GPS navigace

GPS navigace je výborným pomocníkem na cestách všeho druhu. Poradí vám, kudy je nejlepší se vydat do vybraného cíle a ušetří vám starosti s hledáním v často nepřehledných tištěných mapách. Podívejte se, jak vybrat GPS navigaci.

Proč si koupit GPS navigaci?

Možná si říkáte, proč byste si dnes měli pořizovat GPS navigaci, když vše můžete vyřešit příslušnou aplikací v mobilním telefonu. Důvodů, proč zvolit klasickou GPS navigaci, může být několik, například:

  • máte mobil staršího typu, na kterém navigaci pro chytré telefony nerozběhnete,

  • potřebujete na mobilu zároveň telefonovat a hledáte zařízení, na kterém navigace poběží samostatně,

  • chytrý telefon se navigací rychle vybíjí a vy nemáte možnost, jak jej neustále nabíjet nebo vás to obtěžuje,

  • navigace online spotřebovává mobilní data či zabírá hodně místa na úložišti v případě stažených map,

  • hledáte zařízení, které bude podle potřeby využívat celá rodina.

Argumentů, proč jsou GPS navigace stále v kurzu, by se určitě našlo více. Než se zaměříme na parametry výběru, rozdělíme GPS navigace do několika skupin.

Typy GPS navigací

Za jakým účelem si GPS navigaci pořizujete? Hledáte outdoor navigaci, autonavigaci nebo GPS navigaci na kolo? Uvedené skupiny patří mezi základní typy GPS navigací.

GPS navigace do auta/autonavigace

Navigace do auta slouží k tomu, abyste nebloudili za volantem svého vozidla. Součástí balení autonavigace jsou speciální držáky – navigace do auta tak snadno připevníte na sklo nebo přístrojovou desku. V balení byste měli najít i nabíječku, díky níž můžete autonavigaci dobíjet za jízdy přímo v automobilu.

Standardem by mělo být naplánování několika různých tras (například nejkratší či nejrychlejší), ale také vyhodnocování aktuální dopravní situace. Jako uživatel oceníte velký, většinou dotykový displej. Kromě České republiky mohou být k dispozici i mapy dalších evropských států, popřípadě sada map celého světa.

Alternativu představuje autonavigace, která je ve vozu zabudovaná. Pokud si koupíte automobil, jehož součástí je GPS navigace, můžete očekávat, že sice bude dobře synchronizovaná s dalším vybavením auta, ale za vůz zaplatíte kvůli navigaci mnohem více. Rovněž můžete mít v budoucnu problémy s aktualizací map. Přenosná GPS navigace do auta je zpravidla levnější a často i praktičtější než zabudovaná navigace.

Turistická GPS navigace/outdoor navigace

Outdoorová GPS navigace slouží především pro pohyb ve volné přírodě a nikoliv v automobilu na silnicích. Je vhodná například pro pěší turistiku, geocaching (hledání schránek ukrytých v přírodě), náročné expedice nebo sběr terénních dat. Termín outdoor navigace se někdy používá ještě v širším smyslu – poté jsou do nich řazeny i cyklonavigace, které v článku uvádíme jako samostatnou skupinu.

Narozdíl od navigace do auta mívá outdoor navigace bytelnější konstrukci, která by měla přežít rozličné pády. Velmi rozšířené jsou voděodolné modely, které lze bez obav používat v dešti. Na rozdíl od autonavigací jsou outdoorové navigace orientovány na výšku. Tento tvar vám umožňuje snadnou obsluhu v jedné ruce.

Dražší modely disponují konektorem na externí anténu. Ta vám přijde vhod, když budete hledat cestu v hlubokém lese či v jeskyni. Mezi obvyklé doplňkové funkce patří výškoměr a kompas. Mapy se soustředí na co nejpodrobnější zobrazení České republiky.

GPS navigace na kolo/cyklistická navigace

Navigace určené pro cyklisty. Stejně jako ty outdoorové mají cyklistické navigace bytelnou konstrukci, která přežije eventuální pád. Mapy obsahují cyklostezky, polní i horské cesty v České republice.

GPS navigace na kolo občas kombinuje navigování se zaznamenáváním trasy a některými fitness funkcemi. Takové zařízení vás nejen dovede do vybraného cíle, ale ještě vám podá podrobnou zprávu o vašem sportovním výkonu.

Motocyklová navigace

Další z typů GPS navigací je vyroben na míru pro motorkáře. Mezi specifika těchto navigací patří velká tlačítka, která jsou uzpůsobena tak, aby se dala ovládat v motorkářských rukavicích. Podobně jako u předchozích typů se můžete těšit na zvýšenou odolnost zařízení. Součástí balení u moto navigace může být sluchátko, díky kterému snáze uslyšíte hlasové pokyny, které GPS přístroj uděluje.

Parametry GPS navigací

Poté, co si vyberete typ GPS navigace, který odpovídá vašim požadavkům, můžete začít zohledňovat další parametry.

Mapy a aktualizace

První a základní parametr, který by vás měl zajímat. Hlavním důvodem, proč si kupujete GPS navigaci, je, aby vás zdárně nasměrovala do vybraného cíle. Do jaké míry budete s přístrojem spokojeni, určí právě úroveň a kvalita obsažených map.

Nenechte se proto v první fázi výběru ovlivnit doplňkovými funkcemi, ale ověřte si, jakou míru pokrytí vám navigace přinese. Výrobci některých GPS navigací mohou hlásat, že vás navedou po celé Evropě, ale v ostatních státech mohou být obsaženy například jen dálnice a silnice prvních tříd. Tyto informace si zjistěte předem v závislosti na tom, jak chcete navigaci využívat. Podrobné mapové vrstvy budete vyžadovat zejména u cyklistických a outdoor navigací.

Aktualizace jsou nutné v pravidelných intervalech. Jinak vaše GPS navigace nebude reagovat na změny, které na cestách nastaly. V průměru počítejte s tím, že se vám mapy budou aktualizovat zhruba třikrát za rok. Mělo by to proběhnout automaticky, ale raději kontrolujte, zda k tomu reálně dochází. Ideální je, když vám výrobce garantuje doživotní záruku aktualizací. S touto praxí se setkáte u dražších výrobků.

Velikost displeje

Preferovaná velikost displeje je u GPS navigací individuální. Před koupí je nejlepší se osobně přesvědčit, zda je navigace dostatečně velká na to, abyste z displeje dokázali bez problémů číst. Zároveň myslete na to, aby vám navigace nebránila ve výhledu. Důležité také je uvědomit si, jak často ji budete přenášet.

Úhlopříčka displeje se udává v palcích (1“ = 2,54 cm). Nejčastěji se setkáte s modely od 3“ do 6“. Velmi rozšířená jsou 5“ zařízení.

Výdrž baterie

Výdrž baterie a obecně způsob nabíjení je dalším z velmi důležitých aspektů. U navigací do auta nepočítejte s žádnou závratnou výdrží. Výrobci počítají s tím, že zdroj napájení máte přímo v autě. Obvykle autonavigace vydrží cca 4 hodiny. Větší důraz na akumulátor je u outdoor navigací. Některé z nich vám poslouží klidně přes 20 hodin na jedno nabití.

Nabíjení probíhá nejčastěji prostřednictvím napájecího kabelu, případně může mít nabíječka podobu stojánku. Ten je například u autonavigace připevněn k palubní desce. Alternativou u některých typů je zdroj v podobě tužkových baterií.

Odolnost GPS navigace

Parametr, který bude patřit mezi klíčové zejména u outdoor navigací. U autonavigace se předpokládá, že zařízení bude pracovat v běžných podmínkách a nebude padat. Konstrukce proto nijak speciálně zesílená není. Outdoor navigace bývají navíc voděodolné. V případě potřeby není problém odolnost konstrukce ještě navýšit. Za tímto účelem jsou vyráběna speciální pouzdra a fólie na displej.

Rozměry, hmotnost a přenosnost

Tyto parametry spolu úzce souvisejí. Celkové rozměry se odvíjí od velikosti displeje. Větší zařízení bude ve většině případů i těžší. Standardně se hmotnost GPS navigace pohybuje mezi 200–500 gramy. Rozměry a velikost navigace ovlivní, jak snadno se vám bude zařízení přenášet. Kromě toho vám přenášení usnadní i ergonomické tvarování či neklouzavý povrch.

Konkrétní funkce

Nasměrovat při výběru vás mohou i konkrétní funkce.

  • 3D zobrazení: Možnost trojrozměrného zobrazení přispěje k vaší lepší orientaci. Neměla by vás pak překvapit náhlá klesání či stoupání.

  • Upozornění na radary: Funkce, kterou oceníte u navigací do auta. Zařízení disponuje databází radarů a při jízdě vás na ně upozorní.

  • Points of Interest/Body zájmu: V nastavení GPS navigace si označíte, na která důležitá místa vás má přístroj upozornit. Může jít o čerpací stanice, kulturní památky nebo třeba restaurace.

  • Plánování trasy: Základní plánování trasy vám nabídnou všechny navigace. Podstatné je, do jaké míry si trasu můžete navrhnout podle svých požadavků. Díky tomu si zvolíte například nejrychlejší či nejkratší trasu, případně cestu, která vás povede jen přes nezpoplatněné úseky silnic. Pokročilé GPS navigace vám dovolí zadat několik konkrétních bodů, přes které se do cíle plánujete dostat.

  • Bluetooth: Tato technologie vám umožní propojení GPS navigace a mobilního telefonu.

  • Wi-Fi: Další funkce, která vám usnadní propojení se smartphonem, ale také například aktualizace map.

  • Hlasové ovládání: Najdete jej spíše u pokročilejších zařízení. Ušetří vám čas s ručním zadáváním cíle, stačí ho jen vyslovit.

  • Čtečka paměťových karet: Slot pro paměťové karty vám přijde vhod, například když potřebujete podrobné mapy ve více státech.

  • Noční režim: Funkce, díky které se GPS navigace v noci přizpůsobí odlišným světelným podmínkám. Černá obvykle nahradí ve tmě příliš oslňující bílou barvu a dojde k utlumení jasu a kontrastu.

GPS navigace: Cena

Cenu GPS navigace určuje její typ a úroveň zmiňovaných parametrů. Za základní modely zaplatíte méně než 3000 korun. Střední třídu pořídíte zhruba mezi 4–8 tisíci korun. Na ty nejlepší navigace si připravte více než 10 tisíc korun. Pokud jde o značky, mezi nejpopulárnější patří navigace TomTom a Garmin navigace.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (317 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (26)
Určení
Zobrazit více možností (6)
Úhlopříčka displeje
Výdrž baterie
Hmotnost
Vlastnosti