace.

Problematice výběru vhodné grafické karty se podrobněji věnujeme v sekci grafických karet.

Pevný disk

Pevný disk je místo, kam budete ukládat veškeré soubory a data. Čím větší pevný disk, tím více souborů (her, programů, fotografií, videí apod.) uložíte. Setkáte se s několika typy pevných disků.

  • HDD – plotnový pevný disk: Data jsou ukládána na otáčejících se plotnách. K jejich čtení slouží čtecí hlavy. Výhodou je vysoká kapacita disku při nízké ceně. HDD disk však není příliš rychlý, což může zpomalovat chod PC sestavy.

  • SSD – úložiště bez pohyblivých částí: Pracuje na elektronické bázi. Je výrazně rychlejší než HDD disk, ale zároveň dražší.

  • SSHD – hybridní pevný disk: Kombinace HDD a malého SSD disku. Na ten se podle potřeby přesouvají data za účelem zrychlení běhu PC sestavy.

Nezřídka obsahuje stolní počítač více disků. Můžete v něm tedy mít například jeden HDD a jeden SSD disk. Dříve dominovaly HDD disky, dnes přebírají štafetu SSD disky, které v posledních letech výrazně zlevnily. Kapacita HDD disků se nejčastěji pohybuje mezi 512 GB a 2 TB. SSD disky bývají kvůli vyšší ceně kapacitně menší, typicky 256 a 512 GB.

Konektivita

Konektivita vám říká, jaký typ příslušenství a zařízení budete moci k PC sestavě připojit. Důležitý je zejména počet a typ USB konektorů. Narazíte na USB 2.0, rychlejší USB 3.0 a moderní USB-C. Propojení s televizí vám zajistí HDMI konektor nebo DisplayPort. Pro připojení bezdrátového příslušenství slouží například Bluetooth. Vhod vám přijde i čtečka paměťových karet.

Monitor a periferie

Monitor zpravidla nebývá součástí PC sestavy. Budete jej ke stolnímu počítači dokupovat. Výjimku tvoří all-in-one modely. U monitorů je klíčové jejich rozlišení, tzn. kolik obrazových bodů (pixelů) dokáže displej zobrazit. Standard tvoří Full HD rozlišení (1920×1080 px). Oblibu si získávají 4K monitory.

Periferie je souhrnné označení pro zařízení, která se připojují k PC a rozšiřují jeho možnosti. Mezi ty nejběžnější patří myš, klávesnice a reproduktory. Většina uživatelů nebude mít v tomto ohledu žádné zvýšené požadavky. Jinak tomu bude u vášnivých hráčů, kteří mohou vybírat například z široké nabídky herních myší a klávesnic.

PC sestava: Cena

Cena PC sestavy závisí především na úrovni jednotlivých komponent. Nejlevnější stolní počítače lze sehnat do 10 000 korun. Neočekávejte žádný oslnivý výkon, ale na běžnou kancelářskou práci nebo domácí využití jsou dostačující. PC sestava na hry bude dražší – nejčastěji mezi 20–40 tisíci korun. Nejnáročnější uživatele uspokojí PC sestavy za více než 50 tisíc korun.

Stále vás žádná PC sestava nezaujala? Nechte se inspirovat! Podívejte se na výběr počítačových sestav, které jsou k dostání.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (3161 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (38)
Dle použití
Typ PC
Velikost operační paměti
Velikost pevného disku
Typ procesoru
Počet jader procesoru
Frekvence procesoru
Druh grafické karty
Značka grafického čipu
Model grafické karty
Velikost grafické paměti
Operační systém
Hmotnost
Vlastnosti