Mobilní telefony

Bez mobilního telefonu už si pomalu nedokážeme představit život. Díky mobilu jsme ve spojení se svými blízkými, fotografujeme, natáčíme videa, jsme na sociálních sítích, čteme si zprávy nebo nakupujeme. Výběr přístroje, který máme v ruce klidně několik hodin denně, tedy není radno podcenit. Podívejte se, jak vybrat mobil.

Než začnete vybírat

Než začnete procházet širokou nabídku mobilních telefonů, odpovězte si na několik základních otázek:

  • Co od mobilu očekáváte? Budete s ním jen telefonovat a psát zprávy, nebo chcete naplno využívat nejmodernější funkce, které mobilní telefon nabízí?

  • Plánujete s mobilem propojovat další zařízení, která již máte doma?

  • Jak velký mobil hledáte? Chcete, aby se vám vešel do malé kapsy?

  • Pro koho telefon kupujete? Jde o mobil pro seniory, první mobilní telefon pro děti či manažerský telefon?

  • Kolik jste ochotni do mobilu investovat? Sháníte mobilní telefon do 5000 korun, nebo peníze nehrají roli?

Odpovědi na tyto otázky vám značně zúží výběr. Budete díky tomu schopni filtrovat širokou nabídku a zaobírat se pouze vybranými produkty.

Typy mobilních telefonů

Klasický (tlačítkový) mobil

Klasické mobily se postupem času staly spíše okrajovou záležitostí, ale stále si najdou své kupce. Vzhledem jsou tyto modely podobné původním mobilům – typický je pro ně malý displej a tlačítka. Klasické mobily jsou vhodné pro uživatele, kteří hledají zařízení zejména na volání a psaní zpráv. Připojení k internetu a s tím spojené funkce jsou sice mnohdy dostupné, ale vzhledem k menšímu displeji není jejich užívání příliš přívětivé.

Tlačítkový mobil má vysokou výdrž baterie – nabíjet budete jednou, dvakrát za týden, což se vám u chytrého telefonu jen tak nepoštěstí. Lákavá je rovněž velmi nízká cena.

Podívejte se na nejlepší tlačítkové mobily, které jsou k dostání.

Odolný mobil

Odolné mobily, které přežijí pád, ponoření do vody nebo fungování ve specifických podmínkách. Hodí se na stavbu či do dílny. Zpravidla mají podobu klasických mobilních telefonů. V rámci této skupiny jsou populární například Caterpillar mobily. Odolnost ostatních telefonů vám pomohou zvýšit kryty na mobil a pouzdra na mobil.

Mobil pro seniory

Mobilní telefon pro seniory se vyznačuje velkou klávesnicí s čitelnými písmeny a velmi přehledným uživatelským prostředím. To disponuje jen nejnutnějšími funkcemi. Mobil pro seniory je většinou vybaven velkým SOS tlačítkem. Po jeho stisknutí telefon zavolá na vybrané kontakty, případně jim rozešle zprávy.

Chytrý telefon (smartphone)

Chytré (dotykové) telefony tvoří drtivou většinu aktuální nabídky. Mají velký displej a propracovaný operační systém s mnoha různými aplikacemi a hrami. Standardní součástí je fotoaparát, přístup na internet a hudební přehrávač.

Konkrétní funkce smartphonů se výrazně liší v závislosti na ceně. Nejlevnější dotykové telefony pořídíte okolo 2 tisíc korun, na ty nejlepší vám nemusí stačit ani 20 tisíc. Zatímco nejdražší kousky vám poskytnou to nejlepší, co mobilní telefony aktuálně zvládnou, u těch nejlevnějších budete dělat řadu kompromisů.

Zmíněné skupiny patří mezi ty hlavní, výčet ale není konečný. Okrajově se setkáte i s dalšími typy. Příkladem budiž kombinovaný mobil, který má jak klávesnici, tak dotykový displej nebo dříve velmi populární mobilní telefon véčko.

Na jaké parametry byste se při výběru mobilu měli zaměřit?

Displej mobilního telefonu

Velikost displeje

Velikost displeje ovlivňuje celkové rozměry telefonu. Mobil s menším displejem bude kompaktnější a snadno ho budete ovládat jednou rukou. Větší displej vám zase poskytne uživatelský komfort při sledování videí, prohlížení webu nebo psaní. Pokud chcete telefon pohodlně ovládat jednou rukou, měli byste se porozhlížet po telefonech s maximálně pětipalcovým displejem. Na smartphonech s úhlopříčkou 5–6 palců se vám bude lépe surfovat a sledovat videa. Už se vám ale hůře vejdou do kapsy a nebudou se snadno ovládat jednou rukou. Velmi populární jsou i mobily s úhlopříčkou větší než 6 palců.

Rozlišení displeje

Rozlišení udává fyzický počet obrazových bodů displeje mobilního telefonu, a tím pádem jemnost zobrazení. Čím je rozlišení vyšší, tím je obraz jemnější. Velikost rozlišení by měla růst úměrně s velikostí úhlopříčky displeje. Budete-li na telefonu často prohlížet fotografie, doporučujeme rozlišení co možná nejvyšší. Standardem by mělo být Full HD či Full HD+ rozlišení na 5–6" obrazovce. U větších displejů berte jako minimum Quad HD rozlišení (2 560 × 1 440 pixelů). Ty nejlepší mobilní telefony pracují se 4K rozlišením.

Čitelnost na slunci

Důležitou vlastností displeje je technologie zobrazení. Levnější telefony používají LCD TFT displej. Jeho čitelnost na slunci je poměrně špatná – když si budete v létě chtít přečíst zprávy, budete nejspíš používat druhou ruku jako clonu před slunečním zářením. Lepší viditelnost vám nabídnou IPS displeje, displeje Super Amoled, kterými disponuje mobil Samsung nebo Retina displeje, jenž používá firma Apple v iPhonech.

Procesor – mozek mobilního telefonu

Procesor ovlivňuje rychlost telefonu a chod aplikací. Zajímat vás bude především počet jader telefonu. Standardem jsou čtyřjádrové procesory, v lepších přístrojích naleznete i osmijádrový procesor. Pro snazší porovnání mezi jednotlivými modely lze opět říct, že čím více jader, tím lépe.

Dalším důležitým parametrem procesoru je jeho frekvence. Ta udává množství instrukcí, které dokáže procesor vykonat za jednu vteřinu. Frekvence procesoru se uvádí v gigahertz (GHz). Čím vyšší frekvence, tím výkonnější procesor. Za běžné se dnes dají považovat procesory se základní frekvencí mezi 1,6–2 GHz.

Operační paměť (RAM) – úložiště pro běžící procesy

Operační paměť skrytá pod zkratkou RAM sděluje, jak rychle mobil poběží a kolik operací zvládne najednou. Velmi zjednodušeně lze říct, že jde o úložiště pro běžící procesy. Obecně tedy platí, že čím větší operační paměť, tím lépe. Nižší třída chytrých telefonů mívá 3–4 GB RAM, rychlejší reakce vám poskytnou mobily s 6–8 GB RAM. Nejnovější modely se chlubí operační pamětí 12 GB a více.

Uživatelská paměť – kolik se vám toho do mobilu vejde

Uživatelská/vnitřní paměť vám říká, jaká je kapacita úložiště mobilu. Jinými slovy kolik souborů, aplikací, fotografií nebo videí se vám do telefonu vejde. Část úložiště vám sebere samotný systém a předinstalované aplikace. Ta nejlepší zařízení mají kapacitu 512 GB či 1 TB. Méně náročným uživatelům postačí i menší úložiště – například 128 či 256 GB.

Některé smartphony umožňují rozšíření kapacity úložiště prostřednictvím paměťových karet. Poté si vystačíte s menším integrovaným úložištěm. Předem si ale zjistěte, zda mobil paměťové karty podporuje, případně jaký typ a velikost.

Baterie – smartphone budete nabíjet často, ale rychle

Ve výdrži baterií se jednotlivé telefony podstatně liší. Výrobci uvádí hodnoty výdrže v podobě parametru pohotovostní režim a doba hovoru. Tato výdrž se od reality často liší. Uvedené hodnoty slouží spíše pro porovnávání jednotlivých modelů. Lepší představu vám mohou přinést uživatelské zkušenosti, popřípadě recenze, které najdete na internetu.

Velké displeje a mnoho aplikací mají samozřejmě vliv na výdrž baterie. Počítejte s tím, že mobilní telefon s rozměrným displejem budete při standardním používání nabíjet ob den či dokonce každý den. V takových situacích rozhodně oceníte podporu rychlonabíjení, díky které nabijete mobil z 0 na 100 % klidně za méně než hodinu a půl.

Hlavním určujícím parametrem je kapacita baterie udávaná v miliampérhodinách (mAh). Levný smartphone s HD rozlišením si vystačí s 2500 mAh akumulátorem. Výkonnější telefon s takovou baterií budete nabíjet častěji. Jestli potřebujete nadstandardní výdrž telefonu, hledejte modely s kapacitou akumulátoru alespoň 4000 mAh. Samotná kapacita baterie však nemusí být zcela směrodatná, záleží rovněž na typu displeje, výkonu telefonu a dalších parametrech.

Fotoaparát – dnes nedílná součást mobilu

Během prvních pokusů o spojení mobilu a fotoaparátu si hodně lidí ťukalo prstem na čelo. Dnes je situace jiná. Spousta telefonů za 3 tisíce dokáže pořídit vcelku povedené momentky použitelné i do domácího fotoalba. Kvalitnější fotomobily obstojně suplují základní digitální fotoaparát. Největším úskalím bývá absence kvalitnějšího blesku a optiky.

Jestli vybíráte telefon, který by měl dobře fotit, snažte se nepropadnout honbě za megapixely. Mnohem důležitější může být automatické ostření či kvalitní čip. Výslednou fotografii ovlivňuje také světelnost, optická stabilizace a mnohé další. Z těchto důvodů vám mobilní telefon s 23 MPx fotoaparátem může dělat horší fotografie, než více vyladěný model s 12 MPx.

Na internetu najdete téměř od každého telefonu alespoň pár ukázkových fotek, podle kterých si o kvalitě toho či onoho fotoaparátu uděláte mnohem lepší obrázek, než porovnáváním parametrů. Zkuste si vyhledat fotografie pořízené za různých světelných podmínek.

Pořízení videí mobilem

Pro některé uživatele bude podstatná kvalita pořizovaných videí. O té vám toho nejvíc řekne rozlišení a snímkovací frekvence. Většina smartphonů bez problémů nahraje video ve Full HD rozlišení, dražší modely ve 4K a ty nejlepší zvládají dokonce 8K. Obvyklé hodnoty snímkovací frekvence se pohybují mezi 30–60 snímky za sekundu (fps).

Operační systém – iOS, nebo Android?

Pro někoho banalita, pro jiného jeden z klíčových parametrů výběru. V současné době se v mobilech setkáte se třemi různými operačními systémy. Systém iOS používá společnost Apple v iPhonech. Výhodou iOS je maximální plynulost, spolehlivost a dlouholeté aktualizace. Na druhou stranu vám systém dává méně možností přizpůsobení.

Operační systém Android se vyskytuje ve většině ostatních smartphonů. Android vám nabízí více možností přizpůsobení, ale například možnost instalování aplikací z neoficiálních zdrojů může nadělat více škody než užitku. Třetím operačním systémem je Windows Phone. Jeho vývoj byl již ukončen, proto pořízení mobilu s tímto systémem nedoporučujeme.

Termíny, se kterými se při výběru mobilu můžete setkat

Při výběru mobilního telefonu můžete narazit na mnoho dalších termínů. Patří mezi ně například:

  • 3,5 mm audio konektor – konektor pro připojení standardních sluchátek (tzv. jack konektor),

  • blesk nebo přisvětlovací dioda – obdoba blesku u klasického fotoaparátu, použije se, pokud je scéna nedostatečně osvětlena,

  • Bluetooth – bezdrátové komunikační rozhraní s dosahem kolem 10 metrů a nízkou přenosovou rychlostí; používá se k výměně dat mezi telefony, telefonem a PC, pro připojení bezdrátových sluchátek apod.

  • Dual sim – technologie umožňující používat v jednom mobilním telefonu více SIM karet současně,

  • Headset – sluchátka s mikrofonem; umožňuje telefonovat, aniž by bylo třeba držet telefon u ucha,

  • microUSB konektor – konektor pro propojení s PC pomocí rozšířeného sériového rozhraní USB.

Potřebujete při výběru smartphonu trochu inspirovat? Podívejte se na nejlepší mobily, které můžete aktuálně pořídit v různých cenových kategoriích.

Doplňky – držák na mobil, pouzdro na mobil a další

Poté, co si vyberete ten správný telefon, je čas přidat praktické doplňky. Lidé trávící hodně času za volantem ocení držák na mobil do auta, podobně jako cyklisté držák na mobil na kolo. S ochranou telefonu vám pomůže obal na mobil. Speciální design a přizpůsobení uživateli přinese kryt na mobil.

Často přejíždíte mezi různými místy? Pak by se vám mohla hodit druhá nabíječka na mobil. Vyhlédli jste si smartphone podle fotoaparátu? Co takhle přidat stativ na mobil? Kvalita vašich fotek se díky tomu zlepší hlavně v horších světelných podmínkách, stativ vám navíc pomůže při natáčení videí.

Všechny potřebné informace o mobilních telefonech na jednou místě naleznete na MobilMania.cz.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (1927 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (98)
Velikost displeje
Operační systém
Operační paměť RAM
Uživatelská paměť
Rozlišení hlavního fotoaparátu
Konstrukce
Nadstavba systému
Kapacita baterie
Verze operačního systému
Produktová řada
Modelový rok
Rozlišení displeje
Poměr stran displeje
Počet objektivů předního fotoaparátu
Počet objektivů zadního fotoaparátu
Optický zoom
Verze Bluetooth
Počet SIM
Stupeň krytí
Počet jader procesoru
Jemnost displeje (PPI)
Obnovovací frekvence displeje
Maximální rozlišení videa
Max. snímková frekvence videa
Sluchátkový konektor
Světelnost objektivu hlavního fotoaparátu
Typ SIM karty
Typ displeje
Typ nabíječky (konektor)
Vlastnosti