Herní konzole

Hraní her je oblíbenou zálibou nejen mladší generace. Ne každý chce ale hrát na počítači, někdo preferuje herní konzole, které připojí k televizoru. Herní konzole mohou být poměrně různorodé. Přečtěte si, jak vybrat herní konzoli.

Výběr herní konzole: Jak začít?

Herní konzole se neustále vyvíjí. Stále tak vznikají nová herní zařízení, která konkurují klasickým počítačům. Herní konzole se připojují ke sledovacímu zařízení – k televizoru nebo monitoru. Ovládání zajišťuje příslušný gamepad. Výjimku tvoří přenosné herní konzole, které disponují integrovaným displejem.

Mezi základní parametry při výběru herní konzole patří zejména rozlišení, velikost úložiště a funkce.

Rozlišení

Rozlišení určuje kvalitu obrazu. Samozřejmostí by mělo být Full HD rozlišení (1920 × 1080 px). Modernější zařízení jsou schopna pracovat s 4K rozlišením (3840 × 2160 px) a například PlayStation 5 (PS5) by měl v budoucnu po aktualizaci disponovat rozlišením až 8K. Nezapomínejte, že i rozlišení televize, na které hry budete sledovat, tomu musí odpovídat. Například pokud vaše televize nepodporuje 4K, je zbytečné investovat do konzole s takto vysokým rozlišením.

Vedle rozlišení se zaměřte i na plynulost obrazu – hlavně když máte v plánu hrát akční hry. Plynulost obrazu vyjadřuje počet snímků za sekundu skrytý za zkratkou FPS (frames per second). Herní konzole běžně zvládají 30 nebo 60 FPS. Platí, že čím vyšší hodnota, tím plynulejší obraz.

Velikost úložiště

Herní konzole je opatřena interním úložištěm. Jedná se o pevný disk, který slouží k instalaci her a dalšího multimediálního obsahu. Úroveň her rychle roste, což se promítá v nárocích na velikost úložiště. Jeho kapacita se pohybuje v řádu GB nebo TB. Dnes se nejčastěji setkáte s úložištěm mezi 500 GB–1 TB, případně 1–2 TB. Pokud chcete hrát nejmodernější hry, rozhodně investujte do herní konzole s velkým úložištěm. Alternativu představuje možnost vložení microSD karty či připojení externího pevného disku.

Funkce

Herní konzole dávno neslouží jen k hraní her, mají řadu multimediálních a komunikačních funkcí. Vybrané modely umožňují poslech hudby, sledování videí, prohlížení fotek, videohovory, přístup k sociálním sítím nebo třeba surfování na internetu. Pro tyto účely disponují herní konzole například Wi-Fi či technologií Bluetooth. U některých her oceníte zabudovaný GPS modul, který snímá aktuální polohu a tuto informaci přenáší do virtuálního prostředí. Uživatelé ocení rovněž ovládání pohybem a funkce virtuální reality.

Herní konzole svým zákazníkům nabízejí přístup do speciálních online obchodů, ve kterých si mohou pořídit další obsah – může jít například o hry samotné, případně o různé přídavky k hrám. Důležitým aspektem výběru jsou také síťové funkce. Pravděpodobně nejžádanější síťovou funkcí je tzv. multiplayer. Ten vám na jednotné platformě umožňuje hrát s hráči z celého světa. Hraní po síti bývá zpoplatněno. Uhradit jej můžete zpravidla formou ročního nebo několikaměsíčního členství. Součástí členství jsou i některé hry, které můžete hrát bez dodatečných poplatků.

Rozhodovat mohou i konkrétní hry

Nejčastěji při výběru herních konzolí rozhodují právě funkce, nabízené služby a podpora konkrétních her. V rámci výrobců se vyprofilovalo několik nejsilnějších firem. Jde především o společnost Sony s herní konzolí PlayStation a Microsoft, který konkuruje konzolí Xbox. Mezi nejdůležitější hráče na trhu s herními konzolemi lze zařadit i firmu Nintendo.

Herní konzole jednotlivých firem se podstatně liší. A to například zásobou herních titulů, výbavou nebo ovládáním. Některé lze jednoduše přenášet, zatímco jiné se hodí pouze pro domácí použití.

Sony PlayStation

Herní konzole PlayStation od Sony jsou nejprodávanější herní zařízení na světě. PlayStation se vyrábí v mnoha variantách. Nejstarší jsou konzole PlayStation a PlayStation 2 (PS2). Následovaly verze PlayStation 3 (PS3), PlayStation 4 (PS4) a aktuálně nejmodernější PlayStation 5 (PS5).

PlayStation 5 byl uveden na trh v listopadu roku 2020. Je navržen tak, aby byl kompatibilní s většinou her na PS4 a PlayStation VR. PlayStation 5 byl představen ve dvou verzích – s optickou 4K UHD Blu-Ray mechanikou a zcela digitální. Druhá verze je díky absenci mechaniky o něco levnější. Podívejte se na kompletní recenzi PS5.

Jaké hry na PlayStation jsou nejoblíbenější?

PlayStation je prověřená herní konzole s dlouhou historií. Počítat můžete s podporou velkého množství her – zahrát si můžete například střílečky, simulátory letadel, závodní simulátory a zejména nezapomenutelné RPG hry, které se mnohdy v PC verzi nevyrábí.

Hry můžete koupit online v digitální podobě v obchodě PlayStation Store nebo na Blu-Ray nosičích. Výhodou platformy je propracovaný multiplayer v podobě služby PlayStation Network. Pro hraní po síti musíte mít předplacenou službu PlayStation Plus. Zákazníci této služby mají každý měsíc možnost stahovat vybrané hry zdarma a mohou využívat speciální slevové akce v PlayStation Store.

Dříve firma vyráběla také PlayStation Portable (PSP), na který navazoval PlayStation Vita. Šlo o kapesní konzole s displejem, které umožňovaly hrát oblíbené hry kdekoliv a kdykoliv. Prodeje tohoto typu konzolí však v posledních letech výrazně slábly. Jejich funkci do značné míry přebraly chytré telefony a tablety. Poslední model PS Vita byl vyroben v roce 2019. U prodejců jej již většinou neseženete, ale stále na něj můžete narazit v nejrůznějších bazarech.

Přečtěte si mnoho dalších informací o PlayStation včetně pravidelných tipů na nové hry.

Microsoft Xbox

Hlavní konkurenci pro PlayStation představuje Xbox od Microsoftu. Podobně jako PlayStation je i Xbox roky prověřenou herní konzolí. Ze starších modelů sklidily úspěch především Xbox One a Xbox 360. Novější modely byly reprezentovány zejména populárními Xbox One X a Xbox One S. Nejmodernější kousek od Microsoftu a přímý konkurent PS5 je Xbox Series X a Xbox Series S. Druhá verze je plně digitální a z pohledu rozměrů menší. Přečtěte si recenze Xbox Series X a Xbox Series S.

Xbox se vyznačuje hardwarovou a softwarovou rozšiřitelností, což vám umožňuje vylepšit si konzoli podle svých představ – například přidat vlastní pevný disk, využívat klávesnici, myš a další. Microsoft uživatelům Xboxu nabízí online službu Xbox LIVE. Xbox LIVE slouží pro hraní her v multiplayeru, stahování audio a video souborů a k mnoha dalším činnostem.

Hry na Xbox

Hry na Xbox můžete kupovat v Microsoft Store, případně na optických nosičích. Populární službou je Xbox Game Pass. Ten funguje podobně jako Netflix, jen pro hry – za určitý paušální poplatek máte přístup k vybraným hrám. I Xbox udržuje kontinualitu a tak hry, které jste hráli na starších modelech, byste si měli bez problémů zahrát i na novějších herních konzolích.

Pro některé zákazníky může být zajímavá služba Play Anywhere, díky níž lze určité hry hrát jak na Xboxu, tak na počítači s operačním systémem Windows 10. Toto propojení vám dovoluje sdílet veškeré podrobnosti. Můžete tak hru střídavě hrát na konzoli i počítači a využívat například uložené pozice z druhého zařízení. Stejně jako na PlayStation, tak i na Xbox se zaměřují všichni velcí herní giganti. Proto se vám téměř nestane, že by se daná hra nevyráběla v provedení pro Xbox.

Sledujte nejnovější herní novinky a recenze her pro Xbox.

Nintendo

Firma Nintendo stojí za první komerčně úspěšnou kapesní herní konzolí. V roce 1989 uvedla na trh kapesní Game Boy. Od té doby se toho v oblasti herních konzolí mnoho změnilo, Nintendo však stále patří mezi nejdůležitější hráče na trhu. Japonská firma je velmi progresivní a často přichází s rozličnými technologickými novinkami. Zmínit lze například 3D displej nebo speciální ovladač s druhým displejem.

Nintendo je aktivní rovněž v oblasti virtuální reality, kterou zprostředkovává prostřednictvím setu Nintendo Labo. Ten je určen pro nejnovější model Nintendo Switch. Nintendo Labo se od ostatních setů na virtuální realitu trochu liší. Prodává se v několika soupravách a poměrně netradiční je, že si dané příslušenství musí každý hráč před použitím sám složit.

Nejnovější modely herní konzole Nintendo

Mezi nejpopulárnější modely této značky patří kapesní New Nintendo 3DS XL a hybridní Nintendo Switch. New Nintendo 3DS XL navazuje na starší generace přenosných herních konzolí od Nintenda. Má dva displeje, přičemž ten horní umí zobrazit 3D efekty bez použití speciálních brýlí či jiného příslušenství. Spodní, o něco menší displej je ovládaný dotykově. Délka konzole je 156 mm, šířka 93 mm a výška 22 mm. Svými rozměry vám tak nebude zabírat mnoho místa v zavazadle. Kapesní herní konzole od Nintenda se staly populární zejména díky herním titulům jako Mario nebo Pokémon, které patří k nejprodávanějším hrám na světě.

Nejnovějším modelem značky je Nintendo Switch. Jedná se o hybridní herní konzoli – můžete ji hrát jak na televizi, tak kdekoliv na cestách. Nintendo Switch disponuje vlastním displejem i dokovací stanicí a ovladačem. Zařízení je tedy možné připojit k televizoru či monitoru. Součástí balení jsou rovnou dva ovladače. V porovnání s nejlepšími modely PlayStation a Xbox počítejte s horší hardwarovou výbavou. Maximální rozlišení pro televizor je Full HD. To by se mohlo brzy změnit, chystaný Nintendo Switch Pro by měl na televizorech podporovat 4K rozlišení.

Hry můžete nakupovat v online obchodě Nintendo eShop.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (253 produktů)
Cena
Typ
Zobrazit více možností (21)
Velikost displeje
Výrobce
Velikost úložiště
Rozlišení displeje
Vlastnosti