Autokosmetika

Ačkoliv se snažíte, aby vaše auto zůstalo čisté, často je to skoro nemožné. Venku sněží či prší, po cestě se musíte rychle nasvačit a ještě převážíte na chalupu stavební materiál. Nemluvě o tom, jak auto vypadá, když vozíte děti. Naštěstí je tady autokosmetika, která vám pomůže auto pořádně umýt a vyčistit. Přečtěte si, jakým způsobem auto vyčistit a jak vybrat autokosmetiku.

Proč auto pravidelně čistit a mýt

Pravidelnou péčí o auto udržujete jeho hodnotu a u některých částí prodlužujete jejich životnost. Je jen na vás, jestli se mytí a čištění rozhodnete přenechat profesionálům, nebo jednou za čas obětujete několik hodin svého volného času a vše uděláte sami. Obecně však platí, že ruční mytí je pro vůz mnohem šetrnější, než když zajedete do myčky. Při čištění vlastního interiéru se zase dá předpokládat, že v porovnání se zaměstnancem profesionální firmy budete o něco pečlivější. Navíc autokosmetika, kterou použijete, bude více odpovídat vašim představám.

Budete čistit jen část vozu, nebo chcete kompletní detailing?

Kosmetika na auto zahrnuje celou řadu různých výrobků. Patří mezi ně například autošampony, vosky na auto, čističe motoru, prostředky na čištění interiéru a mnohé další. Váš výběr autokosmetiky bude ovlivňovat, zda chcete auto jen umýt zvenku, vyčistit výhradně interiér, nebo provést detailing.

Za pojmem detailing se skrývá kompletní vyčištění vozu včetně leštění a voskování karoserie, tepování interiéru či opravy drobných defektů. Zjednodušeně řečeno – detailing by měl uvést celkový vzhled auta do nejlepšího možného stavu. Plánujete-li detailing vozu uskutečnit sami, bude se vám hodit sada na mytí auta. Ta by měla obsahovat všechny hlavní čisticí prostředky na auto. Podívejte se, jaká základní autokosmetika nesmí ve vaší výbavě chybět a jak nejlépe při mytí a čistění auta postupovat.

Dodržujte pár osvědčených pravidel

Než se do mytí auta pustíte, nezapomeňte si sundat prsteny a náramky, kterými byste při nešťastném pohybu rukou mohli poškodit lak či interiér. Je-li to alespoň trochu možné, myjte auto ve stínu – sluneční svit způsobuje rychlé zasychání vody a vznik skvrn. Pokud na karoserii pražilo slunce, nechte ji nejdříve vychladnout. Vozidlo zaparkujte daleko od stromů, ze kterých by mohl padat pyl, lístky nebo větve.

Čištění auta není žádná velká věda, ale přesto není od věci dodržovat postupy, které se ukázaly jako nejefektivnější. Jedno ze základních pravidel zní: Začněte s koly a podvozkem. Právě tam se nejvíc drží bahno a další znečištění, které byste během mytí mohli přenést na karoserii.

Autokosmetika: Podvozek a kola

Podvozek a kola dobře umyjete zahradní hadicí s vysokotlakou pistolí. Proud vody musí být dostatečně silný, aby dokázal odlepit zaschlé bahno a nečistoty. Vodu dostaňte co nejhlouběji pod auto a odstraňte největší kusy špíny. Poté si připravte čisticí prostředek na kola, na disky a kartáč. Naneste přípravky podle instrukcí na obalu, namočeným kartáčem vydrhněte špínu z kol a vše vodou řádně opláchněte.

Na podvozek lze použít ochranný asfaltový nástřik, který chrání před kamínky, pískem, ale také solí. Nástřik je vhodný i jako prevence proti korozi podvozku.

Autokosmetika: Karoserie

Ve chvíli, kdy máte hotový podvozek, se začněte věnovat karoserii. Klíčové je mytí houbu, která je za tímto účelem vyrobena. Kuchyňské a koupací houby se pro mytí auta rozhodně nehodí – nečistoty neabsorbují, pouze je roztírají po povrchu. Mycí houby budou nejčastěji z mikrovlákna. Ze stejného materiálu se vyrábí i speciální mycí rukavice. Kromě houby na auto si nachystejte autošampon.

Ideální je autošampony nanášet pomocí pěnové pistole. Pokud ji nemáte, přidejte autošampon do kbelíku s vodou. Autošampony byste měli nechat dostatečně zpěnit. Předejdete tím případnému poškrábání karoserie a zároveň ji mnohem lépe vyčistíte. Nanášejte šampon na auto nejprve na střechu vozu a postupujte směrem dolů. Kdybyste postupovali opačně, špína z horní části by vám stékala po již umytém spodku auta.

Mycí houbu či rukavici často perte v čisté vodě. Praktické je připravit si dva kbelíky, přičemž v jednom máte rozpuštěný autošampon a ve druhém vodu na praní mycí houby. Tuto vodu budete muset kvůli zašpinění nejspíš několikrát vyměnit. Potom, co jste pěnou vyčistili celou karoserii, opláchněte auto volným proudem vody. Nezapomeňte na prahy dveří a další hůře přístupná místa.

Autošampony to nekončí

Karoserie vyžaduje delší péči, omytím autošamponu vaše práce u konce není. Karoserii důkladně vysušte. Když necháte vodu usychat samovolně, téměř jistě se na povrchu vytvoří skvrny či mapy. Využijte speciální osušky, které se vyrábí z mikrovlákna. Osušku na mokrý povrch spíše přikládejte – při otírání by hrozilo, že nějakou zapomenutou nečistotou poškrábete lak auta.

Na karoserii mohou i po umytí zůstat tzv. kontaminanty. Obvykle se jedná o mízu ze stromů, zaschlý hmyz, zbytky ptačího trusu nebo asfaltové tečky. Bez ohledu na původ tyto části co nejrychleji odstraňte, aby nedošlo k poškození laku. Využijte prostředky, které slouží k dekontaminaci a ochraně laku. Lesk a ochranu laku poskytují tuhé a tekuté vosky na auto, s pomocí leštících past zvládnete odstranit i škrábance. Jestli nechcete kupovat tolik přípravků, zkuste alespoň autošampon s voskem.

Podívejte se na 4 pravidla voskování a leštění laku auta.

Autokosmetika: Okna

Okna samozřejmě vyžadují trochu jiné přípravky a péči. Čističe na sklo nanášejte na utěrku z mikrovlákna, která nepouští chlupy. Krouživými pohyby vyčistěte okna a zrcátka. Poté je suchou částí utěrky vyleštěte. Čištění oken uvnitř se nijak neliší. Jen je z logiky věci lepší mýt okna zvenku, když jste se pustili do mytí karoserie a čistit je zevnitř, pokud se věnujete interiéru.

Autokosmetika: Čištění interiéru auta

Předtím, než se vrhnete do čištění interiéru auta, z něj vyndejte veškeré předměty. Dočasně vyprázdněte také přihrádky a odkládací prostory, ať lze omýt i tato místa. Jako první vyjměte koberečky. Ty gumové namočte a vydrhněte kartáčem, klasické koberečky vyklepejte a vysajte. Poté začněte s vysáváním celého vozu. Postupujte opět odshora dolů. Nezapomeňte na větrací průduchy, výplně dveří a další hůře přístupná místa. S jejich vysáváním vám pomohou příslušné nástavce.

Prostor uvnitř vozu oživíte za pomoci čističů interiéru. Důležité je volit správné prostředky s ohledem na materiál. Standardně uvnitř využijete čističe interiéru na plasty, na kůži a na sklo. Před aplikací si vždy přečtěte, jakým způsobem se přípravek nanáší. Většinou čističe interiéru na daný materiál jen nanesete, rozetřete utěrkou či houbičkou a zbytky prostředku setřete čistou utěrkou z mikrovlákna.

Jak vyčistit sedačku v autě

Čištění sedaček znovu závisí na konkrétním materiálu. U sedačky se nejčastěji setkáte s čalouněným a koženým povrchem. Kůže musí být bezpodmínečně ošetřena přípravkem na kůži. Ten nanesete na potah, necháte nějaký čas působit a pak utěrkou či přiloženým aplikátorem stíráte nečistoty z povrchu. Na závěr se kůže ještě impregnuje. Postup se může u jednotlivých výrobků lišit, vždy se řiďte konkrétním návodem k použití.

U čalouněných sedaček je to trochu složitější. Abyste je důkladně vyčistili, budete potřebovat extraktor – vysavač určený k tepování. Tento způsob využívají firmy, které nabízejí čištění sedaček. Pokud extraktor nemáte, můžete menší množství čističe autosedaček nanést na konkrétní skvrny. Vetřete je štětcem a povrch osušte utěrkou. Tento postup nebude tak účinný jako tepování, ale s menšími nečistotami by si měl poradit.

Stropnici lze často vynechat

Máte-li zmiňovaný extraktor k dispozici, můžete se vrhnout i na stropní části. Stropnice se totiž také ošetřuje namokro. Při ručním čištění riskujete vznik map. Nicméně ve většině případů není stropnice nijak zásadně znečištěna, proto můžete její tepování s čistým svědomím vynechat. Správný přípravek eventuálně zvolíte v závislosti na použitém materiálu.

Jak bojovat se zápachem v autě

V autě někdo kouřil nebo se v něm rozlila aromatická tekutina? Pak nejspíš bojujete se zápachem interiéru. Řadu problémů vám vyřeší vůně a osvěžovače do auta. Pokud ani ty nezafungují a zápach se ve voze stále drží, mohlo by pomoci vyčištění klimatizace. Výměna kabinového filtru a ošetření ozonem odstraní hluboké usazeniny, které vznikly například v důsledku kouření v autě. Lehkého zanesení vás zbaví rovněž dezinfekční spreje na klimatizace.

Autokosmetika: Čištění motoru

Poslední, co vám zbývá, je čištění motoru. Spousta lidí se mu vyhýbá, ale když už jste se do úklidu pustili, je zbytečné jej vynechat. Tím spíš, že čištění motoru není nijak zvlášť složité a nezabere vám příliš času. Navíc si vystačíte s jediným přípravkem, kterým je čistič motoru.

Do této činnosti se pouštějte výhradně ve chvíli, kdy je motor studený. Útroby motoru opláchněte vodou – klidně hadicí s menším tlakem. Naneste čistič motoru a nechte jej předepsaný čas působit. Větší usazeniny odstraníte štětcem, případně kartáčkem. Motor znovu opláchněte a nechte jej vyschnout nebo proces schnutí urychlete utěrkou.

Zobrazit více
Zobrazit více kategorií

Populární produkty