Digitální kamery

Chystáte se na nákup nové videokamery a nevíte, jak ji správně vybrat? Přesně pro vás je určen tento průvodce, který vám pomůže zvolit tu nejlepší videokameru podle vašich požadavků. Zjistěte, jak vybrat videokameru.

Videokamera vs. mobil/fotoaparát

Možná si kladete otázku, zda má v dnešní době smysl kupovat videokameru, když můžete poměrně kvalitní videa točit na mobilní telefon, případně fotoaparátem. Tato otázka je zcela na místě – chytré telefony a digitální fotoaparáty skutečně odvádí při pořizování videí velice solidní práci.

Nicméně mobily, ani fotoaparáty nebyly primárně navrženy a vyrobeny za účelem natáčení videí. Je to pouze jedna z mnoha vedlejších funkcí daného zařízení. Digitální kamera je svoji ergonomií, uživatelským prostředím i kapacitou přizpůsobena pro pořizování videozáznamu. Pro někoho, kdo natáčí videa často, bude videokamera rozhodně vhodnější.

Navíc oproti mobilům nebo digitálním fotoaparátům vám videokamera většinou stále nabídne lepší kvalitu obrazu – minimálně za zhoršených světelných podmínek. Na mnohem lepší úrovni je také záznam zvuku.

Než začnete s výběrem videokamery

Předtím, než začnete pročítat specifikace videokamer, si ujasněte, k čemu budete zařízení používat a co všechno by vaše videokamera měla umět.

 • Chcete natáčet převážně na dovolené, případně na rodinných oslavách a dalších sešlostech?

 • Sníte o akčních záběrech z kola, motorky nebo z jiných sportovních aktivit?

 • Hledáte profesionální kameru na natáčení reklamních spotů či filmů?

Na tyto základní otázky navazují další.

 • Budete výsledný záznam upravovat v počítači?

 • Potřebujete, aby videokamera měla dobrou výdrž baterie nebo budete vždy poblíž zdroje energie?

 • Vyžadujete, aby videokamera byla lehká a snadno přenosná nebo nemáte problém s nošením těžšího zařízení?

 • Jaké jsou vaše požadavky na kvalitu záznamu a jakým způsobem by měl záznam ukládán?

Odpovědi na tyto otázky vás nasměrují a výrazně vám zúží širokou nabídku videokamer.

Typy videokamer podle způsobu využití

V nabídce prodejců narazíte na celou řadu různých typů videokamer.

Domácí videokamera

Základní videokamery, které vám poslouží pro natáčení na dovolené nebo během významných rodinných událostí. Konstrukce je vytvořena pro natáčení z ruky, ale videokamery se dají upevnit také na stativ. Modely jsou opatřeny displejem, na kterém okamžitě zkontrolujete pořizovaný záznam. Ovládání je jednoduché a intuitivní. Zvládnou natáčet ve Full HD či dokonce 4K kvalitě. Domácí videokamery bohatě vystačí většině běžných uživatelů.

Profesionální a poloprofesionální kamera

Profesionální a poloprofesionální videokamery dávají kameramanovi daleko větší možnosti, zároveň však vyžadují určitou úroveň znalostí a zkušeností s natáčením videí. Konstrukce těchto videokamer je o poznání větší – počítá se spíše s umístěním na rameno či na stativ. Tento typ kamer vám umožní výměnu objektivů, připojení světel, mikrofonů a přidávání různých filtrů.

Akční kamera/outdoor kamera/sportovní kamera

Akční kamery primárně slouží k záznamu sportovních jízd a jiných adrenalinových zážitků. V porovnání s ostatními typy mívají malou konstrukci. Pomocí speciálních držáků se dají připevnit například na řídítka kola či na helmu. Outdoor kamera zpravidla disponuje zvýšenou odolností vůči vodě či prachu. Počítá se s tím, že by akční kamera mohla spadnout nebo do něčeho narazit, proto jsou k nim vyráběna speciální ochranná pouzdra.

Další užitečné informace o akčních kamerách naleznete na webu DIGIarena.cz.

Videokamera do auta

Záznam dopravní nehody a dalších incidentů na silnici může být klíčovým důkazním materiálem pro policii či pojišťovnu. Především z těchto důvodů se výbavou mnoha řidičů stala kamera do auta. Stejně jako u akčních kamer je kladen důraz na co nejmenší konstrukci, která nebude řidiči nijak bránit ve výhledu. Kamera se nejčastěji připevňuje prostřednictvím přísavek přímo na přední sklo vozidla.

Další typy videokamer

Existují další typy videokamer, které uživatelům umožňují zaznamenávat obraz ve specifických situacích. Zmínit lze například bezpečnostní kamery, sférické 360° kamery nebo webkamery.

Typy videokamer podle způsobu zaznamenání videa

Kromě zmíněného dělení videokamer se setkáte ještě s rozlišováním podle toho, kam zařízení ukládá výsledné video. Dříve existovalo více typů (z dnešního pohledu zastaralé mini DV videokamery či DVD videokamery), nicméně aktuálně převažují dvě hlavní skupiny videokamer – HDD videokamery a kamery, které zaznamenávají videa na paměťovou kartu.

HDD videokamery

HDD videokamery ukládají záznam na integrovaný pevný disk. Tento disk je velice podobný harddisku v počítači. Výhodou HDD videokamery je velká kapacita disku, která může dosahovat až stovek GB. Bez problémů tak můžete natáčet několikahodinové video bez přerušení. HDD videokamera je kvůli pevnému disku méně odolná proti nárazům. Je proto lepší při přenášení využít brašny na kamery. Pevný disk zabere dost místa a také něco váží – HDD videokamery bývají v porovnání s druhým typem větší a těžší.

Videokamery na paměťové karty

Videokamery se slotem na paměťové karty oplývají menšími rozměry i hmotností. Záznam se u těchto videokamer ukládá na miniaturní paměťovou kartu, kterou můžete po naplnění kapacity vyměnit. Karty jsou samozřejmě jednoduše přepisovatelné. Videokamery na paměťové karty jsou odolnější proti otřesům a nárazům. Navíc paměťové karty spotřebovávají méně elektrické energie. Zařízení jsou i z toho důvodu menší a lehčí než HDD videokamery, protože nepotřebují tak výkonnou (a tím pádem velkou a těžkou) baterii.

Záznam na paměťovou kartu nevyžaduje složitou mechaniku, proto se dá říct, že je tento typ videokamer méně poruchový. Videokamery s paměťovou kartou v současné době převládají.

Videokamery s kombinovaným záznamem

Videokamery s kombinovaným záznamem patří mezi ty dražší. Umožňují uživateli uložit záznam na dva druhy médií – jak na paměťovou kartu, tak na pevný disk. Digitální videokamera s kombinovaným záznamem využívá paměťovou kartu jako alternativní médium pro záznam videa nebo ukládání fotografií.

Videokamera: Na jaké parametry se zaměřit

Poté, co podle svých potřeb zvolíte příslušný typ kamery, se můžete začít zaobírat technickými parametry. Není nutné zkoumat všechny dopodrobna, ale několik základních byste opomenout neměli.

Zoom videokamery

Zoom vám umožňuje na videokameře přiblížit obraz. Jedná se o jednu z nejdůležitějších vlastností videokamery. Zoom může být buď optický, nebo digitální. Optický zoom přibližuje obraz mechanickým pohybem čočky v objektivu. Při přiblížení optickým zoomem nedochází ke snížení kvality výsledného záznamu. Vy díky tomu pořídíte záběr objektu a osob, které jsou v dáli. S přibližováním však roste citlivost kamery na pohyb snímaných objektů či chvění vaší ruky. Zoomovaný obraz je proto často rozmazaný. Řešením je použití stativu.

Digitální neboli elektronický zoom přibližuje výřez obrazu. Jedná se o přiblížení na základě softwarového řešení – velmi zjednodušeně jej lze porovnat s tím, když na pořízenou fotografii v počítači aplikujete funkci lupy. Výsledná kvalita záznamu se s tímto zoomem zhoršuje. Objekty se rozostřují a na okrajích obrazu vzniká šum. Primárně se tedy zaměřte na optický zoom a nenechte se zlákat výrobci, kteří básní o závratných hodnotách digitálního zoomu.

Úroveň optického zoomu se u jednotlivých kamer výrazně liší. Vyrábějí se modely se zoomem menším než 15×. Velmi rozšířené jsou videokamery s 15–25× zoomem a 25–40× zoomem. Nijak výjimečné nejsou ani kamery s 40–60× zoomem. U vyšších hodnot se bez stativu rozhodně neobejdete.

Stabilizace obrazu

Za ostrý, nerozmazaný obraz je spoluzodpovědný stabilizátor obrazu. Využívají se dva druhy stabilizace – optická a elektronická. Elektronickou stabilizací obrazu by měla disponovat téměř každá videokamera. Princip spočívá v zabírání širších okrajů, než vidíte ve výsledném videu. Obraz je elekronicky posouván tak, aby chvějící se objekty zůstaly na stejném místě. Od tohoto způsobu stabilizace nečekejte žádné zázraky.

Optická stabilizace je mnohem účinnější. Přímo v objektivu kamery je senzor pohybu. Ten při chvění spouští pohyblivou součástku, která svým protipohybem vyrovnává záznam. Videokamery s optickou stabilizací obrazu mívají i elektronický stabilizátor a používají jej souběžně.

Rozlišení videokamery

Čím vyšší je rozlišení snímače, tím kvalitnější budou výsledné záznamy pořízené videokamerou. Lepší kvalitu videozáznamu oceníte při sledování videa na moderní televizi s velkou úhlopříčkou. Standardem u videokamer se stalo rozlišení Full HD (1920×1080 pixelů). Jen stěží byste dnes hledali camcorder s nižším rozlišením. Dražší modely dokáží bez problémů zaznamenávat video ve 4K rozlišení. Videokamera 4K začíná postupně nahrazovat Full HD kamery.

U vyššího rozlišení je důležité mít zařízení, na kterém obraz v této kvalitě přehrajete, eventuálně upravíte. S rostoucí kvalitou záznamu se zvětšují i soubory nahraných videí.

Typ a velikost snímače

Snímač je srdcem videokamery. Tato součástka převádí dopadající světlo na elektrické signály, které tvoří výsledný obraz. Čím větší snímač, tím více světla a detailů zachytí. Setkáte se s několika typy snímačů:

 • plnoformátový (36×24 mm): velký snímač vhodný pro zachycení profesionálního videa,

 • APS-H (28,7×19 mm): rozšířený u poloprofesionálních kamer, přináší vysokou kvalitu snímání za stále dostupnou cenu,

 • APS-C (23,6×15,8 mm): ideální snímač pro pokročilé videoamatéry a nadšence,

 • tříčtvrtinový (17,3×13 mm): dává se do menších, flexibilních kamer,

 • CX (1 palec): jeden z nejnovějších typů snímače, chlubí se vysokou kvalitou záznamu při malých rozměrech.

Pokročilé kamery bývají multisenzorové – například třísenzorové. Každý ze snímačů systému je poté zodpovědný za zachycení jedné ze tří barev RGB spektra.

Snímkovací frekvence

Snímkovací frekvence ovlivňuje plynulost videa. Udává, kolik snímků digitální videokamera pořídí za jednu sekundu. Vyšší snímkovací frekvence vám zajistí plynulejší video. Filmový záznam mívá 24 snímků za sekundu (fps – z anglického frames per second). Řada kamer dnes zvládá i 60 fps a více. Snímkovací frekvence je navázána na rozlišení videa. Často se stává, že videokamery při vysoké snímkovací frekvenci nenahrávají v maximálním možném rozlišení.

Displej videokamery

Velké množství videokamer je vybaveno vyklápěcí LCD obrazovkou. Ta slouží mimo jiné jako náhrada hledáčku. Velikost displeje videokamery se uvádí v palcích. Nejčastěji se velikost úhlopříčky displeje pohybuje v rozmezí mezi 2–4 palci. U moderních videokamer narazíte na dotykový displej.

Konektivita videokamery

Podstatným parametrem je konektivita videokamery. Rozhodně si před koupí zjistěte, jakým způsobem budete videokameru propojovat s ostatními zařízeními. Jedná se hlavně o přenos záznamu do PC nebo promítání nahrávky přímo z kamery na televizoru. Za tímto účelem je na videokameře například HDMI konektor. Běžnou výbavou se stává bezdrátové připojení přes Wi-Fi či Bluetooth. Díky nim můžete videokameru třeba ovládat na dálku prostřednictvím smartphonu.

Cena videokamery

Cena videokamery se odvíjí od jejího typu a úrovně jednotlivých parametrů. Pokud je pro vás nejdůležitějším kritériem cena, nečekejte, že kamera bude disponovat nejmodernějšími funkcemi a bude oplývat bohatým příslušenstvím. Základní kamery pořídíte do 10 tisíc korun. V této cenové relaci se dá zakoupit například kvalitní videokamera Sony nebo videokamera Panasonic. Naleznete v ní i širokou nabídku outdoor kamer včetně populárních GoPro kamer.

Ceny poloprofesionálních a profesionálních videokamer se šplhají do desítek tisíc korun. Odměnou za tuto cenu by měla být videokamera 4K s velkým snímačem a vysokou kvalitou obrazu.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (252 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (55)
Typ záznamu videokamery
Úhlopříčka LCD
Optický zoom
Digitální zoom
Celkové rozlišení
Typ snímače
Rozlišení videa
Vlastnosti