Chytrá domácnost

Chytrá domácnost neboli Smart Home se pro stále více uživatelů stává realitou. Možná i vy máte doma nějaký prvek chytré domácnosti. Co všechno může chytrá domácnost zahrnovat a jaké jsou její hlavní výhody? Zjistěte, jak si udělat chytrou domácnost.

Co je to chytrá domácnost/Smart Home?

Chytrá domácnost představuje stále poměrně nový koncept. Nelze tedy začít jinak než vysvětlením, co to vlastně chytrá domácnost je. Chytrá domácnost se dotýká tak široké oblasti, že je velmi složité ji jednoduše definovat. Obecně se dá říct, že chytrá domácnost je založena na využití informačních technologií, které slouží k propojení a ovládání různých prvků v domě či bytě – jde například o zabezpečení, vytápění, osvětlení, spotřebiče a mnohé další.

Prvky chytré domácnosti jsou řízeny prostřednictvím jednoho centrálního ovládání, kterým je typicky mobilní telefon, tablet, počítač nebo chytrý reproduktor. V praxi to znamená, že chytrým telefonem třeba zhasnete světla ve vedlejším pokoji, sepnete kotel, zapnete pračku, pustíte oblíbenou muziku, uvaříte kávu či zjistíte obsah lednice. To a mnohé další zvládnete na dálku cestou z práce nebo když jste na dovolené.

Chytrá domácnost a inteligentní dům

V souvislosti s chytrou domácností se někdy setkáte s termínem inteligentní dům. Přestože obě označení mají mnoho společného, nelze je volně zaměňovat. Jak jsme uvedli, chytrá domácnost je systém prvků, které mezi sebou komunikují na základě informačních technologií. Smart Home nebo některé jeho prvky můžete aplikovat do jakékoliv domácnosti.

Naproti tomu inteligentní dům byl již naprojektován za účelem, aby budova byla automatizovaná, regulovatelná a také úsporná. Součástí inteligentního domu je nejen chytrá domácnost, ale rovněž specificky navržená elektroinstalace nebo strojní či architektonická řešení. Zatímco Smart Home vytvoříte kdekoliv, ke konceptu inteligentního domu se ve staré budově pouze určitým způsobem přiblížíte.

Chytrá domácnost potřebuje chytrá zařízení

Klíčová pro fungování Smart Home jsou chytrá zařízení. Klasickou ledničku či pračku se systémem chytré domácnosti nijak nepropojíte. Jednotlivé prvky Smart Home musí být schopné komunikovat s jinými. Kromě toho by měly umět sbírat informace z různých zdrojů a na základě těchto dat podle předem stanovených pravidel reagovat – například chytrá okna se dokáží v závislosti na počasí otevřít nebo zavřít.

Chytrá domácnost: Vzájemná komunikace mezi zařízeními

Aby spolu prvky Smart Home dokázaly komunikovat, musí mluvit stejným „jazykem“. Tím je některý z bezdrátových protokolů. Většinou není nijak složité celý systém sladit, chytrá zařízení často zvládají více protokolů. Podívejte se na nejrozšířenější protokoly.

  • Bluetooth: Klasický standard bezdrátové komunikace mezi dvěma a více zařízeními. Nevýhodou pro Smart Home je nízký dosah signálu, který se omezuje maximálně na několik desítek metrů.

  • Wi-Fi: Opět jednoduché řešení, které s sebou nenese velké počáteční náklady. Při zapojení velkého množství přístrojů ale může dojít k přetížení routeru.

  • Apple HomeKit: Protokol pro bezdrátovou komunikaci zařízení ve Smart Home, který vyvinula společnost Apple. Při vybírání prvků musíte kontrolovat, jestli jsou s Apple HomeKit kompatibilní. Telefon nebo tablet musí disponovat verzí iOS 10 a vyšší. V systému jdou snadno vytvářet automatizace a scénáře reagující na konkrétní situace.

  • Z-Wave: Jeden z nejvyužívanějších protokolů. Funguje na principu sítě, ve které spolu navzájem komunikují všechna zařízení (Wi-Fi pracuje na hvězdicové struktuře, ve které každé zařízení komunikuje s routerem). Do nedávné doby fungoval Z-Wave jako uzavřený systém – každý výrobce musel aplikovat přísné standardy, které zaručily vzájemnou komunikaci prvků. Během roku 2020 se systém změnil na otevřený. Protokol je považován za velmi spolehlivý a vyniká vysokým dosahem.

  • ZigBee: Spolu se Z-Wave patří k nejoblíbenějším protokolům. Pracuje na stejné frekvenci jako Wi-Fi, ale využívá jiné kanály, aby předešel vzájemnému rušení. Jedná se o otevřený protokol, se kterým se setkáte rovněž v průmyslové sféře. V porovnání se Z-Wave je o něco rychlejší, ale má menší dosah.

Propojení jednotlivých prvků Smart Home

Pokud s chytrou domácností začínáte a chcete si ji osahat na pár prvcích, mohlo by vám stačit propojení s mobilním telefonem. Když se ale rozhodnete začít budovat komplexní chytrou domácnost, je lepším řešením pořízení centrální jednotky. Centrální jednotka neboli hub vám zajistí propojení všech zařízení navzájem a díky příslušné mobilní aplikaci také s vaším telefonem. Hub zakoupíte zhruba za 3–10 tisíc korun.

Právě vzájemné propojení více zařízení dělá z chytré domácnosti to, co bylo před pár lety vnímáno jako sci-fi. Pomocí nastavení scénářů například dosáhnete toho, že ve chvíli, kdy vám ráno zazvoní budík, se automaticky začnout vytahovat rolety a v domě se zatopí. Zároveň začne hrát muzika a kávovar vám připraví kávu, kterou si hotovou převezmete hned poté, co se stále ještě ospalým krokem dopravíte do kuchyně.

Samotné propojení prvků chytré domácnosti a jejich nastavení není nijak složité. Je intuitivní a zvládne jej i technicky méně zdatný uživatel. U protokolů ZigBee a Z-Wave se bez centrální jednotky neobejdete. Wi-Fi prvky chytré domácnosti se připojují k routeru, Bluetooth zařízení přímo k vašemu mobilnímu telefonu.

Alexa, Google Assistant, Siri aneb noví členové rodiny

Jestli něco Smart Home proslavilo, tak je to hlasový asistent. Díky funkci hlasový asistent prvky chytré domácnosti ovládáte jednoduše hlasem. Časem zjistíte, že hlasový asistent je docela příjemný společník. Je totiž naprogramován, aby vám dokázal odpovědět na vědomostní či dokonce osobní otázky. Aplikaci s hlasovým asistentem máte v chytrém telefonu nebo využíváte chytrý reproduktor. Ten umístíte například do středu obývacího pokoje či na jiné místo, odkud plánujete Smart Home řídit.

Hlasový asistent je vyvíjen více firmami. Mezi ty nejznámější patří Amazon Alexa, Google Assistant a Siri od Applu. K těm méně úspěšným patřila Cortana od Microsoftu, která ale v průběhu roku 2021 skončila a bude se transformovat do role virtuálního asistenta pro balík softwaru Microsoft 365. Při navrhování a doplňování chytré domácnosti zohledňujte, zda nové prvky s Google Assistant nebo Amazon Alexa spolupracují.

V našem prostředí má hlasový asistent stále značnou nevýhodu – Alexa česky nemluví, stejně jako její ostatní „kolegyně“. Budete na ni muset mluvit anglicky, případně jiným z podporovaných jazyků. Věděli jste, že Alexa, respektive její hlas, má původ v Polsku?

Chytrá domácnost: Jednotlivé prvky

Co všechno může být součástí chytré domácnosti? Prvků Smart Home je celá řada a dá se říct, že s každým rokem a vyvinutím dalšího chytrého zařízení jich přibývá. Uveďme si několik příkladů běžných prvků chytré domácnosti.

  • Osvětlení: Chytré osvětlení vám umožní na dálku rozsvítit/zhasnout, měnit odstín a barvu světla nebo simulovat vaši přítomnost, zatímco jste na dovolené. Chytrá svítidla nejčastěji fungují na bázi Wi-Fi, popřípadě vyžadují centrální jednotku. Osvětlení propojená s hubem jsou dražší, ale poskytují vám více možností.

  • Vytápění: Jestli domácnost vytápíte ústředním topením, hodí se pro vás chytré termostatické hlavice. Máte-li vlastní kotel, sáhněte po chytrém termostatu. Kombinací termostatu a hlavic dosáhnete naplánování různých teplot v jednotlivých místnostech. Chytrá domácnost na vás nikdy nebude čekat vymrzlá, protože si přitopíte již z auta cestou domů.

  • Domácí spotřebiče: V této kategorii se chytrá domácnost nejvíce rozrůstá a vytváří nové možnosti. Chytrá pračka, chytrá lednička, chytrý kávovar, chytrý robotický vysavač… Například díky chytré ledničce si přímo z obchodu zkontrolujete, co v ní chybí. Jak je to možné? Chytrá lednice má v sobě zabudované kamery, takže si odkudkoliv zobrazíte, co je právě uvnitř. Robotický vysavač ve vámi stanoveném čase sám vysaje, vytře a zaparkuje zpět na místo. A takto bychom u spotřebičů mohli pokračovat dlouho.

  • Zabezpečení: Součástí zabezpečení chytré domácnosti mohou být chytré zámky, chytrá videokukátka nebo chytré videozvonky. IP kamery vám pomohou přes aplikaci na dálku nahlédnout do domácnosti a v případě potřeby pořídit záznam. Chytré detektory zase umí na dálku upozornit na únik zemního plynu či oxidu uhelnatého.

Chytrá domácnost: Cena

Na kolik vás chytrá domácnost vyjde? Definovat konkrétní sumu je v podstatě nemožné. Další věc je, že někdo na pořízení chytré domácnosti nahlíží jako na investici, která bude šetřit čas a v některých případech i náklady na energie.

Nicméně alespoň pro představu zkusme uvést orientační částky. Do ceny se nejvíce promítne, kolik prvků do Smart Home zařadíte. Vybudování komplexní chytré domácnosti se vším, co v současnosti nabízí, stojí včetně návrhu a realizace minimálně několik stovek tisíc korun. Na pořízení několika jednoduchých prvků chytré domácnosti jako například chytrých zásuvek nebo květináčů stačí pár tisíc korun.

Většina lidí bude na chytrou domácnost přecházet postupně. Tento proces zabere minimálně několik let. Pokud to do budoucna myslíte se Smart Home vážně, pořiďte si za několik tisíc centrální jednotku a připojte k ní chytrá zařízení, která aktuálně máte doma. V závislosti na svých finančních možnostech můžete přikoupit další prvky chytré domácnosti. Nákladnější chytré spotřebiče pořizujte ve chvíli, kdy vám ty staré přestanou fungovat a stejně byste je měnili za jiné.

Zobrazit více

Populární produkty